Prasa - Ksiązka

Znamy 20 zawodników, na których można głosować w Plebiscycie Sportowiec Stulecia

Redakcja Przeglądu Sportowego podczas wydarzenia online na stronie głównej Onet.pl oraz przegladsportowy.pl przedstawiła 20 sportowców, którzy rywalizują o tytuł Sportowca Stulecia. W plebiscycie organizowanym z okazji jubileuszu 100-lecia Przeglądu Sportowego można głosować do 24 maja. Najlepszych sportowców poznamy podczas jubileuszowej gali, która odbędzie się w czerwcu br.

 

Finałowa lista 20 nominowanych została wybrana przez kapitułę złożoną z reprezentujących różne środowiska znawców i miłośników sportu. Każdy mógł wskazać swoją 20-tkę z przygotowanego przez redakcję Przeglądu Sportowego grona stu kandydatów. W setce figurowali zwycięzcy corocznego plebiscytu na sportowca roku, a także znakomite postaci, które zapisały się w historii polskiego sportu.

– Wybór należał do tych z rodzaju ekstremalnych i całymi dniami można byłoby dyskutować nad słusznością podejmowanych decyzji. Po prostu na liście były same legendy. Na szczęście kapituła już swoje zrobiła, a sportowca stulecia wybiorą kibice. Liczymy na ich głos, który w wielu przypadkach popłynie z głębi serca mówi redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Paweł Wołosik.

Finałowa 20 sportowców:

1. Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów)
2. Zbigniew Boniek (piłka nożna)
3. Kazimierz Deyna (piłka nożna)
4. Tomasz Gollob (żużel)
5. Otylia Jędrzejczak (pływanie)
6. Halina Konopacka (lekkoatletyka)
7. Robert Korzeniowski (lekkoatletyka)
8. Justyna Kowalczyk (narciarstwo klasyczne)
9. Jerzy Kulej (boks)
10. Janusz Kusociński (lekkoatletyka)
11. Grzegorz Lato (piłka nożna)
12. Robert Lewandowski (piłka nożna)
13. Tomasz Majewski (lekkoatletyka)
14. Adam Małysz (narciarstwo klasyczne)
15. Jerzy Pawłowski (szermierka)
16. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)
17. Irena Szewińska (lekkoatletyka)
18. Ryszard Szurkowski (kolarstwo)
19. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
20. Tomasz Wójtowicz (siatkówka)

W prace Kapituły nominującej sportowców byli zaangażowani dziennikarze redakcji: Przegląd Sportowy, Onet Sport, Fakt, Kanał Sportowy, Polska Agencja Prasowa, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Polsat Sport, TVP Sport, Polskie Radio, Interia, Auto Świat, Forbes Polska; głosowali również: Witold Bańka – prezes WADA i Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Plebiscyt zjednoczył dziennikarzy sportowych w Polsce. Głosowali wybitni znawcy sportu, wyróżnieni najważniejszymi nagrodami dziennikarskim jak Stefan Szczepłek, Henryk Urbaś, Maciej Petruczenko, Mirosław Żukowski, Andrzej Person, Janusz Basałaj, Radosław Leniarski, Cezary Gurjew, Mateusz Borek. Cieszymy się, w Plebiscyt zaangażowali się dziennikarze, których słowa, głos, wiedzę i opinie poważają miliony Polaków dodaje Paweł Wołosik.

Kupony do głosowania na Sportowca Stulecia będą zamieszczane na łamach „Przeglądu Sportowego”, „Faktu” oraz tygodnika Fakt TV. Głos będzie też można oddać na stronie internetowej plebiscytu sportowiec100lecia.pl.

Tylko w internecie będzie można zagłosować w kategoriach dodatkowych: wydarzenie stulecia, drużyna stulecia, trener stulecia, olimpijczyk letni stulecia, olimpijczyk zimowy stulecia i piłkarz stulecia. W każdej z nich znalazło się po 10 nominacji.

Głosowanie rozpoczyna się 26 kwietnia i potrwa do 24 maja. W czerwcu odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy najlepszych z najlepszych.

Autorzy najciekawszych uzasadnień wyboru Sportowca Stulecia zostaną nagrodzeni roczną subskrypcją Mediaklub.pl, która daje dostęp do treści online Przeglądu Sportowego, Faktu, Forbes Polska, Forbes Women Polska, Newsweek Polska, Auto Świat, Komputer Świat. Zostanie nagrodzonych 50 osób, które nadeślą uzasadnienia z kuponów drukowanych oraz 50 osób, które wypełnią zgłoszenia online.

Prowadzącymi program, w którym poznaliśmy nominowanych sportowców byli Aldona Marciniak oraz Mateusz Borek, a wśród gości między innymi kandydaci do medali w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a także dziennikarz Maciej Wierzyński, którego kuzyn, Kazimierz Wierzyński, był legendarnym redaktorem naczelnym „PS” i zdobywcą złotego medalu olimpijskiego w konkursie sztuki za tomik poezji „Laur Olimpijski” (Amsterdam 1928). Z Maciejem Wierzyńskim rozmawiał Mateusz Borek.

Wydarzeniu towarzyszyła debata na temat polskich szans na medale w Tokio, a co za tym idzie o kolejnych bohaterach, którzy w przyszłości też będą obecni w plebiscytach.

Patronat Honorowy nad Plebiscytem objął Polski Komitet Olimpijski.

Partnerem Plebiscytu jest PKN ORLEN.

Plebiscyt organizują: Przegląd Sportowy, Onet Sport, Fakt, Business Insider Polska, Forbes Polska.

Więcej informacji: na sportowiec100lecia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *