Trwa głosowanie czytelników w konkursie Nike 2018

W niedzielę, 7 października br. poznamy zwycięzcę tegorocznej Nagrody Nike, najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. Oprócz jurorów swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” – już teraz mogą oni oddawać głosy na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2018. Redakcja dziennika ogłosi laureata Nike Czytelników na dzień przed uroczystą galą konkursu – 6 października br. na łamach wydania papierowego i na Wyborcza.pl.

„Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka”Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance”Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna”Ewy Lipskiej, „Mikrotyki”Pawła Sołtysa i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”Marcina Wichy – która z siedmiu książek tegorocznych finalistów powinna otrzymać Nagrodę Literacką Nike? Do 4 października br. będą o tym decydować czytelnicy „Gazety Wyborczej”, przesyłając swoje głosy do redakcji – e-maile na adres: nagrodanike2018@gazeta.pl lub listy na adres: Nagroda Literacka „Nike”, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. W zgłoszeniu należy wskazać swój typ spośród finałowej siódemki i podać krótkie uzasadnienie. Autor najciekawszej opinii wygra dowolną wycieczkę o wartości 3 tys. zł. (więcej informacji).

Od dziś – wtorku, 25 września br. na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl ukazywać się będą artykuły prezentujące siódemkę autorów nominowanych do Nagrody Nike 2018. Ich dzieła to aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje. Jako pierwszą redakcja opisuje książkę Marcina Wichy – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Esej Marcina Wicha to wspomnienie nie tylko o jego matce, ale o życiu po prostu – jak pisze Marek Radziwon, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” mówią nam, że pozostają po nas mizerne okruchy.
Sylwetki finalistów Nagrody Nike 2018 będą publikowane w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl w kolejnych dniach.

Laureata 22. edycji Nagrody Nike poznamy 7 października br. podczas uroczystej gali konkursu. Trwają już akredytacje na to wydarzenie – redakcje medialne mogą zwracać się w tej sprawie do organizatorów konkursu na adres: akredytacje@nike.org.pl.

Decyzję o wyborze laureata Nike 2018 jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Jurorami w tegorocznej edycji konkursu są: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem Nike w 2017 r. został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów”.

Więcej: Nike.org.pl

Nagroda Literacka Nike na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *