Słynna polska marka powraca do… Polski!

W marcu 2018 r. polska firma – England.pl sp. z o.o. z Koszalina, nabyła od Xevin Consulting prawa do kultowego polskiego komunikatora.
 
England.pl jest Krajową Instytucją Płatniczą – licencjonowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Firma specjalizuje się w bezpłatnych i szybkich transferach pieniężnych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, działa na rynku od 13 lat, stale zwiększając ilość procesowanych transakcji, zasięg oraz liczbę klientów.
Inwestycja w legendarny komunikator wpisuje się w strategię rozwojową przedsiębiorstwa. To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników kolejnych innowacyjnych usług fintech. Dzięki tej transakcji słynne słoneczko Gadu-Gadu powraca do naszego kraju.
 

Spektakularny sukces
Komunikator Gadu-Gadu został uruchomiony w 2000 roku i szybko zdobył dużą popularność. GG zajęło niewykorzystaną niszę rynkową i dokonało wówczas istnej rewolucji wśród polskich odbiorców. Było również pierwszym na świecie komunikatorem wykorzystanym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej – w rozmowie pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2008 roku.
Początek problemów i tułaczka po świecie
Jednak dobre czasy dla GG, tak samo jak dla wielu innych przedsięwzięć takich jak np. naszaklasa.pl, skończyły się, kiedy polski rynek zaczął przejmować amerykański gigant – Facebook. Liczba użytkowników zaczęła powoli spadać a ich migracja była coraz bardziej odczuwalna.
W 2015 r. sfinalizowane zostały rozmowy, w wyniku których marka Gadu-Gadu stała się własnością kapitału zagranicznego. Od tego momentu zaczęła się „tułaczka” komunikatora po świecie. Grupa Allegro (należąca wtedy do koncernu Naspers) sprzedała Platformę GG cypryjskiej firmie Xevin Consulting Limited z siedzibą w Limassol. Następnie w 2017 r. Xevin podpisało list intencyjny ze spółką Sare, przewidujący kolejną zmianę właściciela. Ostatecznie do porozumienia jednak nie doszło.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *