Styczeń na kanałach z portfolio BBC Studios

Styczeń 2021 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Doktor Who: Rewolucja Daleków
Piątek 1 stycznia, godz. 20:20

Jodie Whittaker powraca w roli 13. Doktora, choć, jak pamiętają widzowie ostatniego sezonu, pozostaje uwieziona. Jej wierni towarzysze Yaz (Mandip Gill), Ryan (Tosin Cole) oraz Graham (Bradley Walsh) próbują odnaleźć się na Ziemi bez niej. Bynajmniej nie jest to łatwe.

Trójka przyjaciół wkrótce wpada na trop okrutnego spisku, w który zaangażowani są Dalekowie. Czy dadzą radę stawić czoła metalowym mutantom bez wsparcia Doktor?

Śmierć pod palmami
Od poniedziałku 11 stycznia, godz. 21:30
Sezon 9 (8 odcinków)

Dziewiąty sezon popularnego serialu detektywistycznego, którego akcja toczy się na malowniczej karaibskiej wyspie Saint Marie. Do zespołu rozwiązującego tajemnice brutalnych morderstw dołącza detektyw Neville Parker (Ralf Little). Wbrew swojej woli został wyznaczony do rozwiązania sprawy śmierci kobiety ze swojego rodzinnego miasta, Manchesteru. Oczywiście może liczyć na wsparcie całego zespołu śledczego z Saint Marie.

Malownicze karaibskie krajobrazy, duża porcja słońca, brytyjski humor oraz wciągające widza zagadki pełne zwrotów akcji to połączenie gwarantujące dobrą rozrywkę.

Niezapomniane
Od poniedziałku 4 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Serial kryminalny, którego akcja zawiązuje się w chwili odnalezienia zwłok młodego mężczyzny w podziemiach starego domu. Okazuje się, że zbrodnia popełniona została 39 lat temu. Do rozwiązania sprawy sprzed kilku dekad wezwana zostaje błyskotliwa nadkomisarz Cassie Stuart.

Zeznania czworga podejrzanych: duchownego, szanowanego przedsiębiorcy, pracownika społecznego oraz mężczyzny opiekującego się schorowaną żoną zdają się odbiegać od siebie, a powrót do wspomnień sprzed lat wywołuje w ich bliskich niepokój i obawy przed poznaniem prawdy.

Do jakich czynów zdolna jest osoba, którą znamy i z którą żyjemy od lat? Jakie skrywa tajemnice? Nic tu nie jest czarno-białe.

Milczący świadek
Od soboty 9 stycznia, godz. 21:30
Sezon 19 (10 odcinków)

W dziewiętnastym sezonie serialu bystra patolog Nikki Alexander bada kulisy morderstwa, które zdaje się być wierną kopią sprawy z przeszłości. Wkrótce zaczyna podejrzewać, że zabójstwa mogą mieć związek z nią samą. Kto jednak da wiarę takim domysłom?

Tymczasem Jack spotyka się z policyjnym śledczym w sprawie przypadkowego zastrzelenia dziewczyny przez uzbrojoną policję. Sprawa zdaje się coraz bardziej tajemnicza i wymaga wyjaśnienia. Ponadto pozornie przypadkowe zabójstwo na odludziu prowadzi Nikki oraz Jacka wprost do podziemi przestępczego świata.

Emma
Od wtorku 19 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Zabawna, błyskotliwa i lekka adaptacja komediowego arcydzieła popularnej brytyjskiej powieściopisarki – Jane Austen.

Piękna, bystra oraz dobrze sytuowana Emma Woodhouse (w tej roli Romola Garai) uważa się za świetną swatkę. Jest przekonana, że to dzięki niej siostra oraz guwernantka wyszły za świetne partie. Pewna swojego talentu rozpoczyna ryzykowną grę. Przekonuje swoją nową przyjaciółkę, młodą i urodziwą, choć gorzej sytuowaną Harriet, by odrzuciła korzystną propozycję ożenku z miejscowym rolnikiem na rzecz eleganckiego pana Eltona.

Tak rozpoczyna się historia, w której wystawione na próbę zostają naiwność Emmy oraz jej przekonania. Dziewczyna musi także radzić sobie z osobistymi sprawami sercowymi.

 

 

Planeta doskonała
Od niedzieli 31 stycznia, godz. 11:00
Sezon 1 (5 odcinków)

Superprodukcja przyrodnicza BBC przedstawiająca życie na Ziemi w zupełnie nowym świetle. Dzięki wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych technologii ukazuje odwieczne siły natury, które umożliwiają harmonijne życie na Ziemi niezliczonych gatunków flory i fauny. Choć nasza planeta działa jak świetnie naoliwiony mechanizm, ma też swoją ciemną stronę. Huragany, trzęsienia ziemi oraz wybuchy wulkanów, mogą w mgnieniu oka zmieść z jej powierzchni wszystkie żyjące na niej istoty. Jednak bez tych niszczycielskich żywiołów życie na naszej planecie powoli by umierało. Potężne siły kształtują bowiem warunki, dzięki którym mogą na niej współistnieć niezwykle zróżnicowane ekosystemy.

W pierwszych czterech odcinkach przedstawiono moc wulkanów, światła słonecznego, pogody i oceanów.

Ostatni poświęcony jest ogromnemu wpływowi najnowszej siły natury na świecie – ludziom – oraz działaniom, które należy przedsięwziąć, by przywrócić na Ziemi równowagę.

Medytacja w rytmie Ziemi
Od niedzieli, 17 stycznia, godz. 19:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Program medytacyjny będący doskonałym remedium na nasze życie w biegu i stresie. Powstał dzięki współpracy słynącego z produkcji przyrodniczych BBC Studios Natural History Unit z nauczycielami medytacji ze studia Headspace.

Hipnotyzujące połączenie pięknych zdjęć i odgłosów natury z kojącą narracją zachęcającą do odprężenia oraz ćwiczenia uważności. Każdy z odcinków stanowi pełną doznań zmysłowych podróż w głąb świata fauny i flory.

Dzięki wyjątkowości tej formuły programu widzowie mogą całkowicie zatopić się w przyrodzie. Nauczyciel medytacji Andy Puddicombe nastrojowym tonem opowiada o ogromnej roli oddechu w relaksacji. Wyjaśnia też, w jaki sposób możemy czerpać z natury pozytywne nastawienie oraz uczyć się od zwierząt adaptacji do zmian, które stanowią dla ludzi jeden z największych stresorów.

Malownicze trasy kolejowe
Od środy 20 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Od Norwegii, krainy bajecznych zorzy polarnych, po majestatyczne góry Nowej Zelandii – sześć odcinków, sześć urzekających podróży koleją. Podczas każdej z nich spotkamy ludzi zamieszkujących piękne okolice lub pracujących przy obsłudze najbardziej wyjątkowych tras kolejowych na świecie. Znajdują się one w Norwegii, Kanadzie, Szwajcarii, Walii, Hiszpanii oraz Nowej Zelandii.

Odkrywamy cuda natury, które można podziwiać z okien pociągu. Rozmawiamy też z inżynierami odpowiedzialnymi za utrzymanie linii i historykami, którzy opowiedzą o wyzwaniach, z jakimi musieli zmierzyć się budowniczy najbardziej malowniczych tras kolejowych świata.

Ścigając wodne potwory
Od poniedziałku 18 stycznia, godz. 19:55
Sezon 5 (6 odcinków)

Niestrudzony łowca przygód Cyril Chauquet ponownie wyrusza w pełną adrenaliny i zwrotów akcji wyprawę w poszukiwaniu najbardziej niebezpiecznych podwodnych stworzeń. W piątym sezonie programu czekają na niego kolejne emocjonujące wyzwania.

Podczas polowania na ogromnego dentona Cyril i jego ekipa zostają uwięzieni na bezludnej wyspie na zachód od Panamy. Udają się także do Gabonu na poszukiwania gigantycznej barrakudy i przemierzają Kanadę, gdzie planują łowić ogromne szczupaki.

Chirurdzy: na krawędzi życia
Od wtorku 26 stycznia, godz. 23:00
Sezon 3 (4 odcinki)

Trzeci sezon programu dokumentalnego przedstawiającego kulisy pracy najwybitniejszych brytyjskich chirurgów. Szpitale Addenbrooke i Royal Papworth w Cambridge słyną z ogromnej fachowości personelu tych oddziałów.

Wykonuje się tu najbardziej skomplikowane operacje na świecie, m.in. podwójny przeszczep płuc. W jednym z odcinków David Jenkins, światowej sławy chirurg, przeprowadza wyjątkowo wymagającą operację – tromboendarterektomię płucną, podczas której ciało pacjenta jest opróżniane z krwi, by można było bezpiecznie usunąć zagrażające życiu skrzepy w płucach.

 

 

Historia szkockich klanów 2
(Blood of the Clans)
Od czwartku 7 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Druga część opowieści o burzliwych dziejach walecznych wojowników. Legendarne szkockie klany miały ogromy wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie – Europy.

W trzech odcinkach przestawiono ich historię od wydarzeń z czasów upadku domu królewskiego Stuartów po powstanie wywołane przez księcia Karola Edwarda, pretendenta do brytyjskiego tronu. To najbardziej burzliwe momenty dziejów Wielkiej Brytanii.

Zwaśnione klany stawiały czoła brutalnej wojnie domowej, wyzwaniom kolejnych władców, a także mierzyły się z podstępną działalnością Roberta Roya MacGregora. W tym świecie krew i zdrada czaiły się za każdym rogiem.

Narodziny imperium Murdochów
(The Rise of the Murdoch Dynasty)
Od środy 20 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Transformacja brytyjskiego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich 50 lat odbyła się w dużej mierze za sprawą jednego człowieka. Był nim Rupert Murdoch. Wzbudzając strach i nienawiść u polityków, zbudował jedno z największych imperiów medialnych na świecie. Dało mu ono niebywałą władzę i zagwarantowało ogromne wpływy.

W trzech odcinkach przedstawiono jego historię. Dużą rolę odegrały w niej niebywała ambicja, która napędzała go w drodze do sukcesu, oraz skłonności do działań poza nawiasem prawa, które zaowocowały kontrowersjami i zamknięciem tabloidu „News of the World” oraz śledztwem Levesona. Niniejszy dokument to wciągające studium imperium Murdocha, pokazujące jego słynne wzloty i upadki.

Arktyczni przewoźnicy
(High Arctic Haulers)
Od poniedziałku 18 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (7 odcinków)

Na dalekiej i bardzo mroźnej północy Kanady istnieje miejsce tak odizolowane od świata, że zaledwie garstka ludzi ma odwagę je zamieszkiwać. By przeżyć w Arktyce muszą dopasować się do surowych warunków klimatu i na co dzień wykazywać niebywałą wytrwałością.

Raz w roku, w porze letniej, gdy zima nieco odpuszcza, a lody kruszeją, wyrusza tam armada statków transportowych wypełnionych zapasami towarów niezbędnych do życia oraz niemożliwych do zdobycia na miejscu. Okno pogodowe trwa krótko, więc pięć ekip przewoźników prowadzi wyścig z czasem oraz srogą naturą. Lokalna społeczność wypatruje ich z niecierpliwością. W serialu dokumentalnym zarejestrowano to ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

Guy Martin: The Best of
(The Best of Guy Martin)
Od wtorku 26 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Guy Martin od dziesięciu lat prowadzi programy telewizyjne. Jednak przez cały ten czas nie widział żadnego z nich. „Dlaczego miałbym je oglądać? Przecież wiem, co się w nich działo, bo sam tam byłem!” – śmieje się.

Teraz, gdy wreszcie ma odrobinę wolnego czasu, Guy postanowił usiąść w warsztacie z filiżanką herbaty i powspominać swoje największe osiągnięcia – próby bicia światowych rekordów prędkości, renowacje kultowych brytyjskich maszyn z czasów wojny oraz podróże do ciekawych krajów.

Książę William, futbol i męska psychika
(Football, Prince William and our Mental Health)
Środa 6 stycznia, godz. 22:30

Książę William oraz Brytyjski Związek Futbolu rozpoczęli kampanię mającą na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia i kondycji psychicznej mężczyzn i przełamanie tabu wokół tej kwestii. Twórcy programu dokumentalnego przez rok towarzyszyli brytyjskiemu następcy tronu, który bardzo zaangażował się w te działania.

Wśród mężczyzn do 45 roku życia samobójstwa stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem piłka nożna wydaje się więc doskonałym narzędziem do zwrócenia uwagi na męskie emocje i sposoby radzenia sobie z nimi.

W ramach kampanii zorganizowano wiele wydarzeń odbywających się zarówno na osiedlowych boiskach jak i murawach Premier League. W programie zarejestrowano spotkania z osobami dotkniętymi problemami psychicznymi oraz rozmowy na ten temat
z udziałem księcia, piłkarzy oraz ich fanów.

Ósemka na rajdzie: Sajgon
(Eight Go Rallying: The Road to Saigon)
Od piątku 15 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Cztery duety brytyjskich celebrytów dołączają do wyprawy klasycznymi samochodami przez Azję. Uczestnicy programu pochodzą z różnych środowisk.

Noel Edmonds (legenda brytyjskiej telewizji) w towarzystwie żony poprowadzi klasycznego roadstera MGB GT, Martin Kemp (zespół Spandau Ballet) i Shirlie Kemp (wokalistka wspierająca Wham) pojadą Mini z 1972 roku, dziennikarka kulinarna Andi Oliver z córką będą podróżować Morris Minor z 1959 roku, a raperzy Tinchy Stryder i Jordan Stephens zasiądą za sterami kompaktowego auta produkcji Hillman Imp.

Wyzwaniem dla par jest podróż z północnej Tajlandii, przez Kambodżę do Wietnamu. Przed nimi dzikie treny oraz wiele niespodzianek po drodze.

 

 

Jak mądrze schudnąć?
(How to Lose Weight Well)
Od poniedziałku 4 stycznia, godz. 20:55
Sezon 4 (5 odcinków)

Lekarz rodzinna i ekspertka ds. żywienia Helen Lawal oraz Doktor Xand van Tulleken pomagają uczestnikom programu schudnąć zgodnie z opracowaną specjalnie dla nich dietą. Pomysły na odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki podsuwa im szefowa kuchni Stacie Stewart. Prowadzący z przejęciem obserwują postępy uczestników. Największym zaskoczeniem okazuje się dieta ziemniaczana. Caroline, która mogła jeść tylko ziemniaki gotowane, pieczone lub w formie puree, nie ukrywa swojego ogromnego zaskoczenia efektami diety.

Tymczasem siostra Caroline przez tydzień zajadała się kapuśniakiem. Czy udało się zrzucić zbędne kilogramy? W międzyczasie doktor Xand sprawdza czy warto spożywać kukurydzę, a Helen próbuje odgadnąć, dlaczego po zmroku jemy mniej.

Cała prawda o zabiegach kosmetycznych
(The Truth About Cosmetic Treatments)
Od poniedziałku 11 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (2 odcinków)

Nigdy wcześniej zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wydawali więcej na zabiegi kosmetyczne. Nauka rozwinęła się do tego stopnia, że doskonalenie urody bez użycia skalpela dostępne jest obecnie za ułamek kosztów tradycyjnej operacji plastycznej.

Od ekspresowych zabiegów mających na celu wyprostowanie nosa po zamrażanie tkanki tłuszczowej – jakie niebezpieczeństwa kryją się za obietnicami gabinetów kosmetycznych? W dobie powszechnie dostępnych zabiegów estetycznych twórcy dokumentu zadają pytanie o genezę kultu pięknego ciała oraz ciągłego dążenia do doskonałości.

Czy masz zdrowe jelita?
(How Healthy Is Your Gut?)
Poniedziałek 25 stycznia, godz. 22:00

Dziennikarka Sabrina Grant wyjaśnia, jak zdrowe jelita wpływają na codzienne aspekty naszego życia, takie jak m.in. jakość snu i samopoczucie.

Wspomagana przez sześciu ochotników Sabria testuje przeróżne reżimy żywieniowe, by sprawdzić ich działanie oraz efekty. Czy mała zmiana w odżywianiu może być rewolucją dla Twojego układu trawiennego?

Wielkie brytyjskie wypieki
(The Great British Bake Off)
Od środy 13 stycznia, godz. 20:55
Sezon 10 (10 odcinków)

Nowy sezon popularnego show nagrodzonego BAFTA, w którym rywalizują cukiernicy-amatorzy. Surowi jurorzy, popularny piekarz Paul Hollywood oraz restauratorka Prue Leith, przygotowują zadania, by ocenić ich talent oraz kulinarne umiejętności: technikę konstruowania, tworzenie nowych smaków oraz dbałość o formę wypieków. Jeden z piekarzy co tydzień jest wyróżniony, a najsłabszy wraca do domu.

Poczynaniom uczestników, już po raz ostatni w duecie, przyglądają się prowadzący: Noel Fielding oraz Sandi Toksvig, którzy często służą dobrym słowem.

 

 

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od poniedziałku 11 stycznia, godz. 17:15
Sezon 13 (20 odcinków)

Kolejne przygody mieszkańców wyspy Sodor, czyli lokomotywy Tomka oraz jego przyjaciół. Choć czasem popełniają błędy i wpadają w tarapaty, po drodze uczą się czegoś nowego i zawsze mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc.

Dźwig Karolek dokucza Tomkowi, co prowadzi do serii niefortunnych zdarzeń i opóźnień. Na szczęście udaje się pomyślnie rozwiązać sytuację. Na wyspę przyjeżdżają m.in. Hirek oraz słynna śpiewaczka operowa.

Dom pod jabłonką
(Apple Tree House)
Od poniedziałku 11 stycznia, godz. 15:10
Sezon 3 (25 odcinków)

Mali, Sam i Bella to dzieci mieszkające na tętniącym życiem miejskim osiedlu. Mają wiele przygód, wspólnie przeżywają dziecięce dylematy i rozwiązują codzienne problemy. W każdym odcinku przedstawiona jest inna przygoda młodych sąsiadów.

W tej serii bohaterowie uczestniczą w strasznym przyjęciu z okazji Haloween, Eli i Bella zasiadają za kierownicą śmiesznego samochodu, a Mali dowiaduje się, czym jest bunt dwulatka. Z kolei Laila postanawia w przyszłości zostać inżynierem na budowie. Zak obawia się, że nie jest to praca dla dziewczynek – dopóki babcia Zainab nie zabierze ich na spacer po osiedlu, aby pokazać, że stereotypy dotyczące kobiecych i męskich zawodów są błędne. Każdy dzień niesie ze sobą nowe doświadczenia.

Duggee i świąteczna odznaka
(Hey Duggee Christmas Special)
Piątek 1 stycznia, godz. 13:00

Nagrodzona BAFTA oraz EMMY animacja w gwiazdkowym wydaniu. Dugee i Małe Zuchy przygotowują się do Świąt. Radują się na wieść, że odwiedzi ich dawny przyjaciel, Clarence. Okazuje się jednak, że zagubił on ducha Świąt.

Czy Roly, Happy, Tag, Betty i Norrie pomogą mu go na nowo odnależć? Na pewno zrobią wszystko, co w ich mocy.

JoJo i Babcia: Gwiazdka
(JoJo & Gran Gran Christmas Special)
Piątek 1 stycznia, godz. 08:00

Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez pięknie udekorowanej choinki. 4-letnia Jojo oraz jej mądra Babcia wybierają się więc na poszukiwania doskonałego drzewka.

Okazuje się, że znalezienie odpowiedniego wcale nie jest takie łatwe!

Andy i prehistoryczne przygody
(Andy’s Prehistoric Adventures)
Od soboty 2 stycznia, godz. 13:50

Bohaterem tego programu, adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, jest Andy. Andy kieruje galerią prehistorii w National Museum, ma asystentkę o imieniu Jen, a jego szefową jest pani Pickles. Andy i Jen przygotowują właśnie nową wystawę poświęconą prehistorii — niestety, nieuwaga Andy’ego powoduje serię katastrof i cała ekspozycja zostaje zniszczona.

Zaczyna się wyścig z czasem: nasi bohaterowie muszą cofnąć się w przeszłość i znaleźć kilka prehistorycznych przedmiotów. A otwarcie wystawy już rano! W czasie swoich niezwykłych podróży w czasie Andy spotyka dinozaury i zwierzęta z epoki lodowcowej. W tej serii najpierw wybiera się 95 milionów lat w przeszłość, aby znaleźć skorupkę jaja jednego z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi.

30 tysięcy lat temu Andy przyłącza się do stada mamutów włochatych i dowiaduje się, w jaki sposób radziły sobie z muchami i innymi owadami. W końcu, aż 130 milionów lat temu, nasz bohater stara się odnaleźć pewną prehistoryczną muszlę.

Pies uwielbia książki
(Dog Loves Books)
Od poniedziałku 11 stycznia, godz. 17:05
Sezon 1 (52 odcinków)

Pies jest oszczędny w słowach. Z kolei Mops to rozgadany zwierzak o wielu talentach. Stanowią oni zgraną parę przyjaciół, którzy uwielbiają książki. Gdy Pies co wieczór zamyka swoją księgarnię, wspólnie wybierają z półki jedną z książek i przenoszą się w nieznane.

W każdym z książkowych światów czeka na nich ekscytująca przygoda oraz tajemnica do rozwiązania. Pies i Mops pomagają m.in. Sherlockowi Holmesowi oraz kapitanowi piratów. To niesamowite, czego można się dowiedzieć z książek.

Serial animowany dla przedszkolaków powstał na podstawie obsypanej nagrodami i popularnej w Wielkiej Brytanii serii książek autorstwa Louise Yates.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *