DVB-TPolecane

Uchylono koncesję telewizji wPolsce24 i Telewizji Republika

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca jest zasadna. Skarżącym był ten, któremu wówczas odmówiono koncesji, czyli grupa MWE Networks, właściciel kanału Polska24. Decyzja WSA uchyla jednocześnie uchwałę KRRiT o przyznaniu koncesji telewizji wPolsce24 i telewizji Republika.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      WSA zasądził także od przewodniczącego KRRiT na rzecz Polskich Wolnych Mediów w Szczecinie, skarżącej decyzję KRRiT, ponad 10 tys. zł kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny, strony mają teraz 30 dni na złożenie skargi do NSA.

      Sędzia uzasadaniając decyzję komentowała, że przewodniczący KRRiT „w istotny sposób” naruszył obowiązujące przepisy i nieprawidłowo zbadał wniosek.

      Przypomnijmy, 21 czerwca ub. roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne Republika i wPolsce24. W konkursie o miejsce na multipleksie starały się także węgierska firma TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV i należąca do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A, która proponowała kanał Polska24, który miał walczyć z dezinformacją.

      To właśnie Polskie Media P.S.A, odwołały się do sądu po decyzji KRRiT.

      – Skarżymy decyzję, zarzucając naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia. Uważamy, że decyzja mogła być podjęta niezgodnie z zasadami równego traktowania i bezstronności. Wnosimy o uchylenie tej decyzji oraz wstrzymanie jej wykonania tłumaczył Karol Warda, Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks.

      Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję KRRiT [ws. koncesji m.in. dla Republika] i uchwałę z dnia 21 czerwca 2024 r. i zasądza od przewodniczącego KRRiT na rzecz skarżących kwotę 10 tys. 480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

      – Sąd nieprawomocnie odbiera koncesję Republice!! Największa telewizja informacyjna w Polsce może zniknąć z MUX! bije na alarm Michał Rachoń, dyrektor programowy stacji.

       

       

      Telewizja Republika to polski kanał telewizyjny o profilu publicystyczno – informacyjnym.Rzetelne wiadomości, publicystyka na najwyższym poziomie i filmy dokumentalne, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Serwisy informacyjne, audycje na żywo, cykliczne magazyny, programy kulturalne i reportaże.

      Wśród twórców telewizji znaleźli się: Bronisław Wildstein, Tomasz Sakiewicz, Ewa Stankiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Anita Gargas, Joanna Lichocka, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Katarzyna Hejke, Piotr Gociek, Michał Rachoń i wielu innych wybitnych dziennikarzy i publicystów. Telewizja Republika to kanał nadający program 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

      Stanowisko KRRiT

      Uchwały i decyzje o w sprawie przyznania koncesji na wolne miejsca na MUX-8, naziemnej telewizji cyfrowej, dla Telewizji Republika i Telewizji wPolsce24 są zgodne z prawem.

      Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oświadcza, że uchwały i decyzje o przyznaniu koncesji dotyczących miejsc na MUX-8, naziemnej telewizji cyfrowej, dla Telewizji Republika i Telewizji wPolsce24 są zgodne z prawem.

      Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 kwietnia 2025 r. jest nieprawomocny. Po doręczeniu wyroku wraz z uzasadnieniem, KRRiT złoży skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

      Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, koncesje Telewizji Republika i Telewizji wPolsce24 nadal obowiązują.

      Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

      źródło.   wPolsce24/Telewizja Republika/KRRiT

      2 komentarze do “Uchylono koncesję telewizji wPolsce24 i Telewizji Republika

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *