10 lat od emisji ostatniego odcinka kultowego serialu HBO "Prawo ulicy" (wideo)
Właśnie mija 10 lat od emisji ostatniego odcinka kultowego serialu HBO Prawo ulicy (The Wire) i z tej okazji przypominamy kilka mniej lub bardziej znanych faktów o tej produkcji. Wszystkie sezony są dostępne w HBO GO.
9 marca 2008 roku HBO wyemitowało ostatni odcinek serialu Prawo ulicy (The Wire) – produkcji HBO, która okrzyknięta została najlepszym serialem wszechczasów. Od tego czasu minęło już dziesięć lat. Z tej okazji zdradzamy kilka zaskakujących faktów dotyczących tej produkcji, której wszystkie sezony można oglądać w serwisie HBO GO.
Współcześnie aż trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek rozważania na temat złotej ery małego ekranu bez chociażby wspomnienia obrazu Davida Simona. Tym bardziej zaskakiwać może fakt, że nie od początku serial Prawo ulicy cieszył się taką popularnością – w latach kiedy emitowany był premierowo, czyli między 2002 a 2008, jego oglądalność była na dość niskim poziomie. To jednak nie przeszkodziło HBO postawić jakość przed wynikami, dzięki czemu wyprodukowano łącznie 60 odcinków wypuszczanych w aż 5 sezonach.
10 rocznica zakończenia emisji na antenie HBO to doskonały moment, aby zdradzić kilka ciekawostek, o których mogą nie wiedzieć nawet najbardziej zagorzali fani. Wszystkie odcinki serialu HBO Prawo ulicy, który został uznany przez renomowany magazyn Empire za najlepszy serial wszechczasów, można obejrzeć w serwisie HBO GO.
10 faktów na 10-lecie
Nieustannie wtrącane przez senatora Clay’a Davis’a (Isiah Whitlock Jr.) powiedzenie („Sheeeeeeit”) nie było nawet zaplanowane w oryginalnym scenariuszu.
Kiedy w pierwszym sezonie McNulty (Dominic West) oraz Bunk (Wendell Pierce) badają miejsce zbrodni, słowo “f*ck” pada z ich ust łącznie aż 37 razy.
W ciągu wszystkich pięciu sezonów tylko jeden policjant, Prez (Jim True-Frost), użył swojej broni. W dodatku zrobił to nie więcej niż trzy razy. To zadziwiająco mała liczba biorąc pod uwagę fakt, że przecież mówimy o serialu o gliniarzach.
Kultowe pogwizdywanie Omara (Michael Kenneth Williams), które słyszymy w serialu, to tak naprawę gwizd aktorki Susan Allenback, czyli białej kobiety w średnim wieku.
Żaden z aktorów nie wystąpił we wszystkich odcinkach serialu.
Chociaż David Simon lubi pracować z tymi samymi aktorami, tylko Clarke Peters występuje we wszystkich czterech jego serialach: Prawo ulicy (jako Lester Freamon), Treme (jako Albert Lambreaux), Kto się odważy (jako Robert Mayhawk), Kroniki Times Square (jako Melvin ‘Ace’).
Wielu aktorów z serialu Prawo ulicy występuje także w innej produkcji HBO – Kroniki Times Square, opowiadającej o początkach pornbiznesu. Są wśród nich: Michael Kostroff, Lawrence Gilliard Jr., Gbenga Akinnagbe, Chris Bauer, Anwan Glover, Ed Moran.
Od występu w serialu Prawo ulicy rozpoczęła się kariera Michela B. Jordana, który wkrótce potem pokazał swoje umiejętności aktorskie w takich filmach jak: Fruitvale, Creed: Narodziny legendy, Czarna Pantera czy Fahrenheit 451 – najnowszej produkcji HBO, której premiera odbędzie się miejsce w maju br.
Było to też przełom dla Idrisa Elby, który wcielił się w rolę Russella “Stringer” Bella. Od tego czasu rozwinął swoje aktorskie skrzydła i w 2012 roku został wyróżniony Złotym Globem za główną rolę w serialu Luther.
Prawo ulicy nigdy nie zdobyło żadnej nagrody Emmy ani Złotego Globa.
Ostatnia ciekawostka traktowana jest jako dodatkowa, bo o tym chyba wszyscy wiedzą – reżyserem trzech odcinków serialu Prawo ulicy jest Agnieszka Holland (sezon 3, odcinek 8; sezon 4, odcinek 8 oraz sezon 5, odcinek 5).