ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Świarowu dzień AIDS w ARTE.TV

Pierwsze przypadki AIDS odnotowano 40 lat temu w San Francisco. Dziś na całym świecie z HIV i AIDS żyje blisko 38 milinów osób, a w samym tylko 2020 roku wykryto 1,5 miliona nowych zakażeń HIV. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku 1. grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała dwa filmy dokumentalne: „40 lat AIDS” oraz „Act Up – wola życia”.

 

To coś wyzwala taki pierwotny lęk: umrę. Brzydziłem się sobą, swoim ciałem, swoją spermą i wrogiem pływającym teraz w mojej krwi. Można mówić o przerażeniu, bo wprawdzie wiemy jak ten wirus wygląda, ale nie wiemy, gdzie się czai. To słowa bohaterów filmu dokumentalnego „40 lat AIDS”. Czterdzieści lat temu AIDS zdziesiątkowało całe pokolenie. Dziś nadal zbiera krwawe żniwo, ale o chorobie i leczeniu wiemy już o wiele więcej. Dokument jest kroniką zbiorowej walki z AIDS oraz przestrogą przed milczeniem i zapomnieniem o tej chorobie. W 1981 r. w kalifornijskiej społeczności homoseksualnej pojawiły się pierwsze przypadki nieznanej choroby. Odkryto, że atakuje układ odpornościowy i osłabia organizm. Dopiero 3 lata później zidentyfikowano i dokładnie opisano wirusa HIV, który w międzyczasie rozprzestrzenił się na całym świecie. Ponieważ najczęściej pojawiał się w środowisku osób pracujących seksualnie, nieheteronormatywnych i zażywających narkotyków, za wirusem szła zła sława, a osoby nim dotknięte były piętnowane.

Z frontu medycznego, wojna z AIDS rozprzestrzeniła się także na front społeczny i polityczny. Stygmatyzacja i tabu przyczyniły się do spowolnienia postępu w badaniach. Od początku pandemii AIDS zmarły 32 miliony osób. Choroba nadal zabija. O ile leki antyretrowirusowe, ostatnio uzupełnione prewencyjną terapią PREP, pozwalają teraz wielu osobom zarażonym HIV normalnie żyć, to wirus nadal sieje spustoszenie – zwłaszcza na kontynencie afrykańskim i w Rosji. Prezentowany przez ARTE.tv dokument przedstawia czterdziestoletnią historię AIDS, opowiedzianą przez ludzi, którzy stali i nadal stoją na czele armii walczącej z tą chorobą. Twórcy rozmawiają z badaczami i zaangażowanymi aktywistkami, ale przede wszystkim z osobami zarażonymi. Wszyscy podkreślają, jak kluczowe jest mówienie o AIDS bez tabu i stygmatyzacji.

Film można oglądać na stronie: https://www.arte.tv/pl/videos/097518-000-A/40-lat-aids/ od czwartku, 1 grudnia.

Dokument „Act Up – wola życia” prezentowany w ramach serii „Z życia na ekran” ARTE.tv opowiada o grupie walczącej na rzecz osób z AIDS przez pryzmat jednego z jego członków Robina Campillo, który został cenionym reżyserem filmowym. W 2017 roku jego film „120 uderzeń serca” wywołał poruszenie na czerwonym dywanie i zdobył nagrodę Grand Prix festiwalu w Cannes.

W następnym roku produkcja otrzymała jeszcze kilkanaście nagród. Robin Campillo, jako dawny działacz Act Up, grupy walczącej z AIDS i stygmatyzowaniem osób zarażonych, przywołuje swoje wspomnienia i opowiada o zbiorowej walce swoich przyjaciół – od pierwszych lat Act Up po najtrudniejsze godziny. Wyjątkowy moment polityczny, niesamowity pęd życia. Oto prawdziwa historia Act Up.

Film jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104871-003-A/z-zycia-na-ekran/ do 17 lutego 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *