Trwa Plebiscyt Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej”

Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” to plebiscyt organizowany z okazji urodzin „Gazety Wyborczej”, towarzyszący nadaniu tytułu Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. W tym roku głosować można – w internecie i w formie tradycyjnej – do 21 maja br., wskazując swoich faworytów z listy nominowanych przez redakcję w każdej z pięciu kategorii: Społeczeństwo obywatelskie, Sport, Biznes i Nauka. Do oddania głosów zachęcają redaktorzy naczelni i dziennikarze „Gazety Wyborczej” w specjalnym filmiku dostępnym na Wyborcza.pl.
 

– „Gazeta Wyborcza” to czytelnicy. To oni z nami od 29 lat tworzą gazetę. Bez nich nas by nie było. Codziennie piszą do nas listy, komentują na forach, biorą udział w dyskusjach i ankietach. Przychodzą na spotkania do Centrum Premier Czerska 8/10. Co środę tworzą z nami sekcję Wyborcza to Wy. W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji Ludzi Roku Czytelników Gazety Wyborczej” na swoich faworytów zagłosowało 40 tys. osób, do redakcji przyszły też setki listów papierowych – mówi Aleksandra Klich, zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Do tytułu Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” redakcja nominowała tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniali świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach: dawali nam nadzieję, energię, zarażali nas pasją. Jedni organizowali protesty i zbierali podpisy pod projektami, inni inicjowali debaty. Pokazywali, że można i warto być odważnym. Mówili nie: nacjonalizmowi, łamaniu praw człowieka, niszczeniu sądownictwa, wycinaniu Puszczy Białowieskiej… Pomagali krzywdzonym i prześladowanym, ubogim i zagubionym. Ale też pisali i wydawali książki, tworzyli muzykę, dostarczali nam sportowych wzruszeń, pokazywali, czym jest fair play i niezwykła wytrwałość, odkrywali przed nami nowe horyzonty, budowali firmy, dając nam pracę…

– Im bardziej władza przykręca śrubę, pokazuje swoją niekompetencję i upór, tym aktywniej działają ludzie – podczas demonstracji, w NGOsach, pomagając innym. Dlatego w tym roku zaproponowaliśmy więcej kandydatów – liderów życia społecznego – bo był to rok nadzwyczajnej aktywności społecznej – podkreśla Aleksandra Klich.

LISTA NOMINOWANYCH ZA ROK 2017

Społeczeństwo obywatelskie

 1. Michał Bilewicz
 2. Paweł Kasprzak
 3. O Grzegorz Kramer
 4. Marta Lempart
 5. Dorota Łoboda
 6. Łukasz Ossowski
 7. Jerzy Owsiak
 8. Weronika Paszewska
 9. Picoides tridactylus (dzięcioł trójpalczasty) via Joanna Pawluśkiewicz
 10. Katarzyna Pikulska
 11. Symboliczny Polski Sędzia
 12. Uliana Worobec

Kultura

 1. Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska I Ewa Stiasny
 2. Jan Emil Młynarski, Marcin Masecki
 3. Dariusz Stola

Sport

 1. Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor
 2. Robert Kubica
 3. Michał Rynkowski

Biznes

 1. Michał Borkowski
 2. Adam Góral
 3. Aleksander Szlachetko, Krzysztof Jonak

Nauka

 1. Krystian Jażdżewski
 2. Andrzej Królak
 3. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska

Więcej informacji o nominowanych – na Wyborcza.pl.

Głosowanie w tegorocznej edycji konkursu trwa do 21 maja br. na wyborcza.pl/plebiscyt i na wydrukowanych w papierowej gazecie kuponach. Warunkiem niezbędnym do udziału w plebiscycie w internecie jest posiadanie lub założenie konta w serwisie Wyborcza.pl lub na Gazeta.pl.

Czytelnicy, którzy oddadzą głos, otrzymają 14-dniowy bezpłatny dostęp do prenumeraty cyfrowej Wyborcza.pl.

Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w piątek, 25 maja, w godzinach wieczornych na Wyborcza.pl, a następnego dnia – w drukowanym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

W zeszłym roku zwycięzcami plebiscytu w swoich kategoriach zostali: Robert Biedroń (Społeczeństwo obywatelskie), organizatorki „Czarnego Protestu” (Prawa człowieka), ks. Wojciech Lemański (Kościół), Paweł Machcewicz (Kultura), Anita Włodarczyk (Sport), Dominik Gajewski (Biznes), Katarzyna Szymielewicz (Technologie), Magdalena Król (Nauka).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *