Spektakl „Lalka z łóżka nr 21” z 1971 roku po raz pierwszy w telewizji!

19 marca o godz. 20.00 TVP Kultura zaprasza na przedstawienie „Lalka z łóżka nr 21”, które po 48 latach doczeka się telewizyjnej premiery.

 

Djordje Lebović, autor sztuki napisanej w latach 60. XX wieku, porusza bolesny temat wykorzystywania seksualnego więźniarek obozów koncentracyjnych, wyselekcjonowanych przez hitlerowskie władze do przymusowej pracy w domach publicznych. To temat tabu, którego z wielu względów nie poruszano w powojennym dyskursie o Zagładzie.

20 lat po zakończeniu II wojny światowej w mieszkaniu lekarza pediatry dr Wilmy Jelinek, zadbanej kobiety w średnim wieku zjawia się niespodziewany gość, adwokat Emil Grabner. Mimo widocznego na twarzy upływu czasu postać mężczyzny jest znajoma – to były funkcjonariusz SS, komendant domu publicznego w obozie KL Auschwitz, zwanego przez Niemców „Domem lalek”. Między bohaterami rozpoczyna się pełna napięcia rozmowa ofiary i oprawcy o wydarzeniach z czasów, kiedy walka o przetrwanie i zachowanie godności stawiała kobiety przed tragicznymi wyborami.

 

Fot. Archiwum TVP

Spektakl nigdy nie został wyemitowany w telewizji i stał się tzw. „pułkownikiem” ze względu na poruszony temat oraz zaangażowanie opozycyjne odgrywającej tytułową rolę Haliny Mikołajskiej. W sztuce wyreżyserowanej przez Jana Kulczyńskiego występują również Henryk Borowski jako hauptsturmführer SS i Stanisław Zaczyk.

„Lalka z łóżka nr 21” – TVP Kultura, premiera 19 marca o godz. 20:20


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *