TVP likwiduje Biuro Dystrybucji i redukuje liczbę stanowisk dyrektorskich
Telewizja Polska zlikwidowała Biuro Dystrybucji, a jego kompetencje przejęły Ośrodek TVP Technologie, Biuro Handlu i Współpracy Międzynarodowej oraz TVP+. Nową jednostką w spółce jest Ośrodek Mediów dla Zagranicy, który wchłonął kanały TVP World i Biełsat (więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ). Dzięki tym zmianom liczba jednostek organizacyjnych i jednocześnie stanowisk dyrektorskich w centrali Telewizji Polskiej zmniejszyła się z 28 do 26*. Z kolei odpowiedzialne za sprawy kadrowe Biuro Zarządzania Kapitałem Ludzkim z początkiem 2025 roku wchodzi na komercyjny rynek szkoleń z komunikacji w biznesie. Wszystkie zmiany weszły w życie 3 grudnia 2024 roku.
Trwa kolejny etap restrukturyzacji Telewizji Polskiej. Celem zmian jest uproszczenie struktury organizacyjnej spółki, skrócenie ścieżki decyzyjnej, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów firmy, ograniczenie kosztów i zwiększenie przychodów TVP. I tak, kompetencje Biura Dystrybucji przejęły trzy jednostki TVP:
Ośrodek TVP Technologie – odpowiada za dystrybucję programów i audiowizualnych usług medialnych TVP (linearnych i nielinearnych), co umożliwi integrację obszaru technologicznego mediów online spółki z pozostałymi technologiami (np. produkcji, emisji, dystrybucji, informatyki i telekomunikacji).
Biuro Handlu i Współpracy Międzynarodowej – przejmuje zarządzanie umowami reemisyjnymi z operatorami, co wpisuje się w prowadzoną przez tę jednostkę sprzedaż licencji do audycji.
TVP+ – zajmie się strategią rozwoju kanałów dystrybucji usług medialnych. Jednostka ta, we współpracy z Biurem Reklamy i Marketingu, będzie zajmowała się promocją usług nielinearnych TVP. Ponadto nową kompetencją TVP+ jest ustalanie polityki handlowej w zakresie VOD oraz świadczenie usług handlu elektronicznego.
Nową jednostką w strukturze TVP jest Ośrodek Mediów dla Zagranicy, który wchłonął działające dotychczas osobno TVP World i Biełsat (Belsat TV). Zadaniem nowej jednostki jest prezentowanie polskiego punktu widzenia na ważne wydarzenia w regionie i na świecie, co jest szczególnie istotne w dynamicznej sytuacji politycznej i społecznej. Włączenie TVP World do OMdZ przyczyni się do dalszego wzmacniania i rozwoju tej anglojęzycznej stacji (więcej na ten temat TUTAJ). Cennym wkładem w start OMdZ jest wieloletnie doświadczenie Biełsatu w dostarczaniu treści informacyjnych i publicystycznych na Białorusi. Integracja infrastruktury, pracowników i współpracowników tej stacji z Ośrodkiem wzmacnia potencjał TVP w zakresie produkcji i dystrybucji treści w języku białoruskim oraz innych językach.
Kolejną zmianą jest powrót Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim na komercyjny rynek szkoleń z komunikacji w biznesie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku BZKL rozpocznie je z początkiem 2025 roku. Chodzi o lepsze wykorzystanie potencjału przychodowego TVP, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji finansowej spółki.
*liczba dotyczy centrali TVP – oprócz tego spółka składa się z 16 Oddziałów Terenowych; 29 grudnia 2023 roku liczba jednostek i stanowisk dyrektorskich w centrali TVP wynosiła 33
foto, źródło. TVP