MediaPolsat BOXZapowiedzi TV

18. urodziny serialu „Pierwsza miłość”. Święto hitu Polsatu

Blisko 3500 odcinków i ponad 80 tysięcy nagranych scen ulubionej produkcji widzów z udziałem 3000 aktorów. Kiedy 4 listopada 2004 roku jedna z głównych postaci serialu „Pierwsza miłość” Marysia Radosz (Aneta Zając) przyjechała na studia medyczne do Wrocławia, miała osiemnaście lat. W obecnie emitowanym sezonie Tomek Żukowski (Kacper Wojciechowski), czyli syn Kingi (Aleksandra Zieniewicz), sam wchodzi w pełnoletniość. Jak powstała kultowa produkcja, która łączy kolejne pokolenia postaci i fanów?

 

Błyskawiczny sukces

Produkcja od początku pojawienia się na antenie zdobyła ogromną popularność. Każdy odcinek oglądały ponad trzy miliony widzów, a aktorzy z dnia na dzień stali się rozpoznawalni. Nawet ci, którzy nie grają już serialu, nadal kojarzeni są ze swoimi rolami w produkcji Polsatu. Wspomina o tym między innymi Mateusz Banasiuk, który wcielał się w Radka Zielińskiego. Jego kariera rozkwitła, ale fani i tak nieustannie pytają go o „Pierwszą miłość”.

Jak wybrano aktorów do serialu?

W stałej obsadzie produkcji jest ponad 130 nazwisk. Nie sposób wymienić wszystkich. Nie byłby to jednak ten sam serial, gdyby nie Aneta Zając, Aleksandra Zienkiewicz, Łukasz Płoszajski, Anna Ilczuk, Paweł Okoński i Rafał Kwietniewski. To aktorzy, którzy są w serialu od początku i zostali wybrani przez wspaniałego, nieżyjącego już drugiego reżysera Jerzego Owczaczyka. To on był również współtwórcą obsady takich hitów jak „Świat według Kiepskich”, „Fali zbrodni” oraz wielu znanych polskich klasyków filmowych. Na początkowych castingach to Łukasz Płoszajski brany był pod uwagę do roli serialowego Pawła, a Ania Ilczuk o mały włos zostałaby serialową Marysią. Byłby to zupełnie inny serial niż dziś… Przesłuchania trwały wiele tygodni. W roli Kingi reżyser serialu Okił Khamidov chciał obsadzić dziewczynę, którą zapamiętał z „Fali zbrodni”. To statystka, która bardzo zapadła mu w pamięć. Produkcji zajęło dużo czasu, zanim udało się namierzyć tę młodą dziewczynę. Była nią Aleksandra Zienkiewicz, która od 18 lat wciela się w postać Kingi Żukowskiej!

Wybór licealistek

Pierwszy kryzys w serialu pojawił się po 60. odcinku. Tyle miał pierwszy sezon serialu. Aktor, który grał Pawła, Mateusz Janicki, zrezygnował z roli. Wolał skupić się na studiach aktorskich, marzył o pracy w teatrze. Produkcja przeżyła wtedy chwilę grozy, gdy reżyser serialu podjął decyzję o podmianie aktora. Castingi trwały długo, finalnie było dwóch mocnych kandydatów. Decyzję o tym, kto nim zostanie, podjęły uczennice z jednego z wrocławskich liceów. Nowym Pawłem został Mikołaj Krawczyk.

Piosenka, którą znają wszyscy fani

Dotychczas w serialu „Pierwsza miłość” zagrało już prawie trzy tysiące aktorów. A przy produkcji jednego odcinka pracuje blisko 100 osób! Do jesieni 2022 roku zrealizowano już ponad 80 tysięcy scen. Gdyby ktoś chciał obejrzeć na Polsat Go wszystkie odcinki, zajęłoby mu to ponad 79 dni! W 2021 roku serial „Pierwsza miłość” dostał nową czołówkę z zupełnie nowymi bohaterami, których wątki są wciąż rozbudowane, natomiast bez zmian pozostała tytułowa piosenka wykonywana przez Olgę Szomańską i Jana Radwana. Autorem tekstu jest Paweł Okoński, czyli serialowy Marian Śmiałek. Autor do tej pory ukrywał się pod pseudonimem, ale z okazji 18. urodzin serialu zgodził się ujawnić ten skrywany od lat sekret.

Wybitni aktorzy w obsadzie

W serialu przez te kilkanaście lat zagrały tysiące artystów, w tym takie gwiazdy polskiego kina jak: Daniel Olbrychski, Leon Niemczyk czy Emilia Krakowska. Wielu zaczynało swoją przygodę z telewizją właśnie na planie „Pierwszej miłości”, np. Katarzyna Glinka, Wojciech Mecwaldowski, Jakub Roznerski, Tomasz Włosok czy wspomniany wcześniej Mateusz Banasiuk. Być może nie wszyscy pamiętają, ale dziadka Kingi zagrał Leon Niemczyk, Sonia Bohosiewicz grała opiekunkę Tomeczka, Małgorzata Socha – policjantkę , Katarzyna Glinka – pielęgniarkę, Wojciech Mecwaldowski – kolegę Marysi Radosz ze studiów medycznych, Mikołaj Roznerski – kolegę Andrzeja Pałkowskiego, Marietta Żukowska – koleżankę z pracy Teresy. Daniel Olbrychski wcielił się w rolę gangstera Wodnika, gościnnie wystąpił też Sebastian Stankiewicz. Rafał Mohr początkowo miał pojawić się w epizodycznej roli. Jednak reżyser Krzysztof Łebski namówił aktora do dalszej współpracy i tak Igor stał się głównym czarnym charakterem na kilka sezonów. Do serialu wrócili: Ewa Skibińska, Magdalena Górska, Joanna Kurowska, Lesław Żurek, Piotr „Vienio” Więcławski, Rafał Maserak i Maria Pakulnis, a od 3507. odcinka do obsady dołączyła Aleksandra Szwed. Rolę Marlenki, serialowej córki Kaliny (Magdalena Wieczorek), odgrywają naprzemiennie dwie siostry bliźniaczki, nazywane przez ekipę bliźniaczkami Olsen.

Kolejne wyzwania

Producenci pracują ze zdolnymi aktorami i aktorkami i są przekonani, że jeszcze wielu z nich zrobi wielką karierę. Serial cały czas się zmienia i w ostatnich latach do stałej obsady dołączyli: Przemysław Sadowski, Marek Siudym, Damian Kulec, Katarzyna Maciąg, Ilona Wrońska, Tomasz Oświeciński, Kamilla Baar, Wojciech Błach oraz czwórka młodych aktorów – Anna Pentz, Dagmara Bryzek, Igor Paszczyk, Dominik Smaruj. Wszystkie postacie czeka wiele przygód, w których wierni widzowie mogą znaleźć sporo nawiązań do fabuły serialu sprzed lat.

Pierwsza miłość” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Telewizji Polsat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *