MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

6 marca na antenie TVN Fabuła jubileusz Andrzeja Wajdy! (wideo)

W tym roku Andrzej Wajda obchodziłby 95 urodziny. Z tej okazji TVN Fabuła przygotowała specjalne obchody tego wyjątkowego jubileuszu. Już w najbliższą sobotę, 6 marca, widzowie będą mogli obejrzeć dokumenty na temat życia oraz twórczości wielkiego mistrza.

 

“Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, sobota 6 marca, godzina 12:05

Dokument, w którym reżyser opowiada o swojej fascynacji polskim malarstwem oraz o wpływie polskiej sztuki na jego twórczość filmową. W dokumencie prezentowane są dzieła malarskie a także fragmenty filmów z kadrami, które są cytatami z tych obrazów. Film jest swego rodzaju opowieścią reżysera o tworzeniu obrazu filmowego. Słowo wstępne do filmu wypowiada Martin Scorsese.

Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. Wskazując na konkretne obrazy wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Michałowski, Jacek Malczewski, Leopold Loffler, Józef Chełmoński czy Andrzej Wróblewski, i zestawiając je z kadrami z Wesela, Ziemi Obiecanej, Brzeziny, Krajobrazu po bitwie, Katynia, Andrzej Wajda – największy malarz polskiego kina, pozwala nam zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych.

“Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, sobota 6 marca, godzina 13:20

To niezwykły zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Film jest jednocześnie najprawdziwszym, osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara. W 1957 roku, wspólnie z „Siódmą pieczęcią” Ingmara Bergmana, Andrzej Wajda zdobył Srebrną Palmę w Cannes za „Kanał”. Teraz, po 50 latach spotykamy go – już jako autora wielu znaczących dzieł, jak: „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, czy „Danton” – podczas pracy nad jednym z najważniejszych filmów w swojej karierze. „Katyń” opowiada o skrywanej przez dziesiątki lat masakrze, dokonanej przez Sowietów na tysiącach polskich oficerów podczas II-ej Wojny Światowej. Jednym z nich był ojciec Andrzeja Wajdy.

Podczas kręcenia zdjęć „Katynia” czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy, dostało szansę przyjrzenia się z bliska pracy Mistrza nad tą osobistą historią. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi. To właśnie na planie filmowym, możemy się przekonać, jaki Andrzej Wajda jest naprawdę – niezwykły ze względu na swą wrażliwość, pasję, precyzję oraz poczucie misji.

“Polska filmowa”, sobota 6 marca, godzina 14:25

W tym odcinku Rafał Zawierucha odwiedza Trójmiasto, gdzie powstawały takie polskie produkcje jak “Człowiek z żelaza” czy “Wałęsa. Człowiek nadziei”. Prowadzący oprowadza po najważniejszych miejscach oraz spotyka się z Andrzejem Wajdą, który opowiada jak powstawały zdjęcia do jego filmów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *