Internet & Gry - Reklama

Więcej zagrożeń mobilnych i ryzyko dla starszych użytkowników

Zmieniające się nawyki dotyczące korzystania z internetu, intensywne użytkowanie urządzeń mobilnych oraz obojętny stosunek do bezpieczeństwa sprzętu to kluczowe obszary wskazane w najnowszym indeksie cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab (Kaspersky Cybersecurity Index), który stanowi zespół wskaźników odzwierciedlających zmiany w zachowaniu internautów oraz zagrożenia, na jakie są narażeni. W pierwszej połowie 2017 r. indeks ten wskazywał na coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych wśród użytkowników, wzrost poziomu zagrożeń online, z jakimi stykają się starsi użytkownicy, oraz spadek liczby osób, których dotknęły zagrożenia, pośród tych chronionych przez rozwiązania bezpieczeństwa.

 

Kaspersky Cybersecurity Index opiera się na wynikach badań online obejmujących użytkowników na całym świecie, przeprowadzanych dwa razy w roku przez Kaspersky Lab. W pierwszej połowie 2017 r. w badaniu wzięło udział 21 081 użytkowników, którzy skończyli 16 lat, z 32 krajów.

Badanie wykazało, że współcześni użytkownicy coraz rzadziej wykorzystują komputery stacjonarne do swojej aktywności online, preferując urządzenia mobilne. Spójrzmy na przykład na pocztę elektroniczną: 78% użytkowników uzyskuje obecnie dostęp do swojego konta pocztowego z komputera, podczas gdy w poprzednim półroczu odsetek ten wynosił 87%. 67% wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne, co stanowi wzrost w porównaniu z 59% w drugiej połowie 2016 r. Odsetek użytkowników, którzy dokonują zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych, zwiększył się do 50% z 41%, podczas gdy odsetek użytkowników kupujących przez internet za pośrednictwem komputerów stacjonarnych zmniejszył się z 80% do 75%. Trend ten został zaobserwowany dla większości rodzajów aktywności online monitorowanych w ramach indeksu.

Ponadto po raz pierwszy od kilku lat średnia liczba urządzeń przypadających na gospodarstwo domowe odnotowała niewielki spadek – głównie na skutek zmniejszenia się liczby komputerów w jednym gospodarstwie domowym. Obecnie średnia liczba urządzeń połączonych z internetem przypadających na typowe gospodarstwo domowe wynosi 6,2, podczas gdy w drugiej połowie 2016 r. było to 6,3.

Jednocześnie zmniejszył się odsetek użytkowników korzystających z ochrony. O ile pod koniec 2016 r. jedynie 39% respondentów nie zabezpieczało wszystkich swoich urządzeń, obecnie do braku jakiejkolwiek ochrony przyznaje się 41% użytkowników. Być może wynika to z faktu, że użytkownicy w coraz większym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, które częściej pozostawiają bez ochrony w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Jest to niebezpieczny trend: użytkownicy urządzeń mobilnych również są narażeni na zagrożenia, a im częściej wykorzystują je do aktywności online, tym wyższe ryzyko.

Bazy danych Kaspersky Lab zawierają informacje o ponad 20 mln szkodliwych obiektów atakujących urządzenia z systemem Android. Obecnie użytkownicy tego systemu są narażeni m.in. na programy ransomware, które szyfrują dane użytkownika w telefonie i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie, szkodliwe oprogramowanie stworzone w celu kradzieży pieniędzy z aplikacji bankowości mobilnej oraz strony phishingowe spreparowane w celu uzyskania nielegalnego dostępu do kont użytkowników, np. na portalach społecznościowych.

W badanym okresie co czwarty (27%) respondent padł ofiarą cyberprzestępczości. Chociaż średni odsetek takich użytkowników zmniejszył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy roku, spadek ten dotyczył jedynie osób, które mają zainstalowane na swoich urządzeniach rozwiązania bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie 2017 r. na wyższe ryzyko narażeni byli starsi użytkownicy (w wieku 55 lat i powyżej). O ile w drugiej połowie 2016 r. tylko 12% takich użytkowników wskazało, że stanowiło cel zagrożenia online, w pierwszym półroczu 2017 r. odsetek ten wynosił 19%, z czego większość zetknęła się z jakimś rodzajem szkodliwego oprogramowania.

Niezależnie od wieku czy zawodu nasze cyfrowe życie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na urządzeniach mobilnych – powierzamy im swoje sekrety, pliki, poufne informacje, pieniądze i wiele innych rzeczy. Jednocześnie cyberprzestępcy zmieniają swoje taktyki i coraz częściej atakują platformy mobilne. Dlatego współczesne smartfony i tablety muszą być zabezpieczane w takim samym stopniu jak komputery. Oprócz zabezpieczenia własnych urządzeń ludzie powinni troszczyć się o siebie nawzajem i pomóc znajomym oraz rodzinie praktykować bezpieczne korzystanie z internetu, aby zmniejszyć zagrożenie, na jakie są narażeni – powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab. 

Aby stawić czoła tym zagrożeniom i pomóc ludziom chronić urządzenia mobilne, zarówno swoje, jak i swoich najbliższych, przed cyberprzestępczością, Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Internet Security for Android. Rozwiązanie to chroni smartfony i tablety przed niebezpiecznymi stronami internetowymi i aplikacjami, zapewnia użytkownikowi prywatność dzięki funkcjom filtrowania połączeń i wiadomości tekstowych, a funkcja ochrony przed kradzieżą strzeże bezpieczeństwa danych użytkownika na wypadek, gdyby urządzenie zostało zgubione lub wpadło w niepowołane ręce.

Indeks cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab jest dostępny na stronie https://index.kaspersky.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *