Urodziny gwiazdy kina niemego w kwietniu w Planete+

Charlie Chaplin to ikona kina. Znany na całym świecie aktor filmów niemych, był także reżyserem, producentem i scenarzystą, a w 1971 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. We wtorek, 16 kwietnia obchodzimy 130. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji widzowie Planete+ będą mogli obejrzeć dwa dokumenty biograficzne prezentujące sylwetkę tego brytyjskiego artysty. Dokument „Chaplin na Bali” zostanie wyemitowany w sobotę, 13 kwietnia o godz. 22:00, a „Chaplin i Keaton – pojedynek królów komedii” tydzień później, 20 kwietnia o godzinie 22:00.

 

Chaplin nadal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów światowego kina. Jego talent aktorski został doceniony przez American Film Institute, który umieścił go w pierwszej 10. największych amerykańskich legend filmowych (The 50 Greatest American Screen Legends). Pomimo ogromnej sławy i rzeszy fanów, na pewnym etapie życia Charlie Chaplin przeżywał poważny kryzys twórczy. W 1932 roku wraz z żoną i bratem wybrał się w kilkumiesięczną podróż na Bali, dzięki której miał się zregenerować oraz poszukać świeżych inspiracji. Podczas tej wyprawy Chaplinowi udało się pozbyć wątpliwości i nabrać nowych sił do działania: po powrocie nakręcił swoje największe filmy z dźwiękiem m.in. „Dyktator” (1940) oraz „Pan Verdoux” (1947). Dokument „Chaplin na Bali” opowiada o tej przełomowej dla aktora podróży, która zadecydowała o jego dalszej karierze.

Niezwykły talent aktorski pozwalał Chaplinowi rozśmieszać ludzi do łez – podobnie jak Busterowi Keatonowi, który był jego największym rywalem. Obaj są uważani za ikony kina niemego, choć postacie, w które się wcielali, znacznie się od siebie różniły. Legendarny tramp stworzony przez Chaplina był niezdarnym dżentelmenem w przymałej marynarce, za dużych spodniach i butach, z melonikiem i wąsikiem. Keaton natomiast zasłynął ze swojego kamiennego wyrazu twarzy. Dokument „Chaplin i Keaton – pojedynek królów komedii”, ukazuje nie tylko ich rywalizację, ale także ogromny szacunek i podziw, jakimi się wzajemnie darzyli.

Chaplin na Bali 
(Chaplin in Bali)
film dokumentalny, Wielka Brytania, 2014, 51 min
Emisja: sobota, 13 kwietnia,  godz. 22:00

Chaplin i Keaton – pojedynek królów komedii 
(Chaplin/Keaton)
film dokumentalny, Francja, 2015, 52 min
Emisja: sobota, 20 kwietnia, godz. 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *