MediaTVPZapowiedzi TV

Wielkanoc w TVP Kultura

TVP Kultura w Wielki Piątek zaprosi widzów o godz. 14:50 na kontemplacyjne widowisko „Via Crucis” – oratorium Pawła Łukaszewskiego, skomponowane zgodnie z układem stacji Drogi Krzyżowej, a o godz. 22:40 na zapis pierwszej części koncertu wybitnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta „Nowe oblicze współczesnej duchowości”.

 

WIELKI PIĄTEK

 19 KWIETNIA

VIA CRUCIS

Emisja: godz. 14:50

Zarejestrowane w 2018 roku na scenie Opery Wrocławskiej kontemplacyjne widowisko „Via Crucis”, oratorium Pawła Łukaszewskiego, skomponowane zgodnie z układem stacji Drogi Krzyżowej. Dzieło koncentruje się na tajemnicy śmierci i Zmartwychwstania, grzechu i odkupienia, a każda z jego części jest muzyczną refleksją ostatniej drogi Chrystusa.

ARVO PÄRT – NOWE OBLICZE WSPÓŁCZESNEJ DUCHOWOŚCI

Emisja: godz. 22:40

Zapis pierwszej części koncertu twórczości wybitnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta „Nowe oblicze współczesnej duchowości”. „Cantus in Memory of Benjamin Britten” i inne zaprezentowane utwory zostały wykonane przez Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny oraz Orkiestrę Kameralną z Tallina pod batutą Tõnu Kaljuste. Część druga muzycznego wydarzenia, które odbyło się w 2018 roku w ramach festiwalu EUFONIE zostanie wyemitowana w Wielką Sobotę o godz. 22:10.

WIELKA SOBOTA

20 KWIETNIA

ECCE HOMO. PIEŚNI PASYJNE. MARIA POMIANOWSKA ENSAMBLE.

Emisja: godz. 8.00

Koncert, w którego programie znalazły się znane, chociaż bardzo stare, polskie pieśni wielkopostne takie jak: „Ogrodzie Oliwny”, „Krzyżu Święty”, „Gorzkie Żale”. Niezwykła wrażliwość i wierność tradycyjnej muzyce, które są cechą charakterystyczną zespołu Maria Pomianowska Ensemble, pozwolą usłyszeć dawne pieśni w oryginalnych aranżacjach łączących muzykę klasyczną z ludową.

CHLEB, MIŁOŚĆ I FANTAZJAemisja: sobota, godz. 10.45

CHLEB, MIŁOŚĆ I ZAZDROŚĆemisja: niedziela, 10.35

CHLEB, MIŁOŚĆ I…emisja: poniedziałek, godz. 10.40

Włoska trylogia romantyczna z lat 50., opowiadająca o burzliwych przygodach łamacza kobiecych serc – Antonio Carotenutiego. W rolach głównych wystąpiły: Vittorio De Sica, Gina Lollobrigida oraz Sophia Loren.

PREMIERA TRZY MIASTA. TRZY EPOKI

odc.1 WIEDEŃ 1908  – emisja: sobota, godz. 12.30

odc.2 PARYŻ 1928 – emisja: niedziela, godz. 12.30

odc.3 NOWY JORK 1951 – emisja: poniedziałek, godz. 12.30

3 – odcinkowy miniserial dokumentalny, prezentujący historię trzech najciekawszych miast XX wieku. W pierwszym odcinku pokazana będzie stolica tysiącletniego cesarstwa Habsburgów – Wiedeń oraz wszystkie najważniejsze wydarzenia kulturalno – społeczne, które ukształtowały to miasto. Drugi odcinek odkrywa kulturę francuską, narodziny surrealizmu i prace Salvadora Dalego, Luisa Bunuela, czy Tamary Łempickiej. W trzecim odcinku przenieśmy się do wielkiego świata konsumpcyjnej kultury Nowego Jorku, jego nowoczesnej architektury, sztuki abstrakcyjnej i muzyki jazzowej.

ONE. KOBIETY KULTURY PREMIERA

Emisja: godz. 16:40

Gościem świątecznego odcinka będzie wybitna aktorka teatralna i filmowa – Anna Polony. Z Łukaszem Orbitowskim porozmawia o Krakowie i teatrze swojej młodości, tęsknocie za tamtą sceną, niezrozumieniu dla współczesnego teatru oraz o tym, jak radzi sobie z upływem czasu.

OWOCE SZTUKI – HISTORIA MARTWEJ NATURY PREMIERA

Emisja: godz. 17:15

Dokument przybliżający historię malarstwa martwej natury – od malowideł ściennych w Pompejach, przez prace Caravaggia, Cézanne’a, aż po kubistyczne dzieła Picassa. Jest to podróż przez barwny świat kwiatów i owoców, za którym kryją się niesamowite historie obrazów i ludzi, którzy je stworzyli.

BILET DO KINA – WPŁYW KSIĘŻYCA

Emisja: godz. 20:20

Nagrodzona Oscarem i Złotym Globem znakomita amerykańska komedia romantyczna w reżyserii Normana Jewisona z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi Cher i Nicholasa Cage’a.

WIELKA NIEDZIELA  

21 KWIETNIA

GOŚĆ OCZEKIWANY

Emisja: godz. 9:35

Spektakl Teatru Telewizji na podstawie twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej. Akcja koncentruje się wokół odwiedzin, jakie zapowiedział tytułowy gość – Jezus. Jego przybycia oczekują niecierpliwie. Dramat jest zarazem przypowieścią o wierze, nadziei i pokorze, ale także o grzechu. Uniwersalna w swej wymowie sztuka, wyrasta jednak z polskiej obyczajowości i tradycji. W przedstawieniu z 1994 roku w reżyserii Artura Hofmana występują m.in. Andrzej Grabowski, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Dymna, Henryk Machalica, Krzysztof Globisz i Iwona Bielska.

ARMINIO PREMIERA

Emisja: godz. 14:20

Napisana w 1736 roku opera Georga Friedricha Händla jest jednym z mniej znanych dzieł kompozytora. Wystawiona została zaledwie kilka razy, po czym zniknęła ze scen na prawie 200 lat, a ponownie sięgnięto do niej dopiero w 1935 roku. W 2016 roku produkcji barokowego dzieła podjął się zespół Badisches Staatstheater w Karlsruhe – za reżyserię widowiska odpowiada wybitny kontratenor Max Emanuel Cenčić, który wcielił się również w rolę tytułową. Libretto Antonio Salviego opowiada o przywódcy Germanów i jego rozdarciu pomiędzy lojalnością, przywiązaniem i miłością – to uniwersalna opowieść o wytrwałości.

NIEDZIELA Z… ROLAMI ALINY JANOWSKIEJ PREMIERA

Emisja: godz. 17:15

16 kwietnia mija 96. rocznica urodzin Aliny Janowskiej, aktorki filmowej i teatralnej, gwiazdy kabaretu i estrady. Z zaproszonymi gośćmi, którymi będą Bohdan Łazuka, Paweł Wawrzecki, Dariusz Basiński, Michał Zabłocki, Wojciech Zabłocki, Krzysztof Janczar i Roman Dziewoński, rozmawiać będziemy o Alinie Janowskiej jako aktorce, ale i matce, żonie oraz koleżance. Opowiemy o jej przeszłości powstańczej, zaangażowaniu w życie artystów oraz działalność społeczną. Przypomnimy jej najważniejsze role oraz przybliżymy życie kabaretowe i estradowe lat 50-tych, 60-tych i 70 tych. Po spotkaniu w studiu odcinek serialu „Wojna domowa” oraz film „Ostatnia akcja”.

MŁODA WIKTORIA

Emisja: godz. 20:25

Biograficzny film poświęcony młodości królowej Wiktorii, która miała stać się w przyszłości jedną z najpotężniejszych i najdłużej panujących monarchiń w historii, a jej imieniem nazwana zostanie cała epoka. W postać Wiktorii wcieliła się Emily Blunt, której partneruje Rupert Friend w roli księcia Alberta. W 2010 roku obraz został nagrodzony Oscarem za najlepsze kostiumy.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

22 KWIETNIA

WIELKA UCIECZKA

Emisja: godz. 15:25

II wojna światowa, Stalag Luft III. Schwytani przez nazistów piloci alianckich sił powietrznych wspólnie opracowują plan ucieczki. Czy uda im się wcielić ten plan w życie? Widowiskowy film Johna Sturgesa („Siedmiu wspaniałych”) oparty jest na prawdziwej historii tzw. „Wielkiej ucieczki” z niemieckiego obozu jenieckiego dla alianckich lotników. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Steve McQueen, Richard Attenborough, Charles Bronson i James Coburn.

HOLLYWOOD IN VIENNA: JAMES HORNER

Emisja: godz. 18:20

Jeden z cyklicznie organizowanych w Wiener Konzerthaus koncertów muzyki filmowej w wykonaniu Wiedeńskiej Orkiestry Radiowej. Tym razem orkiestra pod batutą Davida Newmana wzięła na warsztat twórczość Jamesa Hornera. Zmarły w 2015 kompozytor stworzył muzykę do filmów takich, jak „Titanic”, „Apollo 13”, „Star Trek”, „Avatar”, „Piękny umysł” i „Braveheart – Waleczne serce”.

UCZTA BABETTE

Emisja: godz. 20:20

Uhonorowany Oscarem i nagrodą BAFTA film Gabriela Axela na podstawie opowiadania Karen Blixen. Dwie starsze panie wiodą spokojne, pobożne życie na duńskiej prowincji. Pewnego dnia ich francuska służąca Babette za wygraną w loterii postanawia urządzić na cześć swych chlebodawczyń wykwintną kolację. Ten wieczór odmieni życie bohaterek.

KONESER

Emisja: godz. 22:25

Film Giuseppe Tornatore o sztuce, miłości… i sztuce miłości. Virgil Oldman (Geoffrey Rush) prowadzi dom aukcyjny. Żyje samotnie, otoczony luksusem, wśród bezcennych arcydzieł wielkich mistrzów. Wszystko się zmieni, gdy przyjmie zlecenie od tajemniczej młodej kobiety. Muzykę do filmu skomponował Ennio Morricone.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *