Telekomunikacja - Telefony - Promocje

Zapłać, bo inaczej odłączą Ci prąd! CyberRescue ostrzega

Internetowi przestępcy lubią wykorzystywać ataki, które działają na ludzi. Ponownie trwa kampania SMSowa, podszywająca się pod wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej. Uwaga! Możemy stracić oszczędności z konta bankowego.

 

Oszustwo niczym nie różni się od wcześniejszych ataków. Otrzymujemy wiadomość z informacją o tym, że musimy uregulować płatność, bo inaczej PGE odłączy energię elektryczną. W SMSie znajduje się link, kierujący do fałszywej strony płatności. Podając swoje dane do karty płatniczej, tak naprawdę przekazujemy je w ręce przestępców. W ten sposób mogą wypłacić wszystkie pieniądze z konta bankowego.

Kilkadziesiąt zgłoszeń każdego dnia

– Od tygodnia otrzymujemy nawet po 30 zgłoszeń od naszych Klientów, którzy wcześniej nie słyszeli o tym oszustwie – mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue. Ten atak będzie powracał co jakiś czas. Dlatego trzeba zachować czujność i być ostrożnym, gdy dostajemy podejrzane wiadomości. Przede wszystkim nie klikajmy pochopnie w linki z nieznanego nam źródła.

– Niestety niektóre osoby zgłosiły się do nas dopiero, gdy zorientowały się, że jest to oszustwo, a z ich konta zniknęły pieniądze – dodaje Marlena Dziemińska z CyberRescue.

 

 

Nie ufaj SMSom!

Jeżeli otrzymujemy takie podejrzane wiadomości, na samym początku należy sprawdzić za pomocą wiarygodnego źródła czy są zgodne z prawdą. W tym wypadku należałoby zadzwonić do Polskiej Grupy Energetycznej lub prześledzić należności za prąd na koncie.

W przypadku tego oszustwa najbezpieczniej jest zablokować taki numer, zaś samą wiadomość usunąć. Podobnie gdyby wiadomość prosiła o instalację aplikacji, sprawdźmy zawsze czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store – mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Natomiast jeśli podaliśmy dane logowania do bankowości internetowej, od razu powinniśmy powiadomić o całej sytuacji swój bank. Warto w ramach profilaktyki bezpieczeństwa zmienić wszystkie hasła dostępowe, sprawdzić czy nie ma podpiętych do naszego konta nieznanych urządzeń. Jeśli pieniądze zniknęły konieczne będzie też złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *