TVP Dokument – nowy kanał TVP. Co w ramówce?

19 listopada startuje TVP Dokument – nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej. Program będzie nadawany w jakości HD i dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną, a już wkrótce w naziemnej telewizji cyfrowej.

 

TVP Dokument będzie wyróżniał się wrażliwością na losy drugiego człowieka. Poprzez własne serie dokumentalne kanał przedstawi obraz współczesnej Polski i świata, jednocześnie przybliżając widzom różne perspektywy – społeczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe.
Na pierwsze dni emisji antena przygotowała specjalną ramówkę, która ma pokazać jak najszersze spektrum produkcji dokumentalnych najlepiej odzwierciedlających charakter kanału.

Już 19 listopada o godz. 22:00 w TVP Dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reż. Marcina Borchardta – precyzyjnie zrekonstruowana na podstawie prywatnych listów oraz nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych dźwiękowych i filmowych materiałów opowieść o rodzinie wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego skomplikowanej relacji z synem Tomaszem.

 

„Beksińscy. Album wideofoniczny”

W piątek, 20 listopada o godz. 20:20 „Książę i dybuk” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego – fascynująca biograficzna podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznego przedwojennego dzieła „Dybuk”, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale.

 

„Książę i dybuk”

W sobotę, 21 listopada TVP Dokument poleca również popołudniowy przegląd filmów wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku przez Telewizję Polską, które tworzą obraz współczesnego świata – „Radio SIRIRI” Macieja Nawrotkiewicza (godz. 14:05), „Antyle Chopina” Agnieszki Lipiec – Wróblewskiej (godz. 14:55), „Ślad” Marii Wiernikowskiej (godz. 16:05) oraz „Kuba – rewolucja od kuchni” Witolda Szabłowskiego (godz. 17:25). Wieczorem antena zaprasza widzów na krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara – o godz. 19:20 obraz Bartosza Konopki „Królik po berlińsku”, pełna absurdalnego humoru alegoryczna opowieść o żyjących w sąsiedztwie Muru Berlińskiego mimowolnych obserwatorach powojennej historii podzielonego miasta. O godz. 20:20 antena zabierze widzów do „Krainy miodu” na spotkanie z ostatnimi w macedońskim regionie niezależnymi hodowczyniami pszczół.

 

Świat w dokumentach TVP

 

TVP Dokument zaprasza również na trzy wyjątkowe propozycje w wieczornym pasmie prime time od czwartku 19 listopada do niedzieli 22 listopada. Będą to trzy głośne filmy, których koproducentem jest Telewizja Polska. Tytuły filmów widzowie poznają przed inauguracją kanału.

Oferta programowa TVP Dokument jest bardzo zróżnicowana – począwszy od własnych flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już od stycznia 2021 roku, poprzez „Weekendy z BBC” (w soboty i niedziele od godz. 14:30 do godz. 18:30), produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularno-naukowe i biograficzne.

 

 „Królik po berlińsku”

W weekendy o godz. 20.20 widzowie TVP Dokument będą mieli oglądać znakomite, utytułowane w ostatnich latach pełnometrażowe filmy dokumentalne – w soboty emitowane będą filmy zdobywające liczne nagrody na festiwalach międzynarodowymi („Sól ziemi”, „Kraina miodu”, „Projekt Nim”, „Agonia”), a w niedziele kinowe filmy biograficzne („Pavarotti”, „Diego Maradona”, „Po złoto”, „Mystify: Michael Hutchence”).

 

„Kraina miodu”

Na antenie nie zabraknie również klasyki polskiej szkoły reportażu i dokumentu z bogatych archiwów Telewizji Polskiej. Dzięki najnowszym technologiom na antenie TVP Dokument zagości pasmo rekonstrukcji cyfrowej, które pokaże widzom najciekawsze archiwalne reportaże.

 

Barbara Włodarczyk

Ważna propozycją kanału będą filmy z gatunku current affairs, poświęcone najważniejszym bieżącym sprawom i problemom społecznym na świecie. Wtorkowe premiery filmów z tego gatunku poprzedzone będą specjalnym programem wprowadzającym w tematykę prezentowanych produkcji. Audycje poprowadzi Barbara Włodarczyk. W swoim programie „Barbara Włodarczyk zaprasza” prowadząca wraz z autorami i ekspertami postara się przybliżyć widzom szerszy kontekst społeczno-historyczny emitowanych filmów. Do końca roku w TVP Dokument, w ramach studia, omówionych zostanie kilka filmów produkcji TVP m.in. „Czeska mitologia” (22 listopada, godz. 12:00) w reżyserii Rafała Geremka, która jest próbą zmierzenia się z polskimi stereotypami na temat Czechów, „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” (24 listopada, godz. 21.05) w reżyserii Witolda Szabłowskiego przybliżająca temat Rosjan mieszkających w Estonii i najnowszy film Barbary Włodarczyk „Ukraiński sługa narodu?” (1 grudnia, godz. 21.05) o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego, komika, który został prezydentem Ukrainy.

Informacje o premierach i najciekawszych propozycjach w TVP Dokument będzie można śledzić na Facebooku, zaś szczegółowy program dostępny będzie na stronie www.tvp.pl.

5 thoughts on “TVP Dokument – nowy kanał TVP. Co w ramówce?

 • 15 listopada 2020 o 17:35
  Permalink

  na satelicie bedzie FTA czy kodowany bo to mnie interesuje jako platnika podatkowi abonamentu.

  Odpowiedz
 • 16 listopada 2020 o 22:07
  Permalink

  Warto do kablówki dokupić jeśli będzie w dodatkowym pakiecie, choć jeszcze nie wiadomo. Treści dokumentalne mało gdzie można oglądać,w końcu coś odświeżającego

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *