„Więzienie kobiet”: Nowy serial dokumentalny w Polsat Café

Jedna najbardziej zaskakujących produkcji od poniedziałku 9 maja o godz. 21:00. Bohaterkami liczącej dziewięć odcinków serii są kobiety skazane na karę pozbawienia wolności. Jak wygląda ich życie za kratami? Odpowiedź w wyprodukowanym prezz ATM Grupa serialu dokumentalnym „Więzienie kobiet” w Polsat Café.

 

Czym zawiniły?

Reżyserka dokumentu, Athena Sawidis, razem z kamerą zagląda do zakładów karnych, w których karę więzienia odbywają kobiety. Osadzone popełniły różne przestępstwa: od kradzieży i paserstwa po zabójstwo. Poznajemy osadzoną, która pod wpływem alkoholu zabiła przyjaciela, inną, która dopuściła się rozboju, czy młode dziewczyny, które odsiadują wyroki za kradzież…

Serial o prawdziwym życiu

Dokument pokazuje, jak wygląda życie osadzonych kobiet w zakładzie karnym, czym się zajmują, o czym rozmawiają, jakie są ich marzenia i plany po odbyciu kary. Czy odczuwają wyrzuty sumienia z powodu tego, co zrobiły? Jak sobie z tym radzą? Osadzone próbują normalnie żyć mimo odosobnienia: spotykają się na rozmowach przy kawie, robią makijaż, farbują włosy. Kłócą się, świętują urodziny, zwierzają się sobie, żartują z siebie i płaczą. W celach aż buzuje od emocji – tych dobrych i złych. Wszystkie mają świadomość, ile straciły, że zawiodły swoich bliskich, że nie odbywają kary za nic… Odosobnienie uczy je także doceniać przywilej pracy płatnej. W serialu pokazana jest również kobieca służba więzienna: oddziałowe, wychowawczynie, psycholożki, które zajmują się osadzonymi.

Oczami reżyserki

– Realizację takiego serialu jak „Więzienie kobiet” nie da się porównać do pracy nad typowym serialem dokumentalnym – mówi Athena Sawidis. I nie chodzi tu wcale o miejsce realizacji, lecz o bohaterki – skazane na karę pozbawienia wolności kobiety. Mając na uwadze, że z każdą z nich wiąże się jakaś życiowa tragedia, ich samych, ich najbliższych, ich ofiar, musimy w kontakcie z nimi wykazać się szczególną ostrożnością. Nasze bohaterki muszą nam zaufać, że nie będziemy ich oceniać ani piętnować. I tylko takie zaufanie i dotrzymywanie zasad naszej z nimi współpracy gwarantuje to, że biorą udział w tym projekcie. Wiedząc, że widzimy w nich nie tyle przestępcę, ile człowieka, który się pogubił, otwierają się i wpuszczają nas do swojego życiawyjaśnia reżyserka.

„Więzienie kobiet” od 9 maja w poniedziałek o godz. 21:00 w Telewizji Polsat Café 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *