MediaZapowiedzi TV

Sierpień w Kino Polska: filmy o Powstaniu Warszawskim i wiele innych klasyków

W sierpniowej ramówce Kino Polska pojawią się wyjątkowe filmy poświęcone m.in. Powstaniu Warszawskiemu czy Bitwie Warszawskiej 1920 r. To jednak nie koniec atrakcyjnych pozycji, które przygotowano w nadchodzącym miesiącu! Na widzów czekać będą takie klasyki, jak „Janosik”, „Wiosna, panie sierżancie” czy „Demony wojny wg Goi”.

 

1 sierpnia obchodzona będzie 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na antenie kanału Kino Polska pojawią się dwa filmy nawiązujące do tego jubileuszu. Oba noszą tytuł „Powstanie Warszawskie”.

Pierwszy z dwóch obrazów „Powstanie Warszawskie” (1994) (emisja 1 sierpnia o godz. 16:00) to dokument w reżyserii Witolda Zadrowskiego, który przedstawia wspomnienia uczestników: prof. Aleksandry Gieysztor, która kierowała Wydziałem Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, oraz Tadeusza Żenczykowskiego, szefa Wydziału Propagandy AK. Drugim filmem z cyklu jest Powstanie Warszawskie” (2014) (emisja 1 sierpnia o godz. 22:30) w reżyserii Jana Komasy. To wyjątkowy dramat non-fiction, zmontowany w całości z autentycznych materiałów dokumentalnych. Historia dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk, ukazana jest poprzez oryginalne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.

1 sierpnia warto zwrócić uwagę również na film „Joanna” (2010) (emisja 1 sierpnia o godz. 20:00) w reżyserii Feliksa Falka. To wzruszająca historia kobiety, która podczas okupacji przygarnia małą dziewczynkę, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo zmieni to jej życie.

15 sierpnia rozpoczyna się długi weekend w Kino Polska, który przyniesie kolejną dawkę filmowych hitów z pogranicza komedii, przygody i historii.

Tuż po godz. 12:00 widzowie zaczną od klasyka – „Wiosna, panie sierżancie” (1974) (emisja 15 sierpnia o godz. 12:25). To ostatnia komedię wyreżyserowaną przez Tadeusza Chmielewskiego, reżysera słynnego „Nie lubię poniedziałku”. Film opowiada o perypetiach sierżanta MO, Władysława Lichniaka, który przygotowuje się do egzaminu maturalnego. Mieszkańcy miasteczka starają się mu pomóc, wprowadzając ciszę i zakaz spożywania alkoholu… Komedia ta, pełna ciepła i życzliwości, pokazuje, jak wspólnota może wspierać swoich członków w trudnych chwilach.

Tego dnia widzowie będą mogli zobaczyć słynny „1920. Bitwa Warszawska” (2014) (emisja 15 sierpnia o godz. 20:00) w reżyserii Jerzego Hoffmana. To spektakularny fresk historyczny zrealizowany w technologii 3D, przedstawiający jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. Film ukazuje zmagania wojenne z 1920 roku, w których Polacy odnieśli zwycięstwo nad bolszewikami, decydując o losach Europy. W obsadzie znalazły się gwiazdy polskiego kina, takie jak Borys Szyc, Łukasz Garlicki i Natasza Urbańska.

Późnym wieczorem pojawi się z kolei film „Demony wojny wg Goi” (1998) (emisja 15 sierpnia o godz. 22:40) w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Dramat wojenny osadzony w realiach wojny w byłej Jugosławii, gdzie oddział majora Kellera, wchodzący w skład międzynarodowej misji pokojowej NATO, staje przed trudnymi wyborami.

To jednak nie wszystko! Zobacz wszystkie wyróżnione pozycje w sierpniu:

1 sierpnia, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego:

„Powstanie Warszawskie” (1994) Emisja: 1 sierpnia, godz. 16:00

W tym filmie dokumentalnym reżyser Witold Zadrowski przedstawia Powstanie Warszawskie przez pryzmat wspomnień jego uczestników. Prof. Aleksandra Gieysztor, kierująca wówczas Wydziałem Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, oraz Tadeusz Żenczykowski, szef Wydziału Propagandy AK, dzielą się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Film zawiera unikatowe fragmenty dokumentów nakręconych podczas walk, niemieckich kronik filmowych oraz archiwalnych materiałów. Opowieść rozpoczyna się od bohaterskiej obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, ukazując tło polityczne i społeczne przed powstaniem oraz sam przebieg walk.

„Joanna” (2010) Emisja: 1 sierpnia, godz. 20:00

Reżyser Feliks Falk w „Joannie” przedstawia wzruszającą historię kobiety, której życie zmienia się nieodwracalnie, gdy przygarnia małą dziewczynkę podczas okupacji. Joanna, samotna kobieta, musi stawić czoła trudnym wyborom i poświęceniom. Film porusza temat miłości, poświęcenia i moralnych dylematów w czasach wojny.

„Powstanie Warszawskie” (2014) Emisja: 1 sierpnia, godz. 22:30

„Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy to wyjątkowy projekt, będący pierwszym na świecie dramatem wojennym non-fiction, zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych. Film opowiada historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Dzięki nowoczesnej technologii koloryzacji i rekonstrukcji materiałów, Komasa stworzył obraz, który przenosi widza w sam środek dramatycznych wydarzeń, oddając atmosferę i realia tamtych dni w sposób niezwykle realistyczny.

15 sierpnia, długi weekend:

„Wiosna, panie sierżancie” (1974) Emisja: 15 sierpnia, godz. 12:25

Tadeusz Chmielewski, znany z takich hitów jak „Ewa chce spać” czy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, powraca z ciepłą komedią „Wiosna, panie sierżancie”. Film opowiada o perypetiach pracownika MO, Władysława Lichniaka, który przygotowuje się do egzaminu maturalnego. Wszyscy mieszkańcy miasteczka starają się mu pomóc, wprowadzając ciszę i zakaz spożywania alkoholu. Jednak życie w miasteczku pełne jest humorystycznych i zaskakujących zwrotów akcji: od produkcji bimbru przez miejscowego pijaka po historie romantyczne. Komedia ta, pełna ciepła i życzliwości, pokazuje, jak wspólnota może wspierać swoich członków w trudnych chwilach.

„Janosik” (1974) Emisja: 15 sierpnia, godz. 14:35

„Janosik” to przygodowo-komediowy film o legendarnym zbójniku tatrzańskim, który walczył z niesprawiedliwością, pomagając biednym kosztem bogatych. Filmowa wersja popularnego serialu telewizyjnego różni się od niego bardziej zwartą narracją, koncentrując się na jednym, spójnym wątku. Pełen humoru, widowiskowych walk i malowniczych krajobrazów, film przenosi nas w czasy, kiedy Janosik stawał się bohaterem ludu.

„1920. Bitwa Warszawska” (2014) Emisja: 15 sierpnia, godz. 20:00

„1920. Bitwa Warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana to spektakularny fresk historyczny zrealizowany w technologii 3D, przedstawiający jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. Film ukazuje zmagania wojenne z 1920 roku, w których Polacy odnieśli zwycięstwo nad bolszewikami, decydując o losach Europy. W obsadzie znalazły się gwiazdy polskiego kina, takie jak Borys Szyc, Łukasz Garlicki i Natasza Urbańska. Wątek miłosny między aktorką rewiową Olą a lewicującym poetą i kawalerzystą Janem przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami wojennymi, tworząc poruszającą opowieść o miłości, poświęceniu i walce o wolność.

„Demony wojny wg Goi” (1998) Emisja: 15 sierpnia, godz. 22:40

„Demony wojny wg Goi” to dramat wojenny osadzony w realiach wojny w byłej Jugosławii. Oddział majora Kellera, wchodzący w skład międzynarodowej misji pokojowej NATO, staje przed trudnymi wyborami, łamiąc zakazy dowództwa, aby ratować ludzkie życie. Reżyser Władysław Pasikowski ukazuje napięcia i moralne dylematy związane z wojenną rzeczywistością, a znakomita obsada, w tym Bogusław Linda i Olaf Lubaszenko, dodaje filmowi głębi i autentyczności. To poruszająca opowieść o heroizmie, odpowiedzialności i cenie, jaką płacą ci, którzy wbrew rozkazom decydują się na działanie zgodne z własnym sumieniem.

foto,źródlo. Kino Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *