Prasa - Ksiązka

Spacer z „Gazetą Wyborczą” i Greenpeace po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym

W piątek, 17 czerwca br. „Gazeta Wyborcza” oraz Greenpeace na specjalnym spacerze z czytelnikami i czytelniczkami dziennika, który poprowadzi Adam Wajrak, upomną się o projektowany od blisko 30 lat Turnicki Park Narodowy. Na Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu redakcji odbędzie się też debata na ten temat – udział w niej wezmą m.in. aktywiści i przedstawiciele Lasów Państwowych. Prócz tego, do piątkowego, tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej” zostanie dołączony specjalny dodatek – mapa społecznie projektowanego parku narodowego, który powinien powstać lata temu. 

 

W Polsce od ponad 20 lat nie powstał żaden park narodowy, choć lista terenów oczekujących na objęcie najwyższą formą ochrony przyrody jest długa. Znajduje się na niej również położony na Pogórzu Przemyskim społecznie projektowany Turnicki Park Narodowy. Starania o jego utworzenie liczą sobie już trzy dekady. Co musi się wydarzyć, by mógł on oficjalnie powstać? Jak przekonać nieprzekonaną część lokalnej społeczności?

Próbując odpowiedzieć na te pytania, „Gazeta Wyborcza” wraz z Greenpeace Polska organizują w piątek, 17 czerwca br. spacer z przyrodnikiem i dziennikarzem Adamem Wajrakiem po nieformalnie istniejącym 24. polskim parku narodowym. W trakcie wydarzenia odbędzie się także happening. Oprócz Adama Wajraka przewodnikiem po niewidzialnym parku narodowym będzie Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Zapisy na wyjątkowy spacer błyskawicznie się zakończyły (więcej informacji).

Wydarzenie kontynowanie będzie w ramach specjalnej debaty, również transmitowanej online na stronie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu dziennikaW debacie wezmą udział: Michał Grzywa, aktywista z Inicjatywy Dzikie Karpaty, która prowadzi blokadę wycinki lasów w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, dr Antoni Kostka, przyrodnik z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Sylwia Szczutkowska, biolożka i geolożka, Pracownia .na rzecz wszystkich istot, Jacek Wydrzyński, rzeźbiarz, mieszkaniec Rybotycz, działacz inicjatywy Kwitnąca Otulina.  Debatę poprowadzi Robert Jurszo, dziennikarz z zespołu Klimat i Środowisko “Gazety Wyborczej”.

Prócz tego, w piątkowym, tradycyjnym wydaniu „Gazety Wyborczej” czytelniczki i czytelnicy znajdą specjalny dodatek – będzie nim mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Mapa będzie dostępna również w formie cyfrowej na Wyborcza.pl .

Rząd obiecywał, że ułatwi zakładanie nowych parków narodowych i poszerzanie tych już istniejących. Niestety były to tylko puste słowa: nowe parki nie powstają, a do tego te istniejące są okrajane (jak Świętokrzyski Park Narodowy). Niemal co tydzień temat parków narodowych pojawia się na łamach „Wyborczej”, ale staramy się robić także coś więcej niż tylko pisanie tekstów. Stąd pomysł na spacer, debatę oraz dołączoną do piątkowej gazety mapę mówi Aleksander Gurgul, dziennikarz „Wyborczej”, który kieruje działem Klimat i Środowisko.

Jesteśmy konsekwentni w rozwijaniu tematyki klimatycznej i środowiskowej na łamach „Wyborczej”. W tym obszarze szczególnie cenne są dla nas partnerstwa z organizacjami pozarządowymi – dlatego bardzo cieszę się z kolejnego projektu realizowanego razem z Greenpeacemówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym to kolejna wspólna akcja „Gazety Wyborczej” Greenpeace po m.in. pocztówce „Pozdrowienia z przyszłości”, której celem był apel o wzmożenie działań na rzecz polityki klimatycznej Polski.  

Wyborcza.pl, by lepiej i częściej niż dotychczas opowiadać o tym, co dzieje się zarówno w Polsce, jak i na świecie w kwestiach ekologii oraz klimatu, codziennie publikuje materiały na ten temat w ramach działu „Klimat i Środowisko”Jego rozwój wpisany jest w „Deklarację klimatyczną” redakcji dziennika. Oprócz tego „Wyborcza” angażuje się w liczne inicjatywy środowiskowe, jak m.in. projekt Pogotowie dla Drzew Fundacji Dzika Polska, dzięki któremu do końca 2021 r. udało się zebrać ponad 93 tys. zł.  Środki zostały przeznaczone m.in. na działania arborystyczne, ochronę drzewostanów i sprawy sądowe związane z wycinką drzew.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *