Prasa - Ksiązka

Znamy nominowanych w 87. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”

Organizowany od 1926 roku prestiżowy plebiscyt „Przeglądu Sportowego” został zainaugurowany podczas specjalnego programu emitowanego na antenie Polsat Sport oraz na Onet.pl i polsatsport.pl. Zaprezentowano nominowanych, spośród których zostanie wybrany najlepszy sportowiec Polski mijającego roku. W studiu gościli m.in. medaliści igrzysk olimpijskich w Tokio: Dawid Tomala – sensacyjny zwycięzca chodu na 50 km, srebrne medalistki z wioślarskiej czwórki podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz brązowy medalista w zapasach Tadeusz Michalik.

 

Laureatów 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku poznamy 8 stycznia 2022 roku podczas Gali Mistrzów Sportu.

– W roku jubileuszu 100-lecia „Przeglądu Sportowego” Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski jest w naszej redakcji świętem podwójnym. Rok temu nikt nie wiedział, jak mocne piętno pandemia odciśnie na rywalizacji sportowej. Ale udało się – sport wrócił na swoje tory i ponownie dostarcza emocji i wzruszeń kibicom na całym świecie. Wśród nominowanych znów mamy medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europypowiedział redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Paweł Wołosik. – W mijającym roku sukcesów polskich sportowców było tak wiele, że nie wszyscy herosi “zmieścili” się do tradycyjnej dwudziestki nominowanych. W redakcji „Przeglądu Sportowego” dyskutowaliśmy długo i zawzięcie, często emocjonalnie, ale udało się wypracować kompromis. Z całego serca zachęcam do zabawy i głosowania w Plebiscycie. Nasi sportowcy wielokrotnie w tym roku udowodnili, że możemy na nich liczyć i z pewnością zasługują na docenienie ich wysiłków – dodał Wołosik.

– Mijający rok w świecie sportu był czymś absolutnie wyjątkowym. Rozegrane na przestrzeni zaledwie kilkunastu tygodni piłkarskie EURO, igrzyska olimpijskie i EuroVolley siatkarek oraz siatkarzy to jego najjaśniejsze punkty. Ale nie możemy zapominać o wielu fantastycznych chwilach związanych z siatkarską i piłkarską Champions League, sportami walki, wielkimi turniejami tenisowymi czy łyżwiarstwem. Wiele z tych niezapomnianych momentów mogliśmy relacjonować dla kibiców w Polsacie Sport, a teraz wspólnie z kibicami raz jeszcze wrócimy do nich, by wybrać ten najważniejszy. Osobiście mocno trzymałem kciuki za trzeci z rzędu triumf Bartka Zmarzlika w Speedway Grand Prix. Żałuję też, że w nominowanej dwudziestce, ze względu na ogromną konkurencję, zabrakło miejsca dla przedstawicieli mma oraz boksu powiedział Paweł Wójcik, zastępca dyrektora ds. sportu Telewizji Polsat.

Nominowani w 87. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku (kolejność alfabetyczna)

1. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)

2. Patryk Dobek (lekkoatletyka)

3. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

4. Hubert Hurkacz (tenis)

5. Sztafeta 4 x 400 m (lekkoatletyka)
Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska

6. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)

7. Malwina Kopron (lekkoatletyka)

8. Robert Lewandowski (piłka nożna)

9. Tadeusz Michalik (zapasy)

10. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)

11. Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska (kajakarstwo)

12. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)

13. Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill (żeglarstwo)

14. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)

15. Iga Świątek (tenis)

16. Dawid Tomala (lekkoatletyka)

17. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

18. Sztafeta mieszana 4 x 400 m (lekkoatletyka)
Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik

19. Bartosz Zmarzlik (żużel)

20. Piotr Żyła (narciarstwo klasyczne)

Wzorem lat ubiegłych głosować można będzie za pomocą tradycyjnych kuponów, które publikowane będą codziennie w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i Fakt TV, online na stronach organizatorów (plebiscyt.przegladsportowy.pl i polsatsport.pl), a także poprzez SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski mijającego roku zostanie ustalona  w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu, która będzie transmitowana na antenie Polsatu. Telewizja Polsat będzie prezentować również na swoich antenach sylwetki nominowanych sportowców. Audytorem Plebiscytu jest firma EY Polska.

Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu znaleźli się legendarni polscy atleci tworzący historię światowego sportu – zarówno bohaterowie 20-lecia międzywojennego, jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współcześni herosi sportowych aren z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem na czele.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – zaledwie rok wcześniej szwedzki dziennik Svenska Dagbladet zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku. Nagrody te przyznawane są nieprzerwanie od 1925 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *