MediaTVPZapowiedzi TV

„Sztuka neogotyku” od 5 lutego w TVP Kultura

„Sztuka neogotyku” to kolejna po „Sztuce Niemiec” i „Sztuce Francji” – seria Andrew Graham-Dixona, którą widzowie będą mogli oglądać od 5 lutego br. na antenie TVP Kultura. Trzyczęściowa seria dokumentalna BBC poświęcona jest początkom i rozwojowi neogotyku w architekturze XVIII-XX w.

W cyklu prezentowanym na antenie TVP Kultura brytyjski historyk sztuki Andrew Graham-Dixon odkrywa wpływ, jaki odrodzenie gotyku wywarło na sztukę, literaturę i kulturę popularną. W pierwszym odcinku, zatytułowanym „Wolność, równość, bezeceństwo”, twórcy dociekają przyczyn powstania stylu wykorzystującego rosnącą fascynację XVIII-wiecznych Anglików potworami, wampirami i duchami, czyli tym, co składa się na współczesne pojęcie „gotyckości”. Neogotyk, mający swoje podłoże w tym co irracjonalne, wyrósł w wieku Oświecenia, i szybko zyskał popularność. Nie osłabiła go rewolucja przemysłowa, co pokazuje drugi odcinek – „Miasto i dusza”. Ta część cyklu skupia się na literaturze, która w XIX w. stawała się coraz odważniejsza.

Zainteresowanie gotykiem stało się dla niej wentylem umożliwiającym przemycanie do poezji i prozy wywrotowych oraz śmiałych obyczajowo treści. Gotycka narracja okazuje się też najlepiej odzwierciedlać coraz mroczniejszy świat XX w. – świat pierwszej wojny toczonej globalnie. Podszyty gotyckim stylem dyskurs wykorzystuje nie tylko Karol Marks pisząc o „wampirycznym” kapitalizmie czy Joseph Conrad krytykując imperializm, ale także T.S. Eliot w „Ziemi jałowej”. To temat trzeciego i ostatniego odcinka – „Krew na sprzedaż – gotyk podbija świat”.

Nocny dokument:

„Sztuka neogotyku. Odc. 1 – Wolność, równość, bezeceństwo”, wtorek 5 lutego, godz. 23:45

„Sztuka neogotyku. Odc. 2 – Miasto i dusza”, wtorek 12 lutego, godz. 23:15

„Sztuka neogotyku. Odc. 3 – Krew na sprzedaż – gotyk podbija świat”, wtorek 19 lutego, godz. 00:45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *