PolecaneTVP

TVP poszerza ofertę i zasięg swoich kanałów na Litwie

Jeszcze w maju br. TVP World oraz Biełsat TV będą dostępne na Wileńszczyźnie dla widzów korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleks regionalny swoim zasięgiem obejmuje Wilno i jego okolice (rejony: święciański, solecznicki i wileński), docierając do ponad 20% populacji Litwy. Znajdują się na nim także 4 inne kanały Telewizji Polskiej: TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia.

 

Telewizja Polska uzyskała również koncesję od regulatora litewskiego LRTK na nadawanie 6 kanałów na multipleksie ogólnokrajowym (MUX-2) i wraz z partnerem technologicznym prowadzi prace nad ich uruchomieniem. Dzięki temu kanały TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP World i Biełsat TV będą dostępne w sumie dla około 2/3 populacji Litwy.

Uruchomienie kolejnych kanałów Telewizji Polskiej na Litwie – w szczególności TVP World i Biełsat TV pozwoli wszystkim widzom w tym kraju poznać polski i regionalny punkt widzenia na wydarzenia w obszarze Trójmorza oraz całego świata. Telewizja Polska chce docierać ze swoją ofertą programową nie tylko do Polonii, ale i do wszystkich mieszkańców Litwy, wierząc, że warto odwoływać się do dobrego dziedzictwa współpracy. Obecność kanałów TVP na Litwie jest gwarantem dostarczenia informacji z dbałością o prawdę i zgodność z rzeczywistością, przeciwstawnych do propagandy szerzonej przez media rosyjskie i białoruskie – mówi Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu Telewizji Polskiej.

Także w maju największy operator kablowy na Litwie – firma Telia – włączyła do swojej oferty dwa kolejne kanały Telewizji Polskiej: TVP World i TVP Info. Dostępne są one dla abonentów sieci posiadających pakiet Midi i Maxi. W ofercie operatora znajdują się już TVP Wilno i TVP Polonia.

TVP World to kanał, którego celem jest spojrzenie na problemy globalne z perspektywy unikatowej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W dzisiejszych czasach informacja ma większą moc niż kiedykolwiek, dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie wysokiej jakości wiadomości, które mogą podważyć wszelkie próby szerzenia dezinformacji w tym dynamicznie zmieniającym się i niekontrolowanym środowisku.

TVP World został stworzony z myślą zarówno o widzach lokalnych, jak i międzynarodowych, ponieważ jego całodobowe relacje są prowadzone w całości w języku angielskim. Kanał zapewnia wszystkie istotne informacje, w tym wiadomości na tematy bieżące, społeczne, polityczne, biznesowe, dotyczące kultury i sportu.

Polityczne i gospodarcze znaczenie regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza regionu Trzech Mórz, wzrasta stopniowo dzięki takim projektom jak Via Carpatia, Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trzech Mórz oraz Izby Gospodarcze Inicjatywy Trzech Mórz. TVP World chce być kroniką tych zmian i stać się głównym źródłem wysokiej jakości informacji o Europie Środkowo-Wschodniej.

Biełsat TV jest jedynym, niezależnym kanałem telewizyjnym przeznaczonym dla odbiorcy na Białorusi. Jego misją jest dostarczanie widzom rzetelnych wiadomości, propagowanie białoruskiego języka i kultury, jak również zwalczanie dezinformacji w krajach znajdujących się w zasięgu prokremlowskich mediów. Od kilku lat, na skutek zmieniającej się sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, stacja poszerza swoją ofertę dla odbiorców rosyjsko- i ukraińskojęzycznych. Na antenie Biełsat TV, oprócz informacji, można oglądać liczne programy poświęcone tematyce nieobecnej w mediach państwowych na przestrzeni postsowieckiej, co uczyniło stację jednym z liderów na tamtejszym rynku niezależnych mediów. Dla międzynarodowego zespołu dziennikarzy praca w Biełsat TV jest unikalną możliwością dotarcia z obiektywnym przekazem do rodaków za pośrednictwem nowoczesnego środka przekazu, zaś dla zatrudnionych w nim Polaków – możliwością spłaty moralnego zobowiązania, jakie zaciągnęli u tych, którzy w czasach PRL-u wspierali ich z zagranicy. W 2021 roku Biełsat TV został przez władze Białorusi uznany za organizację ekstremistyczną i obecnie za kratami przebywa pięcioro współpracowników stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *