TVP uruchomi TVP Dokument ?

Jak dowiedział się portalowi Wirtualnemedia.pl, TVP – po kilku latach – powraca do pomysłu uruchomienia TVP Dokument, kanału z filmami dokumentalnymi, reportażami i telenowelami dokumentalnymi.

 

 

 

 

 

– Prace trwają bardzo intensywnie, jest na to pomysł, również związany z możliwościami technicznymi, jakie pojawią się po wprowadzeniu nowego standardu DVBT2 mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Publiczny nadawca już w 2015 roku zapowiadał uruchomienie nowego kanału pod nazwą TVP Dokument. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję w tej sprawie w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji. Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy.

Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe.

O TVP Dokument Telewizja Polska poinformowała m.in. w projekcie Karty Powinności, która złożyła Krajowej Radzie w związku z ustawowym obowiązkiem realizacji misji publicznej na kolejne lata. KRRiT ostatecznie tego dokumentu nie podpisała, przewodniczący Witold Kołodziejski tłumaczył, że powodem jest brak stabilnego finansowania mediów publicznych, trudno więc określać czy uda się zrealizować plany, jeśli nie wiadomo czy dostaną one rekompensatę (obecnie czeka ona na podpis prezydenta).

W Karcie Powinności czytamy, że TVP Dokument byłby programem wyspecjalizowanym o charakterze dokumentalnym. „Jego oferta ma obejmować filmy dokumentalne, reportaże, telenowele dokumentalne, audycje o walorach edukacyjnych i poradnikowych, filmy fabularne oparte na faktach – o różnorodnej tematyce: społecznej, kulturowej, przyrodniczej, popularnonaukowej” – czytamy. Kluczowymi gatunkami miałyby być: film dokumentalny, reportaż i telenowela dokumentalna.

– Nie chcę składać deklaracji, ale w dającej się przewidzieć perspektywie. Trwają bardzo intensywne prace, jest na to pomysł, również związany z możliwościami technicznymi, jakie pojawią się po wprowadzeniu nowego standardu DVB-T2. Poprosiliśmy specjalnie o wpisanie TVP Dokument w Kartę Powinności, aby samemu sobie nałożyć taki obowiązek, aby skorzystać z bogactwa naszych archiwów dokumentalnych. Ofertę dokumentalną – owszem, mamy na Jedynce, Dwójce, w TVP Info, ale warto by było wyposażyć nas w kanał tematyczny, przy czym to nie byłby tylko dokument – poinformował portal Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

źródło: Wirtualnemedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *