Prasa - Ksiązka

Złote Pióro Wolności WAN-IFRA dla „Gazety Wyborczej” i Fundacji Gazety Wyborczej

Złote Pióro Wolności 2022 – Golden Pen of Freedom, czyli doroczna nagroda stowarzyszenia World Association of News Publishers (WAN-IFRA) trafiła do „Gazety Wyborczej” i Fundacji Gazety Wyborczej. Wyróżnienie docenia dotychczasowy dorobek i dziennikarską misję redakcji, a także wsparcie, jakiego dziennik i fundacja udzielają ukraińskim kolegom po rosyjskiej inwazji. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w środę, 28 września br. w Saragossie w Hiszpanii podczas World News Media Congress 2022, w którym biorą udział reprezentanci redakcji, fundacji i Agory.

 

Złote Pióro Wolności WAN-IFRA otrzymują co roku osoby lub organizacje, które wniosły wybitny wkład w obronę i promocję wolności prasy. Tegoroczna nagroda została przyznana – jak wskazują organizatorzy – „redakcji informacyjnej, która jest ostoją niezależności i bastionem przeciwko autorytaryzmowi”. Jej kapituła uznała, że to właśnie „Gazeta Wyborcza” „codziennie demonstruje wyznawane wartości na swoich stronach poprzez wspieranie młodych dziennikarzy, promowanie lokalnych wiadomości i pracę ponad granicami w geście solidarności z kolegami w potrzebie”.

Każdy z naszych laureatów, sięgając aż do pierwszej edycji nagrody, uosabia zestaw wartości leżących u podstaw naszej branżypowiedział Warren Fernandez, redaktor naczelny “The Straits Times” w Singapurze i przewodniczący World Editors Forum, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę. Wartości te, coraz częściej kwestionowane, chronione są na całym świecie przez dziennikarzy, redaktorów i wydawców wiadomości, którzy dostrzegają znaczenie wolnych mediów w ochronie dobrobytu oraz prawidłowego funkcjonowania naszych społeczeństw i demokracji. To jednocześnie wartości, które są fundamentem WAN-IFRA i które zakładają nieustanną konieczność podtrzymywania i okazywania naszej solidarności z osobami na pierwszej linii frontu, gdziekolwiek się one znajdują. Dzisiejsi laureaci dali temu przykład dziesiątki razy.

Jak dodają przyznający wyróżnienie, „Gazeta Wyborcza” znana jest ze stawiania czoła licznym wyzwaniom związanym z dostarczaniem niezależnych i rzetelnych treści dziennikarskich. Dotychczas m.in. walczyła z dezinformacją, polaryzacją i ksenofobią, a także wspierała lokalne i regionalne media w prowadzeniu dziennikarskich śledztw. Wraz z powołaną w 2019 r. Fundacją Gazety Wyborczej w ciągu ostatniego roku koordynowała przekazanie wsparcia finansowego i technicznego ukraińskim pracownikom mediów po inwazji rosyjskiej.

– Pogarszająca się kondycja polskiej demokracji sprawia, że zaangażowanie obywatelskie jest potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiekpodkreślała Joanna Krawczyk, szefowa partnerstw „Gazety Wyborczej” i prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej podczas odbierania nagrody. – Wydarzenia z ostatnich miesięcy i lat pokazały z całą mocą skalę wyzwań stojących przed naszymi demokracjami. Dziękuję Wam za wsparcie, hojność i jedność i wzywam Was, byście w kolejnych latach byli z nami, z każdym medium w potrzebie. Często mówimy dziś: bądźcie odważni jak ukraińscy dziennikarze, więc bądźmy odważni w naszej decyzji, by nie zostawiać ukraińskich mediów samych. Nie zostawiajmy samych żadnych niezależnych redakcji spotykających się z opresją.

Odbierając nagrodę w imieniu „Wyborczej”, Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego, a obecnie specjalny doradca Fundacji Gazety Wyborczej, powiedział: Misja, której się oddajemy, jest szczególnie ważna teraz, w naszym niespokojnym kraju i w coraz bardziej niespokojnym świecie. Nagroda Złote Pióro Wolności, którą dziś z pokorą przyjmujemy, pomaga. Pomaga nam iść dalej, pomaga nam wytrwać”.

Dodatkowe informacje o laureatach przygotowane przez WAN INFRA: „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Gazety Wyborczej.

Przemowy z uroczystego wręczenia nagrody (w języku angielskim): wystąpienie Warrena Fernandeza, Joanny Krawczyk oraz Piotra Stasińskiego.

Tekst na ten temat wraz z polską wersją przemówienia Piotra Stasińskiego jest też dostępny na Wyborcza.pl.

Złote Pióro Wolności jest coroczną nagrodą WAN-IFRA wyróżniającą osoby lub organizacje, które wniosły wybitny wkład w obronę i promocję wolności prasy. Jednym z celów Złotego Pióra jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na represyjne rządy i dziennikarzy, którzy z nimi walczą.
Laureat jest nominowany z krótkiej listy kandydatów przez zarząd World Editors Forum. Pierwsze Złote Pióro Wolności zostało przyznane w 1961 r. Więcej o nagrodzie – www.wan-ifra.org/golden-pen-of-freedom
World Association of News Publishers, czyli WAN-IFRA, to globalna organizacja non profit, jedno z największych na świecie stowarzyszeń medialnych. Jego misją jest ochrona praw dziennikarzy i wydawców na całym świecie, a także zapewnienie swoim członkom niezbędnej wiedzy i rozwiązań pozwalających im wprowadzać innowacje oraz prosperować w cyfrowym świecie.
Od grudnia 2021 r. w Radzie Nadzorczej WAN-IFRA zasiada Bartosz Hojka, prezes Agory – spółki-wydawcy „Gazety Wyborczej” i fundatora Fundacji Gazety Wyborczej, wspierając organizację w realizacji jej najważniejszych obecnie projektów na rzecz wolności prasy i niezależności dziennikarskiej, zrównoważonego rozwoju mediów oraz wprowadzania dalszych innowacji w branży medialnej.
Więcej informacji o WAN-IFRA – https://wan-ifra.org/about-us/

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce.  Na koniec czerwca 2022 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła niemal 296 tys.

Wyborcza.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *