Sport w TVTVP

Titisee-Neustadt Five w TVP1 i TVP Sport

Titisee-Neustadt Five to drugi z turniejów zaplanowanych w sezonie 2019/20 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Organizatorzy zaczerpnęli formułę z Willingen Five. Na zwycięzce również czeka 25 tysięcy euro. Zabawę popsuć może jedynie pogoda…

 

 

 

 

Są miejsca, gdzie aura bywa wyjątkowo złośliwa. Prawie co czwarty z planowanych na Hochfirstschanze konkursów Pucharu Świata nie doszedł do skutku. Statystyka wyraźnie wzrosła w zeszłym sezonie, gdy grudniowe zawody zostały odwołane. Niemcy obawiali się powtórki w trwającym cyklu. Ostatecznie zapewnili jednak, że rywalizacja dojdzie do skutku. Wypadnięcie z kalendarza drugi rok z rzędu mogłoby skończyć się długotrwałym rozbratem z elitą skoków.

W Titisee-Neustadt chcą się natomiast rozwijać, dlatego postawili na inny format zawodów. Oprócz tradycyjnej walki w dwóch indywidualnych konkursach Pucharu Świata, skoczków czeka rywalizacja w Titisee-Neustadt Five. Na stole leży 25 tysięcy euro (ok. 106 tysięcy złotych). Pięć ocenianych skoków może zatem zapewnić wyraźnie większą zdobycz niż osiem z prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni (20 tysięcy franków szwajcarskich, czyli ok. 78 tysięcy złotych). Na końcową notę złoży się wynik z kwalifikacji i cztery próby z zawodów.

Doświadczenie w “turnieju piątek” ma Kamil Stoch. Polak został pierwszym triumfatorem Willingen Five, choć nie wygrał żadnego z konkursów na Muehlenkopfschanze w 2018 roku. W kolejnym sezonie najlepszy w tej imprezie okazał się Ryoyu Kobayashi. Obydwaj mogą należeć do ważnych postaci zmagań w Titisee-Neustadt. Jeszcze wyżej stoją jednak akcje Stefana Krafta, Dawida Kubackiego i Karla Geigera.

We wszystko i tak wmieszać może się jednak pogoda. Choć organizatorzy przekonują, że naśnieżą obiekt, a naturalne tory najazdowe wytrzymają w niskich temperaturach, to swoje może zrobić… wiatr. W piątek i niedzielę ma wiać ze średnią prędkością 6 m/s.

Cóż… kaprysy aury są chyba nieodłącznym elementem zmagań w Titisee-Neustadt. W grudniu 2017 roku zawody udało się przeprowadzić, ale w ich trakcie uczestnicy doświadczyli “trzech pór roku”. W marcu 2016 500. występ w Pucharze Świata miał tam zaliczyć Noriaki Kasai, lecz jubileusz trzeba było przenieść do Planicy, bo skoki w niedzielę w Niemczech były niemożliwe.

Jedno jest pewne. Gdy pogoda pozwala, to na Hochfirstschanze odbywają się bardzo ciekawe konkursy. To jeden z większych dużych obiektów w kalendarzu. Rekord Domena Prevca – 148 metrów – robi wrażenie. Swoje piękne chwile przeżywali tam też Polacy: Adam Małysz wygrał w 2001 i dwukrotnie w 2007 roku. Stoch był najlepszy sześć lat później. Każde z tych zwycięstw było przystankiem w podróży po Kryształową Kulę.

Szczegóły transmisji konkursu w Titisee-Neustadt:

Kiedy? 18 i 19 stycznia

Gdzie? W sobotę od godziny 15:15 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej oraz od godziny 15:50 w TVP 1

W niedzielę od godziny 14:40 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej oraz od godziny 15:05 w TVP 1 

Komentatorzy: Przemysław Babiarz, Mateusz Leleń
Prowadzący studio: Maciej Kurzajewski
Reporterzy: Aleksandra Rajewska, Sebastian Szczęsny
Goście w studio: Bartłomiej Kłusek, Piotr Majchrzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *