RadioTVPZapowiedzi TV

Startuje święto teatru TVP i Polskiego Radia „Dwa Teatry” !

Już dziś rozpocznie się XVIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – Sopot 2018”. Święto teatru radia i telewizji potrwa przez cztery letnie dni, na festiwalu będzie można obejrzeć aż 25 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłuchać 27 słuchowisk Polskiego Radia oraz 11 słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Uroczysta Gala Festiwalu „Dwa Teatry” – Sopot 2018. odbędzie się 2 lipca. Transmisja w TVP Kultura i w TVP Gdańsk o godz. 19:00. Retransmisja: 03.07 TVP1, godz. 23:30, 04.07 TVP Polonia godz. 23.10.

 

 

Tegoroczny festiwal „Dwa Teatry” jest dla Teatru Telewizji okazją do podsumowania bardzo owocnego sezonu – powiedział Prezes TVP Jacek Kurski.

Dzięki reaktywacji tej wspaniałej instytucji, włożonej weń pracy i środków możemy pokazać w ramach konkursu aż 25 teatralnych spektakli. To sezon szczególny także z racji obchodów 100-lecia niepodległości, co uczciliśmy, budując repertuar w 95 procentach na utworach literatury polskiej. Teatr Telewizji to zjawisko unikatowe w skali światowej, które zasługuje na wyjątkową opiekę Telewizji Polskiej podkreślił Prezes TVP.  Dlatego, w uznaniu znaczenia tej instytucji i jej roli kulturotwórczej, zdecydowałem się przywrócić mu skalę i stosowną rangę. Wraz z Agencją Kreacji Teatru Telewizji przywróciliśmy stałe pasmo Teatru Telewizji w TVP1, dla którego produkowane są, od września do czerwca, aż dwie premiery w miesiącu. Można mówić o powrocie instytucji. Wierzę, że nowy Teatr Telewizji nada festiwalowi „Dwa Teatry” jeszcze większą wartość i rozmach – dodał Jacek Kurski.

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Waldemar Krzystek (Przewodniczący), Michał Kwieciński i Halina Łabonarska. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniać będzie jury: Krzysztof Babicki, Piotr Müldner-Nieckowski, Maria Pakulnis, Włodek Pawlik i Wojciech Tomczyk.

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostaną niezwykle zasłużeni dla sceny radiowej i teatralnej artyści: Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka.

Po raz pierwszy w konkursie spektakli telewizyjnych zostanie przyznana nagroda honorowa jury młodzieżowego złożonego z przedstawicieli trójmiejskiego ruchu amatorskiego. Jury przystąpi do pracy w składzie: Aleksandra Fiutowska, Antoni Majewski, Kacper Nowaczyk.

Festiwal „Dwa Teatry 2018” w Sopocie przyłącza się do obchodów stulecia Niepodległej. Z tej okazji gospodarze przygotowali liczne wydarzenia tematyczne (szczegóły w załączniku). Ponadto poza głównymi pokazami widzowie będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących, w całym Trójmieście (szczegóły w załączniku).

W tym roku pokazy spektakli konkursowych Teatru Telewizji będą się odbywały po raz pierwszy w dwóch salach Multikina w Sopocie, tak, żeby każdy z widzów miał możliwość wyboru seansu. Spektakle Teatru Telewizji będą prezentowane także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. oraz Gdyńskim Centrum Filmowym.

Uroczysta Gala Festiwalu „Dwa teatry – Sopot 2018” odbędzie się 2 lipca. Transmisja w TVP Kultura i w TVP Gdańsk o godz. 19:00. Retransmisja: 03.07 TVP 1, godz. 23:30, 04.07 TVP Polonia godz. 23.10.

Galę w reżyserii Mariusza Malca i w realizacji Jacka Dybowskiego poprowadzą: Małgorzata Kożuchowska Grzegorz Kwiecień. Wówczas poznamy laureatów wielu indywidualnych nagród, nagrody publiczności oraz laureatów Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji ufundowanego przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego, oraz Grand Prix dla słuchowiska Polskiego Radia ufundowanego przez Prezesa Zarządu PR SA Jacka Sobalę. Przyznana również zostanie nagroda im. Byrskich za najlepsze słuchowisko zrealizowane przez regionalne rozgłośnie Polskiego Radia ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelny Oddziału TVP S.A. w Gdańsku. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła z Polskiego Radia.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A.. Natomiast współorganizatorami są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasta Sopot, Gdynia, Gdańsk. Organizatorem wykonawczym i producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej. Sponsorami Festiwalu są : PKN Orlen, Grupa Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Partnerem Festiwalu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTT.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Więcej informacji:

www.dwateatry.tvp.pl

https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *