Cyfrowy PolsatPolecane

100 tys. zł kary dla Superstacji

KRRiT podjęła decyzję o nałożeniu kary pieniężnej na Spółkę Superstacja Sp. z o.o. w wysokości 100 000 zł.

 

 

 

 

Karę wyznaczono wobec naruszenia przez Spółkę Superstacja ustawy o radiofonii i telewizji art.18 ust.1, która 14 lutego 2017 o godz. 18:45, w audycji „Krzywe zwierciadło” emitowała w ocenie KRRiT treści propagujące mowę nienawiści i agresję oraz działania sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym.

Wypowiedzi redaktora Jakuba Wątłego, które padły w rozmowie z zaproszonym gościem Tomaszem Jastrunem, wskazują, że ich celem było poniżenie w oczach widzów dziennikarzy mediów publicznych.

Słowa prowadzącego audycję, odnosiły się do grupy dziennikarzy związanych z telewizją publiczną i stanowiły przekroczenie granic swobody wypowiedzi poprzez naruszenie godności określonej części grupy zawodowej dziennikarzy, naruszając obowiązujące standardy.

Wolność słowa nie jest wolnością absolutną, co podkreślił Europejski Trybunał Praw Człowieka, a dziennikarze nie mogą posługiwać się tą wolnością bez ograniczeń poprzez formułowanie inwektyw i pomówień.

KRRiT pełni rolę strażnika wolności słowa oraz interesu publicznego, zakazuje działań sprzecznych z prawem (karnym, cywilnym i konstytucyjnym), z moralnością i dobrem społecznym. Rada uznała, że Nadawca przekroczył granice dopuszczalnej krytyki dziennikarskiej oraz granice satyry.

Wymierzając karę organ uwzględnił przesłanki ustawowe, określone w art.53 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność nadawcy.

Oceniając stopień naruszenia warunków koncesji KRRiT wzięła pod uwagę, iż dopuszczanie w programach telewizyjnych możliwości stosowania języka, który nosi znamiona mowy nienawiści, może doprowadzić do wzmagania się agresji w debacie publicznej, a w konsekwencji utrwalać stereotypy i podziały społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *