Weekend z American Film Festival w Ale kino+

Ale kino+ już po raz kolejny jest partnerem wrocławskiego American Film Festival (23-28.10). Z tej okazji stacja przygotowała „Weekend z American Film Festival”, w ramach którego odbędzie się „Wieczór z Aleksem Rossem Perrym” oraz „Wieczór z filmami prezentowanymi w sekcji „Ale kino+” w poprzednich edycjach American Film Festival”.

 

W piątek, 19 października, na antenie zaprezentowane zostaną dwa dzieła niezależnego amerykańskiego reżysera Alexa Rossa Perry’ego: „Do ciebie, Philipie” oraz „Królowa Ziemi”. Natomiast w sobotę, 20 października, wielbiciele amerykańskich filmów będą mieli okazję, by zobaczyć oryginalną produkcję z poprzednich edycji wrocławskiej imprezy: „Love & Mercy” w reżyserii Billa Pohlada.

 

 

Alex Ross Perry jest młodym, niezależnym reżyserem i scenarzystą pochodzącym z amerykańskiej Pensylwanii. W 2014 r. został uhonorowany Złotym Lampartem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za film „Do ciebie, Philipie”, a w 2017 r. reżyser otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy film w Konkursie Ale kino+ na American Film Festival we Wrocławiu za „Złote wyjście” („Golden Exits”). Alex Ross Perry sam pisze scenariusze do swoich obrazów oraz często pełni także rolę ich producenta.

W piątek, 19 października, w ramach „Weekendu z Aleksem Rossem Perrym” na antenie Ale kino+ pojawią się dwa dzieła reżysera.

Pierwszy z nich to film „Do ciebie, Philipie” („Listen Up Philip”). Opowiada on historię młodego, narcystycznego literata, który dla poprawy swego ponurego humoru uprzykrza życie znajomym.

To przerysowany portret wielu kreatywnych ludzi, którzy borykają się z chronicznym niespełnieniem. Gorączkowo czegoś szukają, choć sami nie wiedzą czego chcą. Perry’emu udało się to trafnie pokazać w filmie, który jest jednocześnie zabawny, ale i refleksyjny. Do tego nie za ciężki, mimo że unosi się nad nim chmura gorzkiej melancholii. – HALINA JASONEK, ONET FILM

Philip (Jason Schwartzman) jest pisarzem i megalomanem, a jego otoczenie doprowadza go do szaleństwa. Na nerwy działają mu tłum i hałas rodzinnego miasta, pogarszająca się relacja z jego dziewczyną, fotografką Ashley (Elisabeth Moss), i stawiane przed nim wymagania dotyczące promocji nowej książki. Kiedy idol Philipa, Ike Zimmerman (Jonathan Pryce), proponuje mu schronienie się w odizolowanym od świata domku letnim, pisarz ma wreszcie czas, aby skupić się na tym, co dla niego najważniejsze: na samym sobie.

PREMIERA: piątek, 19 października, godz. 20:10 w Ale kino+

Kolejną propozycją od Aleksa Rossa Perry’ego jest film „Królowa Ziemi” („Queen of Earth”). Dwie przyjaciółki z dzieciństwa zdają sobie sprawę, jak bardzo się od siebie oddaliły, gdy, jak co roku, spotykają się w domku nad jeziorem. W rolach głównych doskonałe aktorki: Elizabeth Moss („The Square”, „Opowieść podręcznej”) oraz Katherine Waterston („Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Steve Jobs”).

Psychologiczny dramat, po części także dreszczowiec, na zadane przez reżysera pytania udzielający odpowiedzi nie tyle trudnych do przełknięcia, co dławiących. – ALBERT NOWICKI, HIS NAME IS DEATH

Catherine (Elisabeth Moss) wkroczyła w szczególnie ciężki okres w swoim życiu. Niedawno zmarł jej ojciec, sławny malarz, nad którego karierą czuwała córka. Ponadto kobieta porzuciła swojego chłopaka Jamesa (Kentucker Audley). Rozpaczliwie potrzebując pocieszenia, Catherine przyjeżdża do domku nad jeziorem należącego do jej najlepszej przyjaciółki Virginii (Katherine Waterston). A jednak, Virginia ignoruje Catherine i uwagę skupia na nowym kochanku, Richardzie (Patrick Fugit). Niespełnione oczekiwania i sprawiane sobie wzajemnie zawody coraz bardziej oddalają niegdyś nierozłączne przyjaciółki.

PREMIERA: piątek, 19 października, godz. 20:10 w Ale kino+ 

W ramach „Wieczoru z filmami prezentowanymi w sekcji „Ale kino+” w poprzednich edycjach American Film Festival” widzowie będą mieli okazję zobaczyć produkcję, która w ostatnich latach zachwyciła uczestników festiwalu.

Entuzjastów filmowych biografii z pewnością zainteresuje zaprezentowany obraz – debiut fabularny znanego producenta filmowego Bill Pohlada „Love & Mercy” („Love & Mercy”). Film przedstawia prawdziwą historię wybitnego artysty, lidera The Beach Boys, Briana Wilsona.

„[Twórcy] nie żerują na ludzkiej tragedii, nie szukają taniej sensacji (a w życiu muzyka nie brakuje przecież barwnych epizodów). Skupiają się na procesie twórczym, który jest długi, żmudny i wyczerpujący. Rejestrują pierwsze symptomy popadania w obłęd, by potem kibicować bohaterowi (…)” – KULTURA PO GODZINACH

Lata sześćdziesiąte. Młody kompozytor i wokalista Brian Wilson (Paul Dano) wraz ze swoją grupą The Beach Boys niespodziewanie podbija listy przebojów. W rytm ich muzyki bawi się cała Ameryka. Nagła popularność przyprawia jednak Wilsona o załamanie nerwowe. Rezygnuje z planowanej trasy koncertowej i prac nad kolejnym studyjnym albumem grupy. Okazuje się, że powracające lęki to symptomy choroby psychicznej.

PREMIERA: Ale kino+, sobota, 20 października, godz. 22:10

Ale kino+ serdecznie zaprasza również na uczestnictwo w American Film Festival. Podczas tegorocznej edycji AAF pojawi się sekcja „Ale kino+ Presents”. Ponadto, Ale kino+ jak co roku przyzna swoją nagrodę podczas wydarzenia branżowego US in Progress.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *