Trzeci odcinek „Opowiem ci o zbrodni” z udziałem Roberta Małeckiego

Trzeci odcinek „Opowiem ci o zbrodni”, flagowej produkcji Crime+Investigation Polsat, prowadzi „wyrastający na arcymistrza polskiego kryminału” – Robert Małecki. W piątek, 20 listopada o godz. 22:00, Małecki powróci do niewyjaśnionej po dziś dzień sprawy lokalnej dziennikarki z Grudziądza – Aleksandry Walczak. Nietypowe ślady na karoserii odnalezionego w Toruniu samochodu kobiety przyprawiają o tytułowy „Zimny dreszcz”.

 

Lokalna dziennikarka z Grudziądza wraca do domu po urlopie w marcu 2004 r. Po 23:00 dzwoni do syna. To ostatni kontakt z Aleksandrą. W poniedziałek zgłoszono jej zaginięcie, w środę ustalono, że jej samochód stoi na dworcu w Toruniu. W środku były jej rzeczy, z wyjątkiem dokumentów i telefonu komórkowego. Technicy znaleźli na bieżnikach opon ślady takiej samej nawierzchni, jaka prowadziła do domu Aleksandry. Widniały również ślady kocich łap – dziennikarka także posiadała koty. Czy jest szansa, by ślady utrzymały się przez cały tydzień urlopu spędzonego zimą w Szczyrku? Do dziś nie poznano odpowiedzi na pytanie, co się stało z Aleksandrą. Jej syn utrzymuje, że za zaginięciem stoi mąż kobiety.

Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Laureat najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Serca czytelników podbił serią kryminalną o komisarzu Bernardzie Grossie oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze. W „Opowiem ci o zbrodni” debiutuje – pierwszy raz przed kamerą zagłębia się w tzw. true crime. Jak podkreśla, tym, co szczególnie odróżnia pracę między fikcją a autentyczną sprawą jest ładunek emocjonalny towarzyszący prawdziwym wydarzeniom.

– Dotykamy sedna realnego problemu, realnej – być może zbrodni. W związku z czym dotykamy uczuć osób, które żyją, które muszą się borykać z traumą zaginionej matki. To jest ogromny ładunek emocjonalny, który udziela się wszystkim w tym momencie. mówi Robert Małecki.

Jako że sprawa, którą zajmuje się Małecki to niewyjaśnione zaginięcie, autor żywi nadzieję, że przywrócenie pamięci o niej, pomoże w doprowadzeniu do odkrycia tajemnicy sprzed półtorej dekady.

Najważniejsze jest to, żeby cały czas opowiadać o sprawie zaginięcia Aleksandry Walczak, co chwilę przypominać tę sprawę, pobudzać gdzieś czyjeś sumienia, jesli są świadkowie tej sprawy. To cały czas jest jescze do odkrycia przed nami. (…) Tu chodzi o to, żebyśmy raz jeszcze spojrzeli na tę sprawę i zastanowili się, czy jest szasna na to chciażby, żeby Archiwum X kujawsko-pomorskie zajęło się tą sprawą, czy jest szansa na to, aby pojawiły się jakieś nowe elementy, być może coś odkrywczego, na co przez te 16 lat patrzymy, a widzimy to w zupełnie innym układzie i dzisiaj moglibyśmy zająć się jakąś nową ścieżką, którą można by wytyczyć dla tego śledztwa. Ale, jak mówię, potrzeba do tego ogromnej energii – również śledczych. I być może tego typu programy są po to, żeby właśnie tę energię pobudzić i ten ogień na nowo wzniecić.podkreśla Robert Małecki.

W trzecim sezonie „Opowiem Ci o zbrodni” gospodarze odcinków rozmawiają z ekspertami i osobami zaangażowanymi w sprawę, udają się także na miejsca zbrodni i uczestniczą w rekonstrukcjach wydarzeń.

Robert Małecki podąży śladami zaginionej Aleksandry Walczak już 20 listopada o 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *