Słynna polska marka powraca do… Polski!

W marcu 2018 r. polska firma - England.pl sp. z o.o. z Koszalina, nabyła od Xevin Consulting prawa do kultowego polskiego komunikatora.

 

England.pl jest Krajową Instytucją Płatniczą - licencjonowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Firma specjalizuje się w bezpłatnych i szybkich transferach pieniężnych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, działa na rynku od 13 lat, stale zwiększając ilość procesowanych transakcji, zasięg oraz liczbę klientów.

Inwestycja w legendarny komunikator wpisuje się w strategię rozwojową przedsiębiorstwa. To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników kolejnych innowacyjnych usług fintech. Dzięki tej transakcji słynne słoneczko Gadu-Gadu powraca do naszego kraju.

 

Spektakularny sukces

Komunikator Gadu-Gadu został uruchomiony w 2000 roku i szybko zdobył dużą popularność. GG zajęło niewykorzystaną niszę rynkową i dokonało wówczas istnej rewolucji wśród polskich odbiorców. Było również pierwszym na świecie komunikatorem wykorzystanym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej - w rozmowie pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2008 roku.

Początek problemów i tułaczka po świecie

Jednak dobre czasy dla GG, tak samo jak dla wielu innych przedsięwzięć takich jak np. naszaklasa.pl, skończyły się, kiedy polski rynek zaczął przejmować amerykański gigant - Facebook. Liczba użytkowników zaczęła powoli spadać a ich migracja była coraz bardziej odczuwalna.

W 2015 r. sfinalizowane zostały rozmowy, w wyniku których marka Gadu-Gadu stała się własnością kapitału zagranicznego. Od tego momentu zaczęła się "tułaczka" komunikatora po świecie. Grupa Allegro (należąca wtedy do koncernu Naspers) sprzedała Platformę GG cypryjskiej firmie Xevin Consulting Limited z siedzibą w Limassol. Następnie w 2017 r. Xevin podpisało list intencyjny ze spółką Sare, przewidujący kolejną zmianę właściciela. Ostatecznie do porozumienia jednak nie doszło.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.