#Wysychamy – Onet i NOIZZ o suszy we wspólnym projekcie multimedialnym

19 sierpnia w Onecie oraz w serwisie NOIZZ ma premierę reportaż multimedialny #Wysychamy. Projekt jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem przygotowanym przez dziennikarzy Onetu, w najnowszej – ekologicznej – edycji również we współpracy z dziennikarzami serwisu NOIZZ.pl.

 

Reportaż „#Wysychamy” porusza temat suszy i gospodarki wodnej Polski. W projekcie multimedialnym połączono pracę dziennikarzy, fotografów, operatorów, ale także grafików i informatyków z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Reportaż wpisuje się w inicjatywę United Nations Global Compact #ACTNow, do której Ringier Axel Springer Polska dołączył jako pierwszy polski wydawca, by promować i realizować 17 celów zrównoważonego rozwoju, opracowanych przez ONZ. Na potrzeby tej inicjatywy powstała „zielona” redakcja, a dziennikarze – ambasadorzy poszczególnych tematów tworzą materiały poświęcone ekologii i zmianom klimatycznym. W projekcie poświęconym suszy w Polsce połączono siły Onetu i NOIZZ, żeby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników w różnych grupach wiekowych.

Twórcami reportażu „#Wysychamy” są dziennikarze Onetu – Janusz Schwertner, Dawid Serafin, Patryk Motyka, Daniel Olczykowski oraz NOIZZ.pl – Michał Bachowski, Paweł Korzeniowski, a także: fotograf – Maciej Krüger, operator – Krzysztof Hautz, Kacper Karaśkiewicz, montaż i lektor – Łukasz Hermanowski. 

 

 

Wykorzystaliśmy doświadczenia z dwóch poprzednich reportaży multimedialnych, które były wielkim sukcesem. Ten projekt był niezwykle wymagający, bo przygotowany przez dwie redakcje Ringier Axel Springer Polska – dziennikarzy Onetu i NOIZZ. Tym bardziej cieszę się, że to pierwszy reportaż multimedialny przygotowany z partnerem. Greenpeace był dla nas idealnym partnerem przy tym projekcie ze względu na swoją wiedzę na temat zmian klimatycznych – mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

– O skomplikowanych tematach najlepiej opowiadać w prosty, ale efektowny sposób. Wierzę, że ten multimedialny reportaż spełnia właśnie taką rolę i że dotrze do wielu osób, które nie są do końca świadome konsekwencji zmian klimatycznych i złej gospodarki wodnej – dodaje Filip Połoska, międzynarodowy redaktor naczelny NOIZZ.

Autorzy reportażu odwiedzili większe miasta i wsie, rozmawiali z ich mieszkańcami oraz z ekspertami od tematyki hydrologicznej.

– Czy największą suszę od lat można zobaczyć gołym okiem i czy w ciągu kilku najbliższych dekad kryzys wodny stanie się dla Polaków problemem codzienności? Przemierzyliśmy setki kilometrów, żeby znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań. Byliśmy w miejscowościach zniszczonych przez kopalnie, rozmawialiśmy z mieszkańcami pozbawionymi dostępu do wody, a na Kujawach sfilmowaliśmy obszary powoli zmieniające się w rozległe pustynie. W efekcie powstała opowieść o Polsce coraz mocniej doświadczonej przez skutki zmian klimatycznych i ignorancję kolejnych rządówmówi Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu i współautor reportażu #Wysychamy.

Pierwsze dwa reportaże multimedialne przygotowane przez dziennikarzy Onetu były poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej (10 lat od Smoleńska) oraz pokazaniu Polski z perspektywy mieszkańców mniejszych miejscowości i miast (Przystanek Polska). #Wysychamy to kolejny przykład zaangażowania redakcji Ringier Axel Springer Polska w ważne sprawy ogólnokrajowe, wywołania debaty publicznej i postawienia pytań o sposoby rozwiązania pilnych wyzwań.

 Susze, podtopienia, huraganowe wiatry – to różne oblicza najpoważniejszego wyzwania przed jakim się znaleźliśmy, czyli kryzysu klimatycznego. Żeby złagodzić te skutki rząd powinien jednocześnie odchodzić od spalania paliw kopalnych oraz zadbać o ochronę polskiej przyrody, która jest naszym sojusznikiem w przeciwdziałaniu, między innymi suszy. Sprawiedliwa transformacja energetyczna, która pozwoli odejść od spalania węgla i rozwinąć odnawialne źródła energii musi przyspieszyć, tak by Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej w ciągu dwóch dekad osiągnęła neutralność energetyczną. Przyspieszyć musi też działanie na rzecz ochrony polskiej przyrody. Co najmniej 15% polskich lasów powinno zostać wyłączonych z wycinki, chodzi tu o stare lasy, które są najbardziej cenne dla przyrody i klimatu. Cieszymy się, że portal o tak dużym zasięgu jak Onet podjął się tego tematu i zaprosił nas do współpracy. To daje szansę dotrzeć do większej liczby Polek i Polaków i zwiększyć ich świadomość – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska, partnera projektu #Wysychamy.

Redakcje i serwisy Ringier Axel Springer Polska stale angażują się w sprawy ważne dla przyszłości Ziemi i ochrony klimatu. W czerwcu ruszyła akcja #NiechZyjePlaneta, która polega na namawianiu internautów do podjęcia wyzwań – codziennych działań proekologicznych. Ponadto NOIZZ.pl realizuje strategię marketingową ACTvertising, polegającą na tworzeniu angażujących treści, których celem jest zmienianie na lepsze otaczającej nas rzeczywistości.

Reportaż #Wysychamy: https://wysychamy.onet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *