Prasa - Ksiązka

20 tys. egz. specjalnego wydania ukraińskiej gazety „Express” i „Gazety Wyborczej” z informacjami dla osób uciekających z Ukrainy

Zespół wciąż działającego w Ukrainie Expressu” iredakcja „Gazety Wyborczej”, wspierane przez Gazeta.pl i Radio TOK FM przygotowały specjalne wydanie gazety dla Ukrainek i Ukraińców uciekających przed wojną. Znajdą w niej oni nie tylko reportaż z granicy polsko-ukraińskiej czy historie bohaterów walk, ale też najpotrzebniejsze informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy w Polsce. 20 tys. egz. gazety wydanej po ukraińsku będzie rozdawanych w poniedziałek, 28 lutego 2022 r. przy przejściach granicznych, a także na dworcach w miastach na wschodzie Polski i w Warszawie. Z pliku pdf z wydaniem można też skorzystać online – pobrać je na komputer lub urządzenia mobilne albo samodzielnie wydrukować. 

 

Ukraińska gazeta „Express” i „Gazeta Wyborcza” przygotowały specjalne, 8-stronicowe wydanie, przeznaczone dla obywateli i obywatelek Ukrainy, którzy musieli ewakuować się do Polski. Gazeta ma podwójną winietę: z logotypami „Expressu” i „Wyborczej”, w całości powstała w języku ukraińskim. 

 

 

– Specjalny numer, który właśnie trzymacie w rękach, my, dziennikarze ogólnoukraińskiej gazety „Express”, stworzyliśmy wspólnie z naszymi kolegami z „Gazety Wyborczej” w jeden dzień, otrzymując pomoc we wszystkim na pierwsze żądanie. Naszym celem jest udzielenie wsparcia informacyjnego dziesiątkom tysięcy naszych współobywateli, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu schronienia przed wojną komentuje na łamach wydania Uliana Vitiuk, redaktor naczelna „Expressu”. 

– Ludzie przynoszą dary, oferują noclegi, organizowane są punkty recepcyjne, pomocy medycznej i punkty informacyjne. „Gazeta Wyborcza” wraz z „Expressem” przygotowała dla Was to specjalne wydanie, w którym znajdziecie użyteczne informacje, których teraz tak potrzebujecie – dodaje Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”.

 „Wyborcza” jest gazetą polskiej wolności i polskiej demokracji. Chcemy się nimi z Wami podzielić, chcemy byście u nas zaznali tego, co zbrodniczy Putin próbuje Wam odebrać. Chcemy, byście czuli się u nas jak u siebie. 

Specjalne wydanie zawiera najnowsze informacje z Ukrainy – materiały napisane przez pracujących wciąż za wschodnią granicą dziennikarzy „Expressu”. Są wśród nich m.in. reportaż z granicy polsko-ukraińskiej, historia Witalija Skakuna, który wysadził się wraz z mostem, by zatrzymać natarcie Rosjan, a także historia pary, która tuż po ślubie dołączyła do obrony Kijowa. Czytelniczki i czytelnicy dowiedzą się też o kolejkach do punktów rekrutacji do armii oraz do oddawania krwi.

Ważną częścią wydania będą kluczowe, praktyczne informacje dla przyjeżdżających do Polski Ukrainek i Ukraińców, napisane przez dziennikarzy „Wyborczej”, a także Gazeta.pl oraz TOK FM. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania statusu uchodźcy oraz innych prawnych kwestii.

20 tys. egz. pierwszego wydania gazety zostanie rozdzielonych do punktów, do których przybywają uchodźcy z Ukrainy. Część nakładu przez Rzeszów i Lublin trafi na przejścia graniczne, m.in. w Medyce i Hrebennem, część z kolei będzie rozdawana na dworcach i w innych miejscach przyjazdu Ukrainek i Ukraińców, m.in. w Przemyślu i Warszawie.
Redakcje nie wykluczają dodruków i aktualizacji gazety w kolejnych dniach.

Dodatkowo, wydanie specjalne zostanie dołączone we wtorek 1 marca br. do ogólnopolskiego wydania „Wyborczej” i będzie dostępne dla wszystkich czytelników dziennika.

Drukiem specjalnego wydania zajęła się warszawska drukarnia Agory.

Z pliku pdf z wydaniem specjalnym można też skorzystać online – pobrać gazetę na komputer lub urządzenie mobilne albo samodzielnie wydrukować.

Plik jest dostępny na stronach Wyborcza.plGazeta.pl i tokfm.pl. 

Wydanie specjalnej gazety dla osób uciekających na teren Polski to jedno z wielu działań mediów i marek Grupy Agora na rzecz Ukrainy i jej mieszkańców, podejmowanych w ostatnich dniach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na https://agora.pl/dla-prasy. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *