Zapowiedzi TV

"SOS: Historie przetrwania" na kanale BBC Earth

Zabłądzenie w lesie, górach czy na pustyni może być przykrym doświadczeniem nawet dla fanów przygody na świeżym powietrzu, dlatego ważne jest, żeby mieć przynajmniej podstawową wiedzę i zachować zdrowy rozsądek, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.
 

 
Wszystko czego potrzebujemy, aby przetrwać kilka dni w dziczy to ciepło, woda, jedzenie
i schronienie. Przyda się nam także umiejętność komunikacji bez pomocy elektroniki.
W programie „SOS: Historie przetrwania” na kanale BBC Earth zobaczymy historie ludzi, którzy nagle znaleźli się w sytuacji bez wyjścia i musieli walczyć o życie. Ekspert
w dziedzinie survivalu Creek Stewart i jego zespół analizują naturalny instynkt przetrwania, w który jest uzbrojony każdy z nas, oraz podzielą się z nami trikami, które w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach mogą nas uratować.
Premiera 4 stycznia o godz. 21:55 w BBC Earth
Odcinek 1
Palm Springs znane jest w Stanach Zjednoczonych, jako jedno z modniejszych miejsc do wypoczynku i jedno z ostatnich dziewiczych obszarów dzikiej przyrody w Kalifornii. W pierwszym odcinku programu poznamy historię młodej pary, która po wjechaniu słynną kolejką górską na szczyt San Jacinto, oddaliła się od szlaku, by zrobić zdjęcie. Nie mogąc znaleźć drogi powrotnej, po trzydniowej, wyczerpującej wędrówce dotarła na krawędź kanionu, gdzie znalazła szczątki ciała turysty zaginionego rok wcześniej.
Odcinek 2
Zima ma swoje uroki, ale kiedy jest ślisko albo drogę pokrywa gruba warstwa śniegu, poruszanie się autem staje się wyzwaniem. Podczas wycieczki w góry rodzina Kim zgubiła drogę, a ich samochód utknął w zaspie na oddalonym od cywilizacji szlaku. Rodzicom z dwójką małych dzieci po trzech dniach przebywania na mrozie zabrakło jedzenia i benzyny. Czy uda im się wzniecić ogień, który ogrzeje czteroosobową rodzinę i czy będą umieli zostawić widoczny napis „SOS” na śniegu, który sprowadzi pomoc na czas?
Odcinek 3
Aby uczcić rocznicę ślubu, Rick McFarland i Cathy Frye wyruszyli na jednodniową wycieczkę do parku stanowego Big Bend Ranch w Teksasie, znanego z pieknych tras widokowych przez wysuszone słońcem kaniony. Kiedy okazało się, że szlak, który dobrze znali z wcześniejszych pieszych wędrówek został zamknięty postanowili wybrać mniej uczęszczaną drogę. Ich romantyczna podróż zamieni się w prawdziwy koszmar, kiedy nie będą mogli odnaleźć drogi powrotnej.
Odcinek 4
W czwartym odcinku poznamy historię Eda Rosenthala, pośrednika handlu nieruchomości, który w pojedynkę wybrał się na wycieczkę do Parku Narodowego Joshua Tree w południowo-wschodniej części Kalifornii. Po trzygodzinnej wędrówce w intensywnym słońcu na pustyni odwadnia się, opada z sił i nie jest w stanie odnaleźć drogi powrotnej. Ma ze sobą akcesoria survivalowe ułatwiające przetrwanie: gwizdek, zapałki, race a nawet koc termoizolacyjny, ale czy będzie w stanie przetrwać kilka dni bez dostępu do wody? W tym odcinku zobaczymy też jak poradził sobie John Sain, który złamał nogę będąc w kompletnej dziczy daleko od szlaku.
Odcinek 5
Po katastrofalnym w skutkach huraganie Sandy w USA, nasuwa się pytanie, czy można było lepiej przygotować się na jego nadejście. Kataklizm spowodował śmierć kilkudziesięciu osób, a ponad 8 milionów pozbawił prądu elektrycznego. W odcinku poznamy historie ludzi, którzy przetrwali walkę z żywiołem tej feralnej jesieni oraz na początku września 2008 roku gdy w amerykańskie wybrzeże uderzył huragan Ike.
Odcinek 6
Rulon Gardner jest złotym medalistą olimpijskim w zapasach w stylu klasycznym z Sydney w 2000 roku i jedynym człowiekiem, który pokonał Aleksandra Karelina w jego międzynarodowej karierze. Kilka lat po tym sukcesie sportowiec stanął w obliczu najtrudniejszego przeciwnika ze wszystkich – śmierci, kiedy niefortunnie wpadł na skuterze śnieżnym do rzeki podczas 25-stopniowego mrozu.
5 rzeczy, o których musisz pamiętać wybierając się na wycieczkę z dala od cywilizacji:
– spakuj ubranie na każdą możliwą pogodę występującą w danym sezonie biorąc pod uwagę anomalie i to, że jeśli zastanie Cię noc, spadnie temperatura;
– zabierz ze sobą 3 razy więcej wody niż potrzebujesz w planowanym czasie wyprawy lub tabletki (filtr) do uzdatniania wody dzięki którym będziesz mógł skorzystać z jej naturalnych źródeł;
– pamiętaj żeby mieć ze sobą zestaw do rozpalania ogniska, który zawiera  krzesiwo
i rozpałkę (waciki nasączone wazeliną techniczną);
– spakuj lekką wodoodporną płachtę na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba zbudowania prowizorycznego dachu nad głową; ma ona też wiele innych zastosowań;
– jeśli budżet nie jest twoim ograniczeniem zabierz ze sobą lokalizator SPOT umożliwiający dzwonienie, mailowanie, nawigowanie czy wzywanie pomocy i.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *