Tokio 2020: Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w TVP1 i TVP Sport

Już w środę zaczęła się na arenach w Japonii walka o medale, ale to w piątek dojdzie do oficjalnego rozpoczęcia najwaJuż w środę zaczęła się na arenach w Japonii walka o medale, ale to w piątek dojdzie do oficjalnego rozpoczęcia najważniejszej imprezy sportowej na świecie. żniejszej imprezy sportowej na świecie.

 

Z rocznym opóźnieniem zaczynają się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Po raz drugi w historii Tokio będzie gospodarzem. Z powodu pandemii COVID-19 będzie to wyjątkowa edycja najważniejszej imprezy dla wielu sportowców.

Zmagania rozpoczęły się już w środę, m.in. od meczów piłki nożnej. Tokio 2020 oficjalnie rozpocznie się jednak dopiero w piątek 24 lipca. Wtedy na Stadionie Olimpijskim zostanie przeprowadzona ceremonia otwarcia.

Niestety, podobnie jak podczas zmagań o medale, na trybunach zabraknie kibiców. Na stadionie będzie za to blisko 1000 gości. Wśród nich m.in. Pierwsza Dama USA Jill Biden czy prezydent Francji Emmanuel Macron. Na ceremonii pojawi się także prezydent RP Andrzej Duda.

W porównaniu do poprzednich takich wydarzeń, na stadionie będzie również mniejsza liczba samych sportowców. Część już w sobotę zaczyna udział w IO, jak m.in. Iga Świątek czy nasi siatkarze. Kto będzie chorążymi reprezentacji Polski? Po raz pierwszy jest możliwość, żeby było ich dwoje. Polską flagę poniosą kolarka górska Maja Włoszczowska oraz pływak Paweł Korzeniowski.

Większość szczegółów jest trzymana w ścisłej tajemnicy. Zaledwie na dzień przed tym wydarzeniem doszło do nietypowej sytuacji. Dyrektor ceremonii został odwołany ze stanowiska, z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym samym… podzielił los kompozytora ceremonii.

Japończycy są mimo tego pewni, że zachwycą świat. Na pewno nie zabraknie elementów ich kultury, zarówno tych tradycyjnych, jak i współczesnych.

– To ceremonia inna niż wszystkie. Jest kilka rewelacyjnych pomysłów. Warto na te fragmenty uroczystości czekać powiedział komentator TVP Piotr Sobczyński, który był na próbie.

Nie wiadomo, kto zapali znicz na stadionie. Czy będzie to zasłużony japoński sportowiec? A może gospodarze postawią na nowoczesną technologię? Na pewno na ceremonii pojawi się cesarz Naruhito. To właśnie on ma oficjalnie otworzyć igrzyska.

Tokio 2020: ceremonia otwarcia. Szczegóły transmisji na żywo

Kiedy: piątek, 23 lipca o godzinie 13:00

Transmisja: 12:00 TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna, Smart TV, 12:55 TVP 1

Kto skomentuje: Piotr Sobczyński, Jarosław Idzi

Prowadząca studio: Sylwia Dekiert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *