MediaTVPZapowiedzi TV

Transmisja mszy świętej z Estonii w TVP Polonia i TVP Wilno

W niedzielę, 25 grudnia o godz. 8:55 TVP Polonia i TVP Wilno zaprasza widzów na transmisję mszy św. z katedry św. Piotra i św. Pawła w Tallinie w Estonii.

 

Bardzo się cieszę, że w mszy św. będą mogli uczestniczyć widzowie z całego świata. To pierwsza transmisja mszy świętej w języku polskim z Tallina, która będzie emitowana w TVP Wilno i TVP Poloniapodkreśla proboszcz katedry, ks. Tomasz Materna. Dodaje, że w Estonii w latach 70–tych katolików było bardzo mało. Dzisiaj jest ich około 8 tysięcy. Kościół katolicki w Estonii porównywalny jest do małego ziarenka, z którego już wyrasta roślina przynosząca owoce. – podkreśla ks. Tomasz Materna.

Kościół katolicki w Estonii, podobnie jak i inne wspólnoty religijne, po II wojnie światowej był niszczony przez komunistyczne władze. Zamykano kościoły, przejmowano budynki kościelne oraz szykanowano i więziono kapłanów i wiernych. Obecnie Estonia jest jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy. Około 70 procent mieszkańców Estonii nie jest związanych z żadną wspólnotą religijną. W całym kraju jest zaledwie 13 kapłanów katolickich (w tym 5 Polaków) i 17 sióstr zakonnych. Wśród wiernych są osoby z różnych krajów świata. Dlatego msze święte odprawiane są w pięciu językach: po estońsku, polsku, angielsku, rosyjsku i łacinie.

Msza św. będzie transmitowana z katedry św. Piotra i św. Pawła w Tallinie, która znajduje się w miejscu klasztoru i kościoła dominikańskiego z XIII wieku. Katedra powstała w latach 1841–1844 r., a w jej wnętrzu na uwagę zasługuje m.in.: Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z kopią obraz z Jasnej Góry.

Transmisja mszy świętej z katedry św. Piotra i św. Pawła w Tallinie w Estonii w niedzielę, 25 grudnia o godz. 8:55 w TVP Polonia i TVP Wilno, które zrealizuje transmisję

fot. archiwum księdza Tomasza Materny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *