MediaPolecaneSport w TVTVP

TVP uruchomi TVP Sport 2 i kanał 4K?

TVP planuje wprowadzić na rynek drugi kanał sportowy o roboczym tytule TVP Sport 2, który będzie dostępny w internecie – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Z naszych informacji wynika, że publiczny nadawca zastanawia się również nad kanałem w jakości 4K, w którym m.in. byłyby transmitowane najważniejsze wydarzenia sportowe.

 

 

Wczoraj na konferencji „TVP Sport ON!” – Marek Szkolnikowski dyrektor TVP Sport – zaprezentował aktualną sytuację sportowego kanału Telewizji Polskiej.

Szkolnikowski powołując się na dane Nielsen Audience Measurement podkreślał, że TVP Sport zanotował gwałtowny wzrost oglądalności po tym, jak stacja zaczęła nadawać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (od 7 czerwca ub.r. w jakości SD jest ona obecna na MUX-3 gdzie zastąpiła TVP Rozrywkę, a od 22 grudnia ub.r. w jakości HD jest dostępna na MUX-8). W czerwcu zeszłego roku średni rynkowy udział tej stacji w grupie 4+ wyniósł 2,91 proc., podczas gdy w okresie od stycznia do czerwca ub.r. było to średnio 0,30 proc. Od lipca ub.r. do maja br. średni miesięczny udział tej stacji wahał się od 0,66 proc. do 2,12 proc.

– Tak duży wzrost oglądalności TVP Sport to nie tylko efekt obecności tego kanału w DVB-T, ale i także rozpoczęcia nadawania przez 24 godziny na dobę. Jeszcze w 2017 roku TVP Sport był jedynym kanałem sportowym na polskim rynku, który nadawał od godz. 8.00 do 24.00. Oznacza to, że przez jedną trzecią czasu antenowego oglądalność naszego kanału była praktycznie zerowakomentował podczas konferencji Szkolnikowski.

Biorąc pod uwagę długookresowe dane od 2014 do maja 2018 roku TVP Sport zajmował trzecie miejsce pod względem oglądalności wśród kanałów sportowych na polskim rynku. Pierwsze dwa miejsca wymiennie należały do Eurosportu oraz Polsatu Sport. Od czerwca 2018 roku sportowa stacja Telewizji Polskiej jest już jednak niekwestionowanym liderem w tym rankingu.

– TVP Sport, Eurosport oraz Polsat Sport to już od wielu lat trzy czołowe kanały sportowe na polskim rynku. W ostatnich miesiącach jednak na podium najchętniej oglądanych stacji w tym segmencie coraz częściej wskakuje przejęty przez Telewizję Polsat Eleven Sports 1, który wyprzedza Polsat Sport – informuje Szkolnikowski.

W ostatnich latach TVP Sport intensywnie rozwijał się również w online. Między innymi powstała nowa domena tvpsport.pl, stworzono tzw. „Projekt: Lewy”, podczas transmisji sportowych widzowie zyskali możliwość wyboru alternatywnego komentarza, rozwinięto kanały social media, stworzono aplikację mobilną TVP Sport, a także zainwestowano w e-sport.

Już stworzyliśmy w Telewizji Polskiej sportowy kanał, na którym znajduje się w zasadzie wszystko co interesujące z perspektywy polskiego widza. Jestem z tego bardzo dumny, ale nie oznacza to końca naszej intensywnej pracy. Mamy duże plany na przyszłość, aby się dalej rozwijać komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Szkolnikowski. Przy dalszym rozwoju TVP Sport chcemy iść w dwóch kierunkach. Z jednej strony chcemy rozwijać telewizję hybrydową, aby widz mógł w sposób subiektywny dobierać ramówkę i oglądać na swoim telewizorze to co chce. Mamy bardzo dużo transmisji równoległych, dlatego chcemy dać widzowi możliwość wyboru. Z drugiej strony chcemy nadal rozwijać się w internecie, w tym ulepszać naszą aplikację mobilną dodaje.

Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że Telewizja Polska planuje stworzyć nowy wirtualny kanał o roboczej nazwie TVP Sport 2, który będzie uzupełnieniem TVP Sport. – Stacja ta dostępna będzie tylko w internecie – w naszej aplikacji mobilnej. Już rozpoczęliśmy prace nad tym projektem, ale na chwilę obecną jest za wcześnie na jakiekolwiek szczegóły. Mogę jednak zdradzić, że na ewentualne uruchomienie tego kanału potrzebujemy minimum kilkanaście miesięcyinformuje Wirtualnemedia.pl Szkolnikowski.

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że publiczny nadawca przymierza się również do stworzenia kanału, który będzie nadawać w jakości 4K. – Zastanawiamy się również nad kanałem w jakości 4K, w którym moglibyśmy transmitować m.in. najważniejsze wydarzenia sportowe, które są produkowane w tej technologii. Gdyby udało się nam tę stację uruchomić przed Euro 2020, to wtedy na jej antenie znalazłyby się transmisje tych meczów – komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl dyrektor TVP Sport. – Zastanawiamy się również nad modelem dystrybucji naszego nowego kanału 4Kdodaje.

TVP Sport na pewno nie zniknie z naziemnej telewizji cyfrowej. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości stacja obecna na MUX-3 zacznie nadawać w jakości HD.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska może w najbliższej przyszłości zakupić kolejne prawa sportowe. – Aktualnie przyglądamy się wszystkim naszym prawom sportowym, a także ewaluujemy je pod kątem biznesowym. Jeśli uznamy, że jakieś prawa są nieopłacalne, za drogie czy za słabo się oglądają, to będziemy z nich rezygnować, a w to miejsce pozyskiwać inne prawa. Chcemy aby wszystkie nasze prawa z jednej strony opłacały się nam biznesowo, a z drugiej strony były misyjne – komentuje nam Marek Szkolnikowski.

– Chcemy się również dalej rozwijać pod względem programowym, ponieważ chcemy edukować widzów, dostarczać im rozrywki, a także pokazywać że sport to również kontekst kulturowy, społeczny i historyczny. Właśnie rozpatrujemy pomysły na nowe projekty tego typu. Zastanawiamy się także nad nową oprawą TVP Sport, ale nie w najbliższym czasie dodaje szef TVP Sport.

źródło: Wirtualnemedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *