Internet & Gry

Uwaga, kolejne fałszywe aplikacje w Google Play!

Eksperci z firmy ESET po raz kolejny wykryli złośliwe aplikacje w oficjalnym sklepie Google Play. Wśród nich znalazło się m.in. kilka popularnych rozwiązań do czyszczenia pamięci telefonu. Celem zainfekowanych aplikacji była kradzież danych wykorzystywanych przez użytkowników bankowości internetowej.

 

W oficjalnym sklepie Google Play jakiś czas temu pojawiło się osiem złośliwych aplikacji, które podszywały się pod bezpieczne narzędzia m.in. do czyszczenia pamięci telefonu czy dostarczania najnowszych wiadomości ze świata. Ich złośliwa funkcjonalność pozostawała niezauważalna dla użytkownika. Jak podkreśla Kamil Sadkowski z firmy ESET, fałszywe aplikacje wyglądały wiarygodnie i nie wzbudzały podejrzeń.

Infekcja w czterech krokach

Złośliwe aplikacje, zidentyfikowane przez ESET i udostępnione w Google Play, charakteryzowały się wieloetapowym działaniem. Otóż po pobraniu oraz instalacji pierwszej aplikacji, dokonywała ona (bez wiedzy użytkownika) rozszyfrowania i uruchomienia pierwszej paczki danych. W drugim etapie wspomniana paczka była deszyfrowana, a na telefonie instalowany był kolejny komponent, który zawierał zakodowany adres strony internetowej. Aplikacja ze wspomnianego adresu pobierała kolejną aplikację. Użytkownik, po pięciu minutach, był proszony o jej instalację. Nowa aplikacja, która przedstawiała się jako Adobe Flash Player, aktualizacja Androida, czy Adobe Update, wymuszała od użytkownika przyznanie jej wszystkich możliwych uprawnień. Wszystko po to, by uruchomić instalację i odszyfrować czwartą, ostatnią paczkę danych. Finalnie na zainfekowanym urządzeniu instalowany był koń trojański, którego celem była kradzież danych, wykorzystywanych przez użytkowników w bankowości internetowej (danych logowania lub danych karty kredytowej).

W jaki sposób pozbyć się złośliwych aplikacji?

Dzięki interwencji ekspertów ESET wszystkie wykryte aplikacje zostały usunięte ze sklepu Google Play. Jeśli jednak zainstalowałeś jedną z następujących aplikacji – MEX Tools, Clear Android, Cleaner for Android, World News, WORLD NEWS, World News PRO, Игровые Автоматы Слоты Онлайн lub Слоты Онлайн Клуб Игровые Автомат – radzimy jak najszybciej usunąć ją ze swojego urządzenia, postępując zgodnie z poniższymi radami.

1. Dezaktywować uprawnienia administratora dla zainstalowanej aplikacji (konia trojańskiego)

Wejdź w Ustawienia> (Ogólne)> ZabezpieczeniaAdministratorzy urządzeń i wyszukaj: Adobe Flash Player, Adobe Update lub Android Update.

2. Odinstalować złośliwą aplikację.

Ustawienia> (Ogólne)> Menedżer aplikacji / Aplikacje i poszukaj konkretnych aplikacji (Adobe Flash Player, Adobe Update lub Android Update) oraz je odinstaluj.

3. Usunąć z urządzenia fałszywą aplikację pobraną z Google Play (odpowiedzialną za pobranie konia trojańskiego)

Ustawienia> (Ogólne)> Menedżer aplikacji / Aplikacje i wyszukaj złośliwą aplikację, następnie ją odinstaluj.

– Nie każda aplikacja pobrana z Google Play jest bezpieczna. Przed instalacją warto sprawdzić jej oceny oraz komentarze, które znajdują się w Google Play. W ten sposób możemy uniknąć zainfekowania swojego telefonu. Warto dodatkowo rozważyć instalację aplikacji ochronnej, która sama wykryje i ostrzeże użytkownika, gdy ten spróbuje pobrać lub uruchomić podejrzany program tłumaczy Kamil Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *