Spektakl telewizyjny „Dzień gniewu” zdobył Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021″

W poniedziałek, 20 września zakończyła się XX edycja święta teatru mediów publicznych, która odbyła się po raz pierwszy w Zamościu. Decyzją Jury spektakl telewizyjny „Dzień gniewu” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uhonorowany nagrodą Grand Prix dla najlepszego spektaklu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021. Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia przyznano Ewie Wiśniewskiej oraz Jerzemu Zelnikowi.

 

Nagroda Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji została ufundowana przez Prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Uhonorowany spektakl „Dzień gniewu” otworzy nowy sezon Teatru Telewizji.

O nagrody główne konkurowało 26 spektakli Teatru Telewizji oraz 48 słuchowisk Polskiego Radia.

W jury, które oceniało spektakle TV zasiadali: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (przewodnicząca), Magdalena Zawadzka, Antoni Libera, Artur Tyszkiewicz oraz Włodek Pawlik.

Słuchowiska Polskiego Radia oceniali: Krzysztof Szuster (przewodniczący), Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Igor Gorzkowski i Michał Jacaszek.

Nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu teatralnego „Inny świat” otrzymał Igor Gorzkowski. Nagrodą za reżyserię słuchowiska „Ojcze nasz” uhonorowano Mariusza Bielińskiego. Operator Piotr Wojtowicz został uhonorowany za zdjęcia w spektaklu telewizji „W małym dworku” w reż. Jana Englerta.

Nagrodę za najciekawszą rolę kobiecą w słuchowisku Polskiego Radia przyznano Joannie Jeżewskiej występującej w „Spaleniu Joanny”. Za najlepszą rolę męską w słuchowisku radiowym uznani zostali Ignacy Gogolewski za rolę Mieczysława Widaja w słuchowisku „Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem” oraz Franciszek Pieczka za tytułową rolę w „Królu Learze”.

Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła ex equo Ewie Dałkowskiej za role Matki Pierwszej Matki Drugiej i Babiny w spektaklu „Badyle” w reż. Andrzeja Barańskiego oraz Monice Buchowiec za rolę Marii Juszkiewiczowej w spektaklu „Ni z tego, ni z owego” w reż. Macieja Wojtyszki.

Nagrodę za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym otrzymali ex equo Jan Englert za rolę ojca „W małym dworku” i Andrzej Mastalerz za rolę Dimki w „Innym świecie”.

Za odkrycie tekstu Mariana Hemara pozaregulaminowa nagroda przyznawana przez jury i Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego trafiła do Zbigniewa Lesienia, reżysera spektaklu „Cud biednych ludzi”.

Za twórczą realizację telewizyjną przedstawienia „Szekspir Forever!” w reżyserii Andrzeja Seweryna nagrodę otrzymał Józef Kowalewski.

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” odbył się w Zamościu w dniach 17 – 20 września. Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu wysłuchała również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W ramach festiwalu, w sobotę, 18 września odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego Redakcja Teatru Telewizji przedstawiła plany repertuarowe na najbliższe miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *