Zmiany w zespole „Gazety Wyborczej” – BIQdata.pl, dziale Nauka i Zdrowie oraz projekcie „Jutronauci”

Od czerwca 2021 r. redaktorką prowadzącą projekt „Jutronauci” będzie Joanna Sosnowska z działu gospodarczego „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl/Technologie. Za kwestie wydawnicze związane z BIQdata.wyborcza.pl oraz działem Nauka i Zdrowie Wyborcza.pl odpowiadać będą ich redakcyjni szefowie – Dominik Uhlig i Ewa Tomkowska. Zmiany te związane są z odejściem z zespołu „Wyborczej” Vadima Makarenki, który jednak pozostanie współpracownikiem redakcji.  

 

Vadim Makarenko zdecydował się zakończyć pracę w „Gazecie Wyborczej” z końcem lipca br., po niemal 23 latach w redakcji. Dotychczas był wydawcą BIQdata.wyborcza.pl oraz działu Nauka i Zdrowie w serwisie Wyborcza.pl, a także redaktorem prowadzącym projekt „Jutronauci”. To jednak nie koniec jego drogi z redakcją dziennika – jako współpracownik będzie publikował teksty na łamach „Wyborczej” i Wyborcza.pl.

– Gdy przyszłam do „Wyborczej” 17 lat temu, Vadim pracował jako dziennikarz działu gospodarczego. Przez te wszystkie lata był dla mnie osobiście i dla całej redakcji źródłem wielu inspiracji. To człowiek mnóstwa talentów, ciągle szukający rozwoju. I to się dzieje także teraz. Nie żegnamy się jednak z Vadimem, bo i my i on chcemy mieć stały kontakt. W tej chwili dogadujemy formę przyszłej współpracy. Czytelników „Wyborczej” zapewniam, że będą na naszych łamach widywać regularnie nazwisko Makarenkomówi Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szefowa Wyborcza.pl.  

W związku z odejściem Vadima Makarenki nastąpią zmiany w zespole „Gazety Wyborczej”.

Za sprawy wydawnicze związane z BIQdata.wyborcza.pl odpowiadać będzie Dominik Uhlig, który pozostaje szefem działu danych BIQdata.wyborcza.pl. Jego zastępczynią jest Danuta Pawłowska.

Natomiast działem Nauka i Zdrowie „Gazety Wyborczej” – redakcją i sprawami wydawniczymi – kierować będzie Ewa Tomkowska, a zastępować ją Piotr Cieśliński.

Projektem „Jutronauci” jako redaktor prowadząca pokieruje Joanna Sosnowska z działu gospodarczego „Gazety Wyborczej”, redaktorka prowadząca Wyborcza.pl/Technologie.

– Jestem ogromnie wdzięczny redakcji „Wyborczej” za zaufanie i szanse, jakimi mnie obdarzała przez ponad dwie dekady. To niezwykłe miejsce i zespół, które pozwoliły mi rozwinąć się zawodowo i osobiście. Pozostanę z nimi związany mówi Vadim Makarenko.

Vadim Makarenko był związany z redakcją „Gazety Wyborczej” od niemal 23 lat (dokładnie od 1 lipca 1998 r.). Początkowo pracował w „Gazecie Stołecznej”, potem był w zespole działu Gospodarka – przez wiele lat opisywał m.in. przełomowe wydarzenia i najnowsze trendy na rynku mediów, w przemyśle rozrywkowym oraz marketingu. Twórca i wydawca BIQdata.wyborcza.pl, pierwszego w Polsce serwisu dziennikarstwa danych, a także współtwórca projektu Sonar.wyborcza.pl. Był jednym z dziennikarzy, którzy pracowali nad sprawą „Panama Papers” w ramach International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Autor podcastów Wyborcza.pl oraz książek, m.in. „Zawód: zwycięzca”.

Joanna Sosnowska to dziennikarka i redaktorka. W „Gazecie Wyborczej” przez niemal trzy lata prowadziła serwis technologiczny. Była redaktor naczelną serwisów technologicznych i gamingowych Wirtualnej Polski, wcześniej przez wiele lat pracowała w portalu Gazeta.pl. W krótkim epizodzie poza mediami pracowała w start-upie który chciał rozwiązać problem bezsenności i koszmarów.

Dominik Uhlig związany jest z „Gazetą Wyborczą” od 2002 r. Zaczynał jako dziennikarz działu krajowego, później był wydawcą serwisu Wyborcza.pl. Współtwórca projektu Sonar.wyborcza.pl. Od lutego 2018 r. szef działu danych „Wyborczej” – BIQdata.wyborcza.pl

Ewa Tomkowska w „Gazecie Wyborczej” zaczęła pracować już na studiach, w 2014 roku, początkowo w zespole magazynu „Tylko Zdrowie”. Była redaktorką i pisała teksty także do magazynów „Wysokie Obcasy” i „Mój Spot”, a także wydań specjalnych, m.in. „Na narty”, „Odchudzanie”, „Jak leczyć raka” i „Letni detoks”. Jest współautorką książek „Jak dobrze żyć z cukrzycą”, „Architektura niezrównoważona” i „Udar. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich”. Obecnie kieruje działem Nauka i Zdrowie w „Gazecie Wyborczej”. Opiekuje się też od strony redakcyjnej projektami zdrowotnymi takimi, jak „Pod dobrą opieką” lub Periscope.

„Gazeta Wyborcza”  jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” –teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec marca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 258 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *