MediaTVN Discovery Polska

TVN Warner Bros. Discovery z nagrodą i wyróżnieniem na festiwalu filmowym Deauville Green Awards we Francji

W czerwcu odbyła się 11. edycja międzynarodowego festiwalu Deauville Green Awards we Francji, podczas której ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji. W gronie laureatów znalazło się dwoje dziennikarzy TVN24 i TVN – Magdalena Raczkowska-Kazek i Michał Przedlacki.

 

Magdalena Raczkowska-Kazek otrzymała I nagrodę Trophee Or w kategorii: filmy dokumentalne – zdrowie i środowisko życia, za reportaż „ „Droga Życia”. Dziennikarz Superwizjera TVN, Michał Przedlacki został wyróżniony nagrodą Trophee Argent w kategorii: filmy dokumentalne – akcje humanitarne i solidarność za swój reportaż „Pierwsza linia frontu. Ucieczka z Irpienia i obrońcy Charkowa”.

Obydwa reportaże były już wcześniej nagradzane i uznane przez krytyków. Materiał Magdaleny Raczkowskiej-Kazek otrzymał wyróżnienie podczas 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Michał Przedlacki otrzymał w tym roku medal 75-lecia Misji Jana Karskiego, a jego reportaż otrzymał nagrodę główną na festiwalu World Media Festivals 2022.

Deauville Green Awards – to międzynarodowy festiwal produkcji filmowej o społecznej odpowiedzialności i ekoinnowacji, skupiający się na komunikacji audiowizualnej korporacji, organizacji i administracji publicznej w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 11. edycja festiwalu odbyła się 15 i 16 czerwca 2022 r. w miejscowości Deauville. Organizatorem Deauville Green Awards jest stowarzyszenie „Un écran pour la planète”.

Opisy nagrodzonych produkcji:

Magdalena Kazek-Raczkowska „Droga Życia”

Gdy rodzi się dziecko z zespołem Downa nigdy nie wiadomo, jak bardzo będzie upośledzone intelektualnie, czy będzie samodzielnie funkcjonować ani jak długo będzie żyć. Trzy rodziny i trzy różne historie opowiedziane z perspektywy matek, których córki z zespołem Downa są dorosłe – mają 25, 36 i 53 lata. To perspektywa pełna niezwykłej miłości, ale nie tak kolorowa, jak fotografie małych dzieci z zespołem Downa – te fotografie, które często pokazują politycy i przeciwnicy przerywania ciąży z powodu nieodwracalnych wad płodu. Bohaterki reportażu Magdaleny Raczkowskiej-Kazek opowiadają o różnych barwach codzienności, gdy dziecko jest małe i wtedy, gdy staje się dorosłe, o rodzinie, która nie zawsze wytrzymuje tę próbę i o strachu, że dziecko będzie żyć dłużej niż matka.

Michał Przedlacki „Pierwsza linia frontu. Ucieczka z Irpienia. Obrońcy Charkowa”

Ukraińska linia obrony Charków – Ochtyrka – Sumy od pierwszego dnia wojny skutecznie zatrzymuje rosyjskie natarcie od północnego wschodu. Każde z tych miast to ważny węzeł komunikacyjny i zdobycie któregokolwiek z nich pozwoliłoby ruszyć okupantowi w głąb Ukrainy.Rosjanie zostali odepchnięci od Charkowa, a ich jednostki, które próbowały wedrzeć się do miasta zostały zniszczone. Ale wróg wciąż zrzuca bomby i zabija cywilów. Chce także zdobyć przyczółki w północnych dzielnicach Charkowa, takich jak Siewierna Saltiwka. Michał Przedlacki dotarł do wojskowych posterunków oddalonych o kilometr od rosyjskich pozycji. Rozmawiał z żołnierzami, którzy niezłomnie stawiają czoło okupantowi.

Nagrodzone tytuły można obejrzeć w TVN24 GO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *