Technologia - Promocje

Znaczenie klocków hamulcowych w pojeździe (wideo)

W wielu pojazdach klocki hamulcowe są widoczne przez otwory w kole. Aby sprawdzić stan klocków hamulcowych, Należy określić jego grubość. Aby dobrze przyjrzeć się klockowi hamulcowym, może być potrzebna lampa elektryczna.

 

Klocki hamulcowe są sprzedawane w zestawach po 2 sztuki, a wirniki hamulcowe są sprzedawane osobno. Każde koło wymaga dwóch klocków hamulcowych. Należy jednocześnie wymienić obie podkładki na kole. Należy również konsekwentnie wymieniać poduszki hamulcowe na drugim kole w podobnym punkcie obrotu.

Działanie klocków hamulcowych:

Mechanizm hamulcowy składa się z szeregu elementów, których zadaniem jest zagwarantowanie, że w momencie naciśnięcia pedału hamulca, pojazd łagodnie opada lub zatrzymuje się w idealnym miejscu. Kluczowymi elementami mechanizmu spowalniającego są klocki, talerze, bębny i szczęki.

W momencie naciśnięcia pedału hamulca pompa hydrauliczna powoduje nacisk zacisku na klocki hamulcowe, które po zetknięciu się z tarczą powodują tarcie, co zmniejsza prędkość kół. W każdym przypadku, podczas tarcia, klocki ogólnie się zużywają: im mocniej hamujesz, tym bardziej ścieranie powoduje zużycie klocków.

 

 

Klocki hamulcowe do wymiany: objawy

Oprócz okresowej kontroli mechanizmu hamulcowego warto zwrócić uwagę na pewne oznaki, które mogą świadczyć o konieczności wymiany klocków:

Zapalanie się lampki ostrzegawczej mechanizmu hamulcowego:

Niektóre modele pojazdów są wyposażone w wyjątkową kontrolkę ostrzegawczą, która informuje o zużyciu klocków hamulcowych.

Pisk opon podczas zwalniania:

W tej sytuacji oznacza to, że elastyczny element poduszek jest zużyty i metalowa podstawa ociera się o kręgi, co grozi ich zarysowaniem.

Kłopoty z wyhamowaniem we właściwej przestrzeni:

Osoby, które zazwyczaj prowadzą dany pojazd, powinny sprawdzić, czy, przez spowolnienie nie zostanie wykonane standardowe wykonanie lub jeśli zwiększy się ilość miejsca potrzebnego na spowolnienie.

Wibracje na pedale hamulca:

Wyczuwalne drgania na pedale hamulca mogą świadczyć o czymś więcej niż tylko o typowym zużyciu poduszki.

Zapach spalenizny i/lub dymu z kół:

Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach po spożyciu substancji syntetycznych, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Naprawa i wymiana tarcz hamulcowych:

Większość znakarzy sugeruje wymianę tarcz hamulcowych, a nie ich naprawę. W każdym razie dostępne są przekładnie, które mogą wyeliminować kilka niedoskonałości.

Dzięki obracaniu można na przykład wyprostować zewnętrzną część segmentu, eliminując drobne zniekształcenia. Zmniejsza to okres zgniatania nowych butów i zwiększa skuteczność mechanizmu zatrzymującego. Toczenie pozwala na usunięcie niewielkiej warstwy materiału po obu stronach płyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *