Kultura, muzyka, kino, moda

Znamy laureatów 10. NETIA OFF CAMERA

„Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego z Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD) i Nagrodą Publiczności, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN). Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI doceniła film „Pop Aye” Kirsten Tan, z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego.

 

 

 

– Wszyscy filmowcy mają ambicje, aby podłączyć się do tego, co teraz i móc odkryć to, co nas czeka. Festiwal ma być świętem wolności sztuki filmowej. Mam nadzieję, że będzie nas niósł w przyszłość, a filmowcy nadal będą iść pod prąd. Może nie będzie on na tyle brutalny, że zwali nas z nógpowiedziała Agnieszka Holland, odbierając statuetkę. 

Decyzją Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” pod jej przewodnictwem (Dante Ferretti, Emma Tillinger Koskoff) to Jan P. Matuszyński otrzymał 100 000 USD i możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 000 000 PLN, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce. Potwierdziła się opinia, że „Ostatnia rodzina“, zrealizowana według scenariusza Roberta Bolesto, to jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat w polskim kinie. Uwagę zwracają znakomite kreacje Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika oraz dojrzałość, z jaką do tematu podszedł młody reżyser. Film Jana P. Matuszyńskiego to nie tyle biografia uznanego malarza, Zdzisława Beksińskiego, co przede wszystkim film o rodzinie. Doceniła go również publiczność, przyznając swoją nagrodę dystrybutorowi filmu (Kino Świat). Nagrodę ufundowała telewizja TVN. Specjalne wyróżnienie podczas 10. NETIA OFF CAMERA otrzymał Dustin Lane, operator filmu „Dayveon”.

Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego zachwycił jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Joanna Johnston, Victoria Thomas, Walter Fasano zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 300 000 PLN – nagroda Kulczyk Foundation. W tym roku w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych pojawiła się nowa nagroda – MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymał Max Jastrzębski („Wspomnienie lata”).
Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła Laureatów Nagród dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora. Zostali nimi Magdalena Berus i Arkadiusz Jakubik. Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 10 000 złotych, ufundowane przez Apart i Gino Rossi.

Już po raz siódmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu „Wytyczanie Drogi” uznano „POP AYE”. Film pochodzącej z Tajlandii reżyserki to pełne symboliki kino drogi obfitujące, jak na ten gatunek przystało, w wiele tragikomicznych sytuacji. Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego.

„Obraz świata / Świat w obrazach” to projekt realizowany podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA – dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i dotacji z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jego ramach zostały zorganizowane Międzynarodowy Konkurs Filmowy „Wytyczanie drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo w ramach projektu wręczone zostały nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora oraz Nagroda publiczności i Nagroda FIPRESCI.

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki.

1. nagroda i 11.000 zł – „Planeta singli”, producent: Radosław Drabik, Michał Chaciński
2. nagroda i 8.000 zł – „Wszystkie nieprzespane noce”, producent: Marta Golba, Michał Marczak
3. nagroda dla najlepszego debiutu w filmie dokumentalnym i 6.000 zł – „Komunia”, producent: Zuzanna Król, Anna Zamecka

Przyznane zostało dodatkowo wyróżnienie specjalne dla filmu „Za niebieskimi drzwiami”, którego producentem jest Wojciech Stuchlik.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 10.NETIA OFF CAMERA wzięło udział 30.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki „Nimfa” i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański. Do zobaczenia podczas 11.Netia Off Camera w 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *