DVB-TMediaZapowiedzi TV

„Tajwan i wojna o chipy” na Fokus TV

Produkcja komputerów, samochodów czy nowoczesnej aparatury medycznej jest uzależniona od mikroprocesorów. Ponad czterdzieści procent z nich powstaje na Tajwanie, którego niepodległości nie uznają Chiny. Walkę o kontrolę nad najważniejszym dziś sektorem gospodarki światowej pokazuje dokument „Tajwan i wojna o chipy” w paśmie Fokus na dokument.

 

Flagowy produkt

Pandemia koronawirusa pokazała, że wielkie mocarstwa uzależnione są od swoich wyrobów strategicznych. Ich niedobór napędza inflację i zmienia stosunki geopolityczne. Szacuje się, że w 2021 roku na całym świecie wyprodukowano mniej niż 10 milionów samochodów. Wytwórcy nie mieli bowiem wystarczającej ilości półprzewodników. Substancje te pozwalają również na wytwarzanie urządzeń codziennego użytku jak np. lodówek i tosterów.

Silna pozycja Tajwanu

Na świecie zaledwie kilka państw ma specjalistyczną wiedzę i kompetencje do produkowania najnowocześniejszych chipów. Międzynarodowa gospodarka uzależniona jest od stabilności Tajwanu, który dominuje w produkcji tych półprzewodników. Autorzy dokumentu wyjaśniają, jak wojna o chipy wpływa na nasze codzienne życie.

„Tajwan i wojna o chipy” w niedzielę 25 czerwca o godz. 22:00 w Telewizji Fokus TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *