ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany w ARTE.tv

2 marca obchodzimy 200. rocznicę urodzin kompozytora okresu romantyzmu nazywanego ojcem czeskiej muzyki narodowej, Bedřicha Smetany. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv, oddając hołd wielkiemu artyście, przygotowała transmisję dwóch jego oper.

 

„Sprzedana narzeczona”, czyli kultowa opera buffa, którą Gustav Mahler wprowadził do repertuaru oper w Hamburgu, Wiedniu i Nowym Jorku, rozsławiła Smetanę na całym świecie. Opowiada historię młodej Marzenki, która jest szaleńczo zakochana w Jeniku. Nową wersję opery oraz zabawną historię zakochanych Bedřicha Smetany, w reżyserii czeskiej reżyserki teatralnej i filmowej Alice Nellis, można znaleźć pod linkiem: SPRZEDANA NARZECZONA | ARTE.tv.

Daliborze”, czyli klasyce z czeskiego repertuaru opery, Bedřich Smetana przedstawia historię legendarnego orędownika sprawiedliwości, którego podnosi do rangi bohatera narodowego. Widzowie ARTE.tv pod linkiem: DALIBOR | ARTE.tv  mogą zobaczyć przedstawienie z Praskiego Teatru Narodowego w reżyserii jednego z czołowych twórców operowych w Czechach Jiří Nekvasila. Jego wersja „Dalibora” to heroiczna epopeja z wieloma przejmującymi akcentami. Orkiestrą dyryguje Jaroslav Kyzlink, dyrektor muzyczny Teatru Narodowego w Pradze i światowej sławy wykonawca czeskiego repertuaru. Słowacki tenor Michal Lehotský wciela się w rolę skrzypka-rycerza.

foto. ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *