Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2018

Aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje – to siódemka książek-finalistek najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce, czyli Nagrody Nike 2018. W tym roku wyróżnienie zostanie wręczone po raz 22. - laureata Nagrody Nike poznamy w niedzielę, 7 października br.

 

 

Dziś - w piątek, 7 września br. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę Nagrody Nike 2018. Wybór, któregospośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący), odzwierciedla najciekawsze zjawiska w literaturze polskiej ubiegłego roku.

Tegoroczny, 22. już finał Nagrody Literackiej Nike wydaje się bardziej różnorodny i zaskakujący niż poprzednie. W gronie nominowanych znaleźli się finaliści Nike z lat poprzednich, a także – co zdarza się rzadko – debiutanci.

Siódemka finalistów Nagrody Nike 2018 to:

Anna Bikont - „Sendlerowa. W ukryciu”; Czarne, Wołowiec (biografia)

Wojciech Bonowicz - „Druga ręka”; a5, Kraków (poezja)

Mikołaj Grynberg - „Rejwach”Nisza, Warszawa (opowiadania)

Jerzy Kronhold - „Stance”; Convivo, Warszawa (poezja)

Ewa Lipska - „Pamięć operacyjna”; Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)

Paweł Sołtys - „Mikrotyki”; Czarne, Warszawa (opowiadania)

Marcin Wicha - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”; Karakter, Kraków (esej)

Na łamach dzisiejszej „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl można przeczytać o wszystkich nominowanych książkach.

Laureata Nagrody Nike 2018 poznamy 7 października br. Decyzję o jego wyborze jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem Nike w 2017 r. został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów”.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.