Sport w TVViaplay

Wraca Formuła 1! Grand Prix™ Azerbejdżanu i cały sezon F1® na Viaplay!

Czas na kolejną odsłonę FIA Formula One World Championship® 2023! Czwarta runda najszybszej serii wyścigowej świata odbędzie się na torze Baku City Circuit. Czy w stolicy Azerbejdżanu ktoś będzie w stanie zagrozić prowadzącym w stawce kierowcom Red Bulla? Odpowiedź już w ten weekend tylko na Viaplay!

 

Max Verstappen i Sergio Perez zdominowali początek sezonu, a tempa starają się im dotrzymać dwaj wielcy mistrzowie – Fernando Alonso (Aston Martin) i Lewis Hamilton (Mercedes). Zmagania w Grand Prix™ Azerbejdżanu odbędą się według nowego harmonogramu i rozpoczną od sesji treningowej w piątek 28 kwietnia o godz. 11:15 czasu polskiego. Studio i transmisja z wyścigu odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia od godz. 11:25.

Wszystkie sesje treningowe, kwalifikacyjne oraz wyścigi F1®, a także zmagania kierowców Formuły 2, Formuły 3 i włoskiej Formuły 4 z polskim komentarzem oraz najwyższej jakości programy studyjne, w tym podsumowanie każdego Grand Prix™ w Magazynie F1® tylko na Viaplay! Do zobaczenia na #ViaF1!

Nowy, szybki tor

Historia wyścigów Formuły 1 w Azerbejdżanie jest stosunkowo krótka, bowiem pierwsze Grand Prix™ najszybszej serii wyścigowej świata odbył się tam w czerwcu 2016 roku. Nosiło ono wtedy nazwę Grand Prix™ Europy, a w następnych latach wyścig w Baku nosił już nazwę Grand Prix™ Azerbejdżanu.

Tor Baku City Circuit ma wyjątkowy układ, który zawiera długie proste i zakręty pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Rekord prędkości w Baku to 378 km/h – nie ma innego toru ulicznego, gdzie kierowcy mają takie osiągi. Jego konstrukcja momentami wręcz zachęca do wyprzedzania, co z kolei sprawia, że rośnie ryzyko kraks, a zarazem widowiskowość wyścigów.

Red Bull pewny swego, pozostali z kłopotami

Po trzech wyścigach w stawce dominują kierowcy Red Bulla – w Bahrajnie zwyciężył Max Verstappen, a jego kolega z zespołu Sergio Perez był drugi, z kolei w Arabii Saudyjskiej to Perez cieszył się z wygranej, a Verstappen uplasował się tuż za nim. Dopiero w Australii Perez wypadł poza podium (5. miejsce), ale nie przeszkodziło Verstappenowi w odniesieniu kolejnego triumfu. Znakomite wyniki przełożyły się również na klasyfikację konstruktorów, w której zespół z Milton Keys, ze 123 punktami na swoim koncie, wyprzedza rywali o niemal dwie długości – drugi w zestawieniu Aston Martin uzbierał bowiem „tylko” 65 oczek.

Wysoka pozycja Aston Martina to głównie zasługa Fernando Alonso. Znakomity weteran, były mistrz świata, przeżywa drugą młodość. Hiszpan zarówno w Sakhir, Dżuddzie, jak i na Antypodach finiszował jako trzeci, dzięki czemu on i jego zespół w najważniejszych zestawieniach ustępują tylko Red Bullowi.

W Melbourne swój najlepszy wynik w sezonie osiągnął Lewis Hamilton, który minął linię mety jako drugi. Siedmiokrotny mistrz świata wreszcie miał powód do uśmiechu, choć rezultat ten nie zatrzymał zmian, które nastąpiły w zespole Mercedesa. Zresztą powiększający się dystans dzielący je od Red Bulla, siłą rzeczy zmobilizował wszystkie pozostałe ekipy w stawce do działania.

Swoje plany rozwojowe zmieniło Ferrari, które początkowo chciało systematycznie nanosić na bolid drobne poprawki po kolejnych wyścigach. Kiedy okazało się, jak wiele ekipa z Maranello traci do Red Bulla, postanowiono, że tempo aktualizacji będzie zdecydowanie szybsze i bynajmniej nie będą to zmiany kosmetyczne. Intensywne modyfikacje przechodzi też bolid wspomnianego Mercedesa.

Zmiany nastąpiły też w kierownictwie i dziale technicznym teamu z Brackley – na stanowisko dyrektora technicznego Mercedesa oficjalnie powrócił James Allison. To właśnie skutek drugiego z rzędu nieudanego początku sezonu. Z tego samego powodu z końcem bieżącego sezonu ze stanowiskiem szefa Alpha Tauri pożegna się Franz Tost, którego miejsce zajmą dwaj byli pracownicy FIA: Laurent Mekies i Peter Bayer.

Zmiana harmonogramu, niezależne sprinty

Formuła 1, FIA oraz zespoły F1® porozumiały się w sprawie zmian w formacie weekendów sprinterskich w Formule 1. Co za tym idzie już podczas Grand Prix™ Azerbejdżanu będziemy pasjonować się rywalizacją w sprintach w nowej, zmienionej formule – zyskują one pełną niezależność.

Zgodnie z nowym formatem, w piątek odbywał się będzie trening oraz kwalifikacje do niedzielnego wyścigu głównego. W sobotę nie będzie już treningów, a zamiast tego rozgrywane będą trzy kolejne kwalifikacje do sprintu, które będą decydowały o kolejności do sprintu głównego, który staje się zupełnie osobnym wyścigiem.

Nowy format relacji – zespół F1® Viaplay Polska zaprasza!

Użytkownicy Viaplay w Polsce mają dostęp do niezwykle obszernych i przygotowanych z najwyższą starannością relacji z wyścigów F1® – z najnowocześniejszą produkcją studyjną, reportażami z torów, analizami oraz komentarzami najlepszych specjalistów od tematyki Formuły 1 i sportów motorowych. Ponadto podczas wyścigów subskrybenci platformy mają do wyboru również cztery inne, dodatkowe streamy: track positioning, onboard, timing oraz pitlane.

Za komentarz podczas sesji kwalifikacyjnej, sobotnich sprintów oraz niedzielnego wyścigu o Grand Prix™ Azerbejdżanu odpowiadać będą Michał Gąsiorowski i Mikołaj Sokół. O najnowszych doniesieniach z Baku informować będzie Aldona Marciniak.

Studio poprowadzi Maciej Jermakow, a jego gośćmi będą najlepsi dziennikarze i eksperci sportów motorowych w Polsce: Bartosz Pokrzywiński, Bartosz Budnik, Robert Smoczyński i Kamila Kotulska oraz Patryk Sokołowski, były inżynier aerodynamiki w zespołach F1® (m.in. McLaren Racing i Scuderia Ferrari) i Marcin Budkowski, były Dyrektor Wykonawczy zespołu Alpine F1. Skład zespołu redakcyjnego F1® Viaplay Polska uzupełniają Paweł Baran i Jan Olejniczak.

Magazyn F1 i międzynarodowa ekipa Viaplay

O najbardziej emocjonujących pojedynkach, kontrowersjach, oczarowaniach, rozczarowaniach i technicznych innowacjach nasi eksperci oraz zaproszeni goście dyskutować będą w Magazynie F1, podsumowującym wydarzenia każdego Grand Prix™. Na najnowsze wydanie magazynu zapraszamy we wtorek, 2 maja, o godz. 17:30. Wydarzenia oraz wyniki Grand Prix™ Australii analizować będą Michał Gąsiorowski, Mikołaj Sokół, Maciej Jermakow i Aldona Marciniak.

Zespół dziennikarski F1® w Viaplay to nie tylko redakcja w Polsce, ale również znakomici dziennikarze i eksperci z innych krajów, w których platforma udostępnia zmagania najlepszych kierowców na świecie. W tym gronie znajdują się m.in. legendarni kierowcy F1®: Brytyjczyk David Coulthard, Finowie Mika Häkkinen i Heikki Kovalainen oraz Duńczyk Tom Kristensen. Treści tworzone przez reporterów i ekspertów Viaplay z innych krajów, w tym ich analizy eksperckie i wywiady z kierowcami Formula 1®, również są dostępne dla widzów platformy w Polsce.

Nie tylko F1

Oprócz najszybszej serii wyścigowej świata użytkownicy Viaplay mogą pasjonować się także wyścigami Formuły 2, Formuły 3 oraz włoskiej Formuły 4. Transmisje z wszystkich wymienionych serii odbywają się z polskim komentarzem, podobnie jak transmisje z wyścigów serii IndyCar, również dostępne dla polskich widzów na platformie Viaplay.

Formula 1® Azerbaijan Grand Prix™ 2023 – plan transmisji:

piątek (28.04)

godz. 09:00-10:55 / trening F2

godz. 11:15-13:05 / trening F1

godz. 12:55-14:05 / kwalifikacje F2

godz. 14:00-18:00 / studio i kwalifikacje F1

sobota (29.04)

godz. 10:00-13:45 – studio i kwalifikacje sprint F1

godz. 13:10-15:15 – pierwszy wyścig F2

godz. 15:00-19:30 – studio i wyścig sprint F1

niedziela (30.04)

godz. 09:30-11:20 / drugi wyścig F2

godz. 11:25-18:00 / studio i wyścig F1

wtorek (02.05)

godz. 17:30-19:00 / magazyn F1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *