MediaTVN Discovery Polska

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2023

TVN Warner Bros. Discovery zdobyła aż 14 nagród podczas ostatniej edycji World Media Festivals w Hamburgu. Dziennikarze i twórcy filmowi TVN i TVN24 zostali wyróżnieni w kategoriach „News Reports and Features”, „Documentaries” i „Entertainment”. W ich ręce trafiło aż 7 złotych i 6 srebrnych statuetek, natomiast film fabularny „Na twoim miejscu” zdobył główną nagrodę Intermedia – Global GRAND AWARD w kategorii „Entertainment”. W tym roku na festiwal spłynęło aż 764 zgłoszeń z 33 krajów.

 

Zwycięski film „Na twoim miejscu” to komedia o młodym małżeństwie, które wychowuje kilkuletniego synka. Kasia pracuje jako przedszkolanka, Krzysiek w korporacji. Ich związek przeżywa kryzys. Pewnego poranka po przebudzeniu odkrywają, że zamienili się ciałami. Każde z nich musi stawić czoła zawodowym wyzwaniom i codziennym problemom swojego małżonka.

Złote statuetki w swoich kategoriach otrzymali:

1. BEHAWIORYSTA – serial TVN Entertainment: Continuing Series and Serial Programmes

To polski serial kryminalny, udostępniany na platformie VOD Player od 4 stycznia do 22 lutego 2022 jako produkcja Player Original. Scenariusz powstał na podstawie książki autorstwa Remigiusza Mroza o tym samym tytule.

2. OTCHŁAŃ KŁAMSTWA, reportaż redakcji Czarno na Białym TVN24 Documentaries: Ethics and Religion

Reportaż z cyklu “Bielmo”, autorstwa Marcina Gutowskiego, o tuszowaniu nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Tym razem materiał dotyczył diecezji Buffalo w USA. To opowieść o ludziach, którzy odważyli się nagłaśniać takie przypadki i przerwali zmowę milczenia, za co – w przeciwieństwie do sprawców – spotkały ich negatywne konsekwencje.

3. KANADA PACHNĄCA CIERPIENIEM. DZIECI NIE TEGO BOGA, dokument redakcji Czarno na Białym TVN24 News Reports and Features: Public Affairs

Reportaż autorstwa Marka Osiecimskiego o dramacie rdzennych mieszkańców Kanady. Przez 115 lat do tzw. szkół rezydencjalnych siłą kierowano ich dzieci. Było ich ponad 150 tysięcy, i nie wszystkie wróciły do domów. W szkołach były bite, wykorzystywane seksualnie i głodzone. To, co działo się w tych placówkach, w większości prowadzonych przez katolickich duchownych, po latach nazywa się ludobójstwem kulturowym.

4. ARCYBISKUP I KONTRAKT NA WOJSKOWE ŚMIGŁOWCE, reportaż redakcji Superwizjer TVN News Reports and Features: Legal Affairs

Materiał dotyczy ważnego przetargu na zakup uzbrojenia dla polskiego wojska. 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal miało zmienić oblicze polskich sił zbrojnych. Ale politycy Prawa i Sprawiedliwości z Antonim Macierewiczem na czele unieważnili przetarg, co spotkało się z ostrą krytyką ekspertów wojskowych. Materiał szuka przyczyny odwołania przetargu i odpowiedzi na pytanie o to, co ma z tym wspólnego polski arcybiskup z Watykanu oraz znany włoski aferzysta. Reportaż Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego.

5. POLSKA PUŁAPKA. TAJEMNICA ŚMIERCI DZIENNIKARZA Z GWATEMALI, reportaż redakcji Superwizjer TVN News Reports and Features: Investigative Report

Śledztwo dziennikarzy “Superwizjera” TVN i “Dużego Formatu” GW o pracownikach zarobkowych napływających do Polski z wielu stron świata. Jedną z dużych fal migracyjnych stanowią mieszkańcy państw Ameryki Łacińskiej – trafiają do fabryk i zakładów na terenie całej Polski, ale wielu z nich wpada w pułapkę, z której bardzo trudno się wydostać. Okazuje się, że firmy, które sprowadzają pracowników z Ameryki Łacińskiej, brutalnie wykorzystują ich nieznajomość języka i polskiego prawa. Meksykanom i Gwatemalczykom kazano pracować nawet po kilkanaście godzin na dobę, ponadto powtarzają się przypadki zastraszania i nadużyć finansowych. W obronie oszukanych próbował stanąć dziennikarz Orlando Villanueva, jednak podczas pracy nad reportażem o losach swoich rodaków został zamordowany w Gwatemali. Reportaż Marcina Wójcika i Bartosza Józefiaka.

6. KOMPANIA WOWY BRONI KIJOWA, reportaż redakcji Superwizjer TVN News Reports and Features: Documentary

Od dnia rosyjskiej napaści na Ukrainę ponad sto tysięcy ochotników w różny sposób stawia opór agresorowi. Wielu z nich dołączyło do wojsk obrony terytorialnej, które stały się niezwykle ważną częścią Sił Zbrojnych Ukrainy. Przeszkoleni cywile, wspomagani przez weteranów wcześniejszych walk, doskonale znają swój teren. W walce w mieście, wyposażeni w przeciwpancerną broń, są jedną z najbardziej niebezpiecznych formacji dla rosyjskiego najeźdźcy. Z jedną z nich Michał Przedlacki z “Superwizjera” spędził kilka dni.

Srebrne statuetki w swoich kategoriach otrzymali:

1. SIŁA KŁAMSTWA red. Czarno naBiałym News Reports and Features: Analysis/Commentary

Głośny materiał Piotra Świerczka o kulisach pracy podkomisji smoleńskiej. Od 13 lat Antoni Macierewicz powtarza, że doszło do zamachu, ale dotąd nie przedstawił na to żadnych dowodów. Reporter dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, które choć zostały zlecone przez samą podkomisję – nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Pierwszy raz pokazaliśmy dokumenty, które nigdy w całości nie zostały upublicznione. Świerczek rozmawiał też z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami. Mówią wprost, że ich badania zostały zmanipulowane, wybiórczo wykorzystane pod tezę o zamachu.

2. DORWAĆ RZEŹNIKA Z VUKOVARU. KULISY TAJNEJ OPERACJI GROM-U red. Superwizjer Documentaries: True Crime

Trzydzieści jeden lat temu Serbowie wkroczyli do kompletnie zniszczonego chorwackiego miasta Vukovar. Pijani i wściekli agresorzy ruszyli do szpitala, w którym leżeli ranni obrońcy i cywile. Następnie setki z nich zabili i zakopali w masowym grobie. Jednym z odpowiedzialnych za zbrodnię był burmistrz Vukovaru, Serb SlavkoDokmanović. Był nieuchwytny i bardzo ostrożny, ale dzięki brawurowej akcji jednostki specjalnej GROM stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Jak planowano operację? Co po latach mówią oficerowie, którzy podjęli się tego niezwykle trudnego zadania? O tym w reportażu Bertolda Kittela “Dorwać Rzeźnika z Vukovaru. Kulisy tajnej operacji GROM-u”.

3. WYZWOLIĆ UKRAINĘ red. Superwizjer Documentaries: Current Affairs

Reportaż o kontrataku wojsk ukraińskich, które wyzwoliły spod putinowskiej okupacji kolejne tereny i miasta. Ujawnili zbrodnie i dramaty ludzi, którzy zetknęli się z agresorem. Kolejnym miastem symbolem rosyjskiego barbarzyństwa stał się Izium i odnalezione tam masowe groby zabitych cywilów. Z czym musieli zmierzyć się mieszkańcy pod rosyjską okupacją? Odpowiedź w reportażu Michała Przedlackiego w “Superwizjerze”.

4. POD PANOWANIEM TALIBÓW red. Superwizjer Documentaries: Social Justice

Reportaż Michała Przedlackiego, który przygląda się rządom Talibów po wycofaniu wojsk amerykańskich. Po 20 latach afgańskiej wojny talibowie mówią, że nie są tacy sami, jak kiedyś. Chcą oficjalnego uznania swojego rządu i międzynarodowej współpracy. Czy naprawdę się zmienili? Na ile można im zaufać? Na ile ufają im sami Afgańczycy? Czy nowa władza i klęska głodu doprowadzą do masowych ucieczek z kraju?

5. BYLIŚMY WIĘŹNIAMI POLSKIEGO PAŃSTWA red. Superwizjer News Reports and Features: Current Events

Zamknięte ośrodki dla uchodźców, to miejsca niedostępne dla dziennikarzy. O tym, co się w nich dzieje, niewiele osób chce mówić. Reporterzy Wojciech Szumowski i Rut Kurkiewicz pojechali za granicę, aby spotkać się z uchodźcami, którzy przebywali w Polsce. Wysłuchali ich wstrząsających relacji, w których opisali pobyt w zamkniętych ośrodkach w naszym kraju.

6. MŁODA BIAŁORUŚ red. Superwizjer Documentaries: Human Rights

Wstrząsający obraz młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie. Uciekli z kraju, bo Alaksandr Łukaszenka brutalnie stłumił protesty po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Bohaterowie dokumentu “Młoda Białoruś” dzielą się traumatycznymi wspomnieniami tamtych represji. Andriej to młody raper, który mieszka w Polsce. Jego życie to z jednej strony hip-hop, a z drugiej nostalgia, poczucie beznadziei i coraz gorsze informacje z Białorusi, które codziennie przekazuje na antenie Nexty – niezależnego, białoruskiego medium, gdzie stał się jedną z twarzy walki z reżimem Łukaszenki. Daleko od rodziny i z dożywotnim zakazem powrotu do domu Andriej próbuje pogodzić spełnianie marzeń z walką o wolność Białorusi. Film Łukasza Rucińskiego i Patryka Szczepaniaka “Młoda Białoruś” został uhonorowany nagrodą publiczności na festiwalu WATCH DOCS.

World Media Festival to festiwal branży medialnej skierowany do globalnych twórców telewizyjnych i filmowych, reklamowych oraz internetowych. Nagrody przyznawane są za najwyższe standardy produkcyjne, a także najlepsze i najbardziej twórcze rozwiązania m.in. w dziedzinie reklamy, animacji, filmu dokumentalnego, edukacji, rozrywki, komunikacji korporacyjnej i public relations.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *