MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Wiosna 2021 na kanale Discovery Historia

Tej wiosny Discovery Historia zabierze widzów w podróż po najważniejszych wydarzeniach ostatnich lat. Przyjrzy się życiu wielkich osób, a także ruchom politycznym i zmianom społecznym, które zachodzą na naszych oczach. Wszystko to z punktu widzenia wybitnych i niepokornych twórców dokumentalnych XXI wieku. W najbliższych tygodniach stacja zaprosi także na luźniejsze i pełne humoru serie, w tym znane i lubiane programy, które od lat są jej wizytówką. Discovery Historia to propozycja zarówno dla pasjonatów reportażu, jak i fanów rozrywki dokumentalnej.

 

Na tegoroczny okres wielkanocny Discovery Historia przygotowała dwa poruszające filmy biograficzne. Pierwszy, którego premiera zaplanowana jest na Wielki Piątek, opowiada historię życia i posługi papieskiej św. Jana Pawła II. Drugi jest spojrzeniem na życie papieża Franciszka. Emisja tego dokumentu odbędzie się w Wielką Sobotę.

Piątkowe wieczory na Discovery Historia to wyjątkowe premierowe pasmo filmów dokumentalnych. To kolekcja znakomitych, nagradzanych na festiwalach tytułów, które poruszają ważne, kontrowersyjne i niezwykle aktualne tematy. Opowiadają o kluczowych zmianach społecznych, wyzwaniach wynikających z postępu technologicznego oraz modzie i kultowych ideach! Start pasma już 9 kwietnia o godz. 22:00.

Pierwszym w kolekcji tytułem są Świadkowie Putina. Dokument wybitnego reżysera Vitalija Manskiego (twórca „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity). Vitalij pełnił funkcję szefa departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin konsoliduje władzę w swoich rękach i likwiduje  demokratyczne reformy Jelcyna, w efekcie przywracając w Rosji dyktaturę. Ten wyjątkowy dokument powstał na podstawie materiałów z lat 1999 − 2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń i refleksji reżysera. Tworzy wyjątkowy filmowy portret Władimira Putina oraz tego przełomowego okresu w historii Rosji.

W kolejny piątek – 16 kwietnia – w ramach cyklu odbędzie się premiera My Generation. To oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine’a, przedstawiająca obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom. Film przenosi widza w sam środek Londynu lat 60. XX wieku. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Jean Shrimpton, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Produkcja pełna jest bezcennych anegdot, materiałów archiwalnych i dotąd nieujawnianych zdjęć. Wszystko to w połączeniu z niezwykłą ścieżką dźwiękową, składającą się z największych przebojów lat 60., oddaje energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.

Trzecią propozycją w zestawieniu jest Czyściciele internetu, na antenie Discovery Historia 23 kwietnia. Szokujący dokument przedstawia kulisy, skutki i ofiary cenzury Internetu. Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z Internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na jego psychice.

Kolejną nowością stacji Discovery Historia jest pasmo Dokumenty z uśmiechem. Od 11 kwietnia niedzielne wieczory będę pełne śmiechu i dobrego humoru. To doskonały pomysł na dobry koniec tygodnia! W ramach cyklu stacja pokaże m.in. format Co za kabaret!. To opowieść o niezwykłych twórcach, ich pasji do sceny, emocjach, radości, wzruszeniu i spełnieniu. Kamery programu zaglądają za kulisy pracy czołowych grup kabaretowych w kraju. Bohaterowie opowiedzą o początkach swojej kariery, drodze do sukcesu, współpracy w zespole, a także zabiorą widzów w swoją trasę koncertową. W ramach odcinków serii pokazane zostaną największe festiwale i przeglądy kabaretowe w kraju.

Do Discovery Historia wracają także kultowi już Łowcy Staroci. W czerwcu widzowie zobaczą 15. sezon tego znanego i lubianego programu. A już od 1 kwietnia, co czwartek o 22:00, Discovery Historia zaprasza na trzecią serię spin-offu tego znanego tytułu − Łowców staroci: renowacje. W tym programie Drew Pritchard, ekspert w dziedzinie wynajdywania i ratowania wyjątkowych staroci, łączy siły z innymi handlarzami, rzemieślnikami i artystami. Razem zdobywają cenne znaleziska do odrestaurowania. Tym razem ekipa Drew spróbuje tchnąć nowe życie w wyjątkowy stół z litego drewna, kultową torbę podróżną marki Ferrari czy model samochodu typu vintage. Konserwatorzy wykorzystują zarówno tradycyjne, jak i zupełnie nowatorskie metody, aby przywrócić przedmiotom ich dawny blask. Widzowie zobaczą, jak zniszczone starocie można przekształcić w naprawdę cenne przedmioty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *