Radio

Wakacje z Czwórką

Wakacyjna ramówka radiowej Czwórki to mnóstwo dobrej muzyki, taneczne dźwięki, letnie festiwale we własnym domu, rekomendacje książkowe polskich muzyków, a także podróże na różne sposoby w Polsce i za granicą: szlakiem mrożących krew w żyłach legend, znanych miast i regionów, jak również najciekawszych, nieoczywistych atrakcji turystycznych. W programie pojawi się też sporo propozycji lifestylowych, dotyczących mody, relaksu, slow-life’u, wakacyjnych pasji czy kulinariów.

 

W sferze muzycznej Czwórka dostraja się do letniego klimatu. W „Basstionie” (z soboty na niedzielę od północy) słuchacze mogą liczyć na więcej klubowych brzmień, idealnych na ciepłe letnie wieczory, a w „Funkadelii” (niedziela, godz. 17.00) – beztroskiej muzyki z groovem. Pojawią się także audycje tematyczne, które Marcin „Harper” Hubert poświęci twórczości konkretnych wykonawców, m.in. amerykańskiego muzyka Donalda Byrda czy funkowej grupy Pleasure, a także specjalne wydania dotyczące różnych gatunków muzycznych – od acid-jazzu przez funk aż po rock.

Dla miłośników festiwali Bartek Koziczyński przygotował specjalne letnie wydanie piątkowych audycji „Rock Blok” (godz. 22.00) pod zadziornym tytułem „Na przekór koronie – letni festiwal na Twoim balkonie”. Przez cały lipiec i sierpień będzie prezentować lineupy imprez z Polski i ze świata, które miały się odbywać w kolejne wakacyjne weekendy, ale zostały odwołane.

„Weź na łąkę telefon z aplikacją Czwórki i tańcz!” to z kolei letnia odsłona DJ-skich audycji Norberta „Berta” Borzyma i Janka Kruczkowskiego, którzy zapraszają najlepszych polskich DJ-ów do prezentowania swoich setów na antenie. Będzie można ich słuchać we wtorkowe wieczory w audycji „12 cali na godzinę – 12”/h” (godz. 19.00) oraz w „Muzycznych Nowościach Czwórki” (w drugi i czwarty czwartek miesiąca, godz. 9.00).

W dalszym ciągu będzie można także słuchać retransmisji rozmaitych koncertów, które odbyły się dotychczas w Czwórkowym studiu – przede wszystkim w audycji Damiana Sikorskiego „Będzie głośno!” (piątki, godz. 19.00), ale nie tylko. Koncerty nagrane w studiu oraz na różnych festiwalach będą pojawić się także w audycjach muzycznych „Brzmi dobrze, bo polskie” oraz „Wolę starsze, wolę młodsze”. Muzyczne niespodzianki szykują się także w związku z konkursem „Wydaj Płytę z Będzie Głośno”. Do 17 lipca wciąż można wysyłać zgłoszenia, a zwycięzcę konkursu poznamy w drugiej połowie sierpnia. – Poziom jest wysoki, interesujący i różnorodny. Codziennie przesłuchuję wszystkie piosenki i każdego dnia utwierdzam się w przekonaniu, że mamy zdolnych młodych artystów, którzy gotowi są już wyjść ze swoim materiałem do publiczności – mówi Damian Sikorski, spiritus movens całej akcji.

„Wszystko gra na lato” to kolejna muzyczna propozycja Czwórki. Ula Kaczyńska weźmie w krzyżowy ogień pytań polskich muzyków: przepyta ich nie tylko na temat ich nowych wydawnictw i planów artystycznych, ale też poprosi o ich letnie rekomendacje turystyczne. W audycji pojawią się też polecane książki o muzyce, których premier w najbliższym czasie nie zabraknie, m.in. biografie Patti Smith czy Andrzeja Zauchy. Wśród muzyczno-literackich propozycji znajdzie się także „Biblioteka Muzyka” (poniedziałki, godz. 11.30 w paśmie „Stacja kultura”). Damian Sikorski sprawdzi, o czym piszą i co czytają muzycy. Co tydzień na stronie internetowej Czwórki znajdzie się także „książkowa playlista”, która podpowie, jakie lektury zabrać na wakacje.

Całe pasmo „Stacja kultura” to zresztą kopalnia wakacyjnych nowości. Poza „Biblioteką Muzyka” wśród letnich propozycji znajdzie się także kilka audycji podróżniczych, m.in. „Śląsk na wakacje” (poniedziałek, godz. 10.15). Maciej Kędziora, krytyk filmowy, student katowickiej filmówki i autor w serwisie filmawka.pl zaprasza na przegląd… ale nie filmowy. Tym razem będzie polecać najciekawsze miejsca na Śląsku: intrygujące pod kątem architektonicznym lub historycznym, przedstawi także wydarzenia warte uwagi, trasy „spacerów kulturalnych” czy inspirujące inicjatywy mieszkańców. Kolejną podróżniczą propozycją jest „Kraków na lato” (wtorek, godz. 10.15). Szymon Jaworski zabierze słuchaczy na spacer z mikrofonem po Krakowie. Odwiedzi krakowski Kazimierz, zajrzy do miejskich galerii, zrobi przegląd ciekawych letnich warsztatów dla mieszkańców, a także wybierze się nad kultowy, przepiękny Zalew na Zakrzówku.

Warto też czasem zejść z utartych szlaków i trafić do mniej oczywistego miejsca. Anna Depczyńska podpowie, co warto zobaczyć, bo niezwykłych miejsc w Polsce jest całkiem sporo. W swoim wakacyjnym cyklu „Poza szlakiem” („Czat Czwórki”, czwartki, godz. 15.35) przybliży m.in. Złoty Stok, gdzie znajduje się podziemny wodospad, Stańczyki ze słynnymi mostami wzorowanymi na rzymskich akweduktach oraz najstarsze góry w Polsce – Góry Pieprzowe koło Sandomierza.

W Polsce nie brakuje także miejsc, z którymi związane są mrożące krew w żyłach historie. Tych, którzy lubią opowieści o nawiedzonych zamkach, duchach pojawiających się na dziedzińcach, rozstajnych drogach, których nie przejdzie się nocą, Anna Hardej i Jakub Jamrozek zapraszają na cykl „Straszne historie” („Zaklinacze Czasu”, sobota, godz. 14.00), w którym opowie o miejscach budzących strach i związanych z nimi legendach.

Skoro mowa o podróżach, to we wtorki o godzinie 10.30 – nowy cykl pt. „Dookoła świata szlakiem mieszkań”. Ponieważ w tym roku będziemy mniej podróżować za granicę, Weronika Puszkar sprawdzi, jak mieszkają ludzie w innych krajach i przybliży słuchaczom architekturę domów i styl mieszkań na świecie: w Szwecji, Nowym Jorku, Turcji czy Meksyku. Z kolei we wtorkowym cyklu „Tu i tam” („Czat Czwórki”, godz. 15.35) dziennikarka sprawdzi, co dzieje się w krajach, które – gdyby nie pandemia – odwiedzilibyśmy w wakacje. Czy są tam turyści, jakie nowe zasady tam obowiązują, czy ceny za wakacje tam spadły i czy wszyscy zachowują się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

A jeśli ktoś zmęczony miastami myśli o życiu bliżej przyrody i chciałby sprawdzić, czy to coś dla niego, to Aleksandra Opala zaprasza na cykl „Kultura natury – Plan B” paśmie „Stacja kultura”. Będą to minireportaże o ludziach, którzy porzucili miejskie życie i wyprowadzili się na wieś. W każdą środę o godz. 11.45 dowiemy się, jak wygląda teraz ich życie, czym się zajmują zawodowo, czego się nauczyli, co ich pozytywnie zaskoczyło i co jest najtrudniejsze.

Poza tym, na antenie znajdzie się wiele nowych wakacyjnych cykli poświęconych m.in. letnim sportom („Rozbiegani”), pasjonatom różnych środków transportu – żeglarzom, stewardom, kajakarzom czy lotnikom („Pasjonauci”), sposobom na relaks, które pokażą specjaliści od mindfulness, medytacji, jogi śmiechu, czy psychologii tańca (cykl „Strefa relaksu” w audycji „Strefa prywatna”), historiom kulinarnym: pochodzeniu dań z różnych stron świata (cykl „Kulinarny przewodnik wysokokaloryczny” w „Sztuce jedzenia”), czy tematom lifestylowym („Tędy po trendy”, nowe cykle: „Na końcu języka” i „Modny piątek” w audycji Dajesz Radę oraz czwartkowy „Hasztag wakacje”, czyli letnie wydanie cyklu „Instakultura” w „Stacji Kultura”).

Czwórki można słuchać w Internecie, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *