Internet & Gry - Reklama

Wiadomość z kodem QR na Allegro? Zachowaj czujność!

Niedawno pisaliśmy o podobnym oszustwie związanym z portalem sprzedażowym OLX. Tym razem padło na kolejny znany serwis dla miłośników zakupów. Wpadła do Ciebie wiadomość z kodem QR na Allegro? Nie daj się nabrać!

 

Oszustwo na kupującego

Cyberprzestępcy od lat stosują metodę zwaną “oszustwem na kupującego”. Polega ona na tym, że otrzymujesz wiadomość wskazującą na to, że przedmiot wystawiony na sprzedaż został zakupiony. W związku z tym, musisz jedynie zalogować się do swojego konta poprzez przesłany w treści link, żeby odebrać pieniądze. To oczywiście oszustwo.

Jeśli zeskanujesz kod aparatem lub czytnikiem kodów QR, przeniesie Cię na witrynę łudząco podobną do Allegro, skąd następnie będzie możliwość zalogowania się do swojej bankowości. Witryna zazwyczaj ma w swojej nazwie numer zamówienia, co może dodatkowo uśpić czujność sprzedającego.

 

 

Na co uważać?

— W serwisach takich jak Allegro, Vinted lub OLX, nie musisz przechodzić na inne strony i logować się do konta. Obecnie większość portali sprzedażowych posiada wewnętrzny system płatności. Pieniądze są zabezpieczone i trafią do Ciebie, kiedy do kupującego dotrze paczka lub przelew otrzymujesz natychmiast na podane w serwisie konto. Jeśli wiadomość wysłana przez kupującego zawiera link lub QR – to zawsze będzie oszustwo!ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Pamiętaj!

– Nie klikaj w linki otrzymane od kupujących w aplikacji, ani te z SMS lub WhatsApp

– Nie udostępniaj numeru telefonu, maila, danych płatniczych

– Nie loguj się do banku z żadnych linków

– Korzystaj wyłącznie z oficjalnej sprzedaży za pośrednictwem platformy

– Podejrzaną wiadomość zgłoś do administracji serwisu

foto, źródło. CyberRescue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *